سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۵۵ - یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا مطرح کرد؛

مبارزه بیولوژیک با آفت کرم گلوگاه در سطح ۴۰ هکتار از باغ‌های انار شهرضا

مدیر اداره جهاد کشاورزه شهرضا گفت: جهاد کشاورزی شهرضا با همکاری یکی از کلینیک‌های گیاه پزشکی شهرستان در سال زراعی امسال اقدام به توزیع تریکو کارت در سطح حدود ۴۰ هکتار از باغات انار شهرستان کرد.

عبدالرضا تاکی ظهر در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به بهره برداری از طرح‌های  آبیاری تحت فشار درروستاهای  شهرستان شهرضا، اظهار داشت: امسال ۱۴ هکتار از مزارع روستاهای شهرستان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شد.

وی افزود: این طرح‌ها با هزینه‌ای بیش از ۱۷۳۵میلیون ریال به بهره برداری رسیده است که ۷۴۰ میلیون ریال آن کمک بلاعوض دولتی و۶۷۵ میلیون ریال تسهیلات بانکی و۳۲۰  میلیون ریال آن آورده شخصی  است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: با توجه به استمرار شرایط خشک‌سالی  اجرای این طرح‌ها سبب افزایش راندمان آبیاری، صرفه جویی در مصرف آب و افزایش تولید محصولات کشاورزی می‌شود.

 وی بیان کرد: کشاورزان می‌توانند برای راهنمایی درباره شرایط اجرا و استفاده از تسهیلات در این ارتباط به اداره فنی و زیر بنایی این مدیریت مراجعه کنند.

بازدید نماینده سازمان حفظ نباتات کشور از گلخانه‌های تولید  نشاء شهرضا

تاکی با اشاره به بازدید نماینده سازمان حفظ نباتات کشور از گلخانه‌های تولید  نشاء شهرستان شهرضا، اظهار داشت: نماینده سازمان حفظ نباتات کشور در امور گلخانه‌ها به همراه کارشناسان حفظ نباتات استان و شهرستان از گلخانه‌های تولید نشاء این شهرستان بازدید کردند.

وی بیان کرد: هدف از این بازدید بررسی وضعیت واحدهای مذکور با محوریت تدوین دستورالعمل استانداردهای گلخانه های تولید نشاء به منظور افزایش کیفیت با روش‌ها وتکنیک‌های علمی و عملی بود.

مبارزه بیولوژیک با آفت کرم گلوگاه انار در شهرستان شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا افزود: آفت کرم گلوگاه انار یکی از آفات مهم و گریبانگر باغداران انار شهرضا است و سالانه خسارت چشمگیری به تولید کنندگان انار شهرستان وارد می‌کند و از آنجا که آفت مذکور تخم‌های خود را در داخل تاج انار می‌گذارد مبارزه شیمیایی با آن غیر ممکن است.

وی گفت: سمپاشی در باغات انار سبب از بین رفتن حشرات مفید و در نتیجه طغیان سایر آفات به‌ویژه کنه‌ها می‌شود، در راستای تولید محصول سالم و مبارزه بیولوژیک و کنترل این آفت باید مجموعه‌ای از روش‌های مبارزه را به‌کار گرفت.

تاکی با بیان اینکه یکی از راه‌های کنترل، مبارزه بیولوژیک به وسیله رهاسازی زنبور تریکوگراما در چندین مرحله با توجه به تعداد نسل آفت است، اظهار داشت: زنبور تریکو گراما با تخم‌گذاری درون تخم آفت سبب پارازیته شدن و از بین رفتن تخم‌ها می‌شود.

وی بیان کرد: این مدیریت با همکاری یکی از کلینیک‌های گیاه پزشکی شهرستان در سال زراعی امسال اقدام به توزیع تریکو کارت در سطح حدود ۴۰ هکتار از باغات انار شهرستان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا خاطرنشان کرد: به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب توزیع کارت‌ها هر پانزده روز یکبار انجام می‌گیرد و باغداران می‌توانند در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این ارتباط به واحد حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرضا مراجعه کنند.

بر گزاری دوره آموزشی  پرواربندی و تغذیه دام سبک ویژه عشایر منطقه در شهرضا

وی افزود: دوره آموزشی پرواربندی، تغذیه، بیماری‌های مشترک انسان و دام و بیمه دام ویژه عشایر در منطقه هوک شهرضا برگزارشد.

تاکی تصریح کرد: در این دوره آموزشی عشایر در زمینه مدیریت دام از طریق استفاده از جیره غذایی مناسب با شرایط دام، اصلاح نژاد دام و انتخاب نژادهای متناسب با شرایط خشکسالی، شرایط بیمه و لزوم بیمه دام آگاه شدند.

 وی افزود: در این دوره آموزشی آشنایی با علایم و  نحوه کنترل بیماری‌های هاری، شاربن، تب مالت، تب کریمه کنگو  انجام شد.

همچنین بخوانید:

2 دیدگاه برای “مبارزه بیولوژیک با آفت کرم گلوگاه در سطح ۴۰ هکتار از باغ‌های انار شهرضا”

  1. حمدالله رضایی گفت:

    باسلام و خدا قوت خدمت همکاران تلاشگر و خدوم
    جناب مهندس تاکی ضمن تشکر از جنابعالی و همکاران جهادگر و خادم خسارت در بخش زراعت و باغبانی و … خیلی الان کشاورزی در حال تعطیلی حمایتها بیشتر لازم است خاصه باغداران از خسارتهای خشک سالی و آفت گلو گاه در رنجند لطفا با همکاری دولت و سازمان استان و وزارت مربوطه از حقوق این قشر زحمت کش و تلاشگر دفاع شود البته زحمات زیاد ولی فریاد رسی کم الان بیشترین اشتغال و سرگرمی در بخش کشاورزی و دام است نگذارید این هم نابود و تعطیل شود و برای داشتن یک خانه و سربناه کارگری و گذران اوقات بیگیری فرمایید اجازه داشتن این خواسته کوچک برای باغداری که با بدبختی و قرض باغکی دست و با نموده حفظ شود و کمتر خراب کنید اینها سرمایه عمومی و مردم و دولت است حیف از بین ببرید این اماکن را بجای تخریب بگذارید در اختیار برخی دستگاهها تا مدتی ولی از سرمایه زمین هم باید براحتی نگذشت ولی با رعایت حال مردم و…

    • فرید گفت:

      گل گفتی آقای حمداله آقای مهندس تاکی از جهادگران سنگر سازان بی سنگر نامی نبرده است . چون خودش آنزمان جنگ کم سن و سال بوده

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.