سرویس: اخبار شهرضا ۰۷:۰۴ - چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵

رئيس توليدات گياهي شهرضا مطرح کرد؛

تولید ۳۵ هزار انواع نشاء در یک واحد گلخانه در شهرضا

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرضا گفت: در سال زراعی جاری تعداد ۳۵ هزار انواع نشاء به منظور کاشت آزمایشی در مزارع شهرستان‌های تابع استان اصفهان تولید شده تا از لحاظ کمی وکیفی با مزارع شاهد مقایسه شود.

مرتضی کافی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به تولید انواع نشاء محصولات جالیزی در یک واحد گلخانه تولید نشاء در شهرضا به منظور کشت در فضای باز به صورت آزمایشی، اظهار کرد: در سال زراعی جاری تعداد ۳۵ هزار انواع نشاء شامل : گوجه فرنگی، هندوانه، طالبی، خربزه و خیار در گلخانه تولید نشاء محیا کشت سپاهان شهرضا به منظور کاشت آزمایشی در مزارع شهرستان‌های تابع استان اصفهان تولید شده تا از لحاظ کمی وکیفی با مزارع شاهد مقایسه شود.

وی افزود: کاشت انواع محصولات با استفاده از نشاء علاوه بر مصرف بهینه آب باعث ایجاد فرصت لازم جهت آماده نمودن زمین و کوتاه شدن دوره کشت در تناوب زراعی و به دلیل  کاشت زود هنگام محصولات با این روش سبب عرضه زودتر محصول به بازار و افزایش در آمد کشاورزان می‌شود.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرضا گفت: نظر به اینکه نشاء های تولیدی در گلخانه جهت بیماریهای شایع تیمار می گردند احتمال آلودگی در مزارع بویژه بیماری‌های قارچی کمتر و در نتیجه مصرف سموم کاهش یافته و محصولات سالمتری در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

کاشت یک هکتار جو رقم نونیوس برای اولین بار در استان در منطقه پرزان شهرضا

وی بیان کرد: در سال زراعی جاری با توجه به هماهنگی و توصیه مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان برای اولین بار در استان اصفهان جو نونیوس  وارداتی از کشور سروستان در سطح یک هکتار در دشت پرزان از توابع شهرستان شهرضا به صورت آزمایش کشت شد.

 کافی تصریح کرد: در حال حاضر نسبت به مزارع شاهد با ارقام توصیه ای از جمله جو بهرخ دارای سطح سبز مطلوبتری است و به نظر می رسد از عملکرد کمی و کیفی بالاتری برخوردار باشد.

 وی افزود: در شهرستان شهرضا سالانه حدود ۴ هزار هکتار انواع ارقام جو شامل : نصرت، بهرخ، والفجر، یوسف کشت می‌شود که با توجه به متوسط عملکرد شهرستان به میزان ۴۵۰۰ کیلو گرم در هکتار، سالانه حدود ۱۸۰۰۰ تن محصول جو تولید که جهت مصارف دامی در داخل و خارج شهرستان  استفاده می‌شود. 

احداث باغ زیتون یک هکتاری در دشت مهیار

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرضا گفت: در سال زراعی جاری یک هکتار باغ جدید زیتون با رعایت کلیه اصول باغداری در شهرستان شهرضا دشت مهیار با رقم زرد زیتون احداث شد. وی افزود: با توجه به استمرار شرایط خشکسالی و ضرورت کاشت محصولات با نیاز آبی کمتر و در عین حال دارای صرفه اقتصادی و تولید روغن خوراکی سالم با هماهنگی با سازمان متبوع و بررسی اداره تولیدات  گیاهی مدیریت باغ مذکور احداث شد.

 کافی با بیان اینکه نهال‌های فوق الذکر ازمحل  اعتبارات تامین نهال و بصورت یارانه ای در اختیار باغدار قرار گرفته، بیان کرد: این رقم زیتون دارای مقاومت بیشتر نسبت به سرما و شرایط محیطی این شهرستان در مقایسه با ارقام قدیمی است و سازگاری بیشتری با منطقه دارد.

یک دیدگاه برای “تولید ۳۵ هزار انواع نشاء در یک واحد گلخانه در شهرضا”

  1. حمدالله رضایی گفت:

    باسلام و دعای خیر بدرقه همه خادمین صدیق فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی را خدمت همه جهاد گران در عرصه سازندگی تبریک عرض می نماییم امید آنکه رهرو راستین بنیانگذار جهاد و خادم مردم محروم باشیدو بذاینم باید برای فردای بهتر ایران و جهان تلاشها را چند برابر نماییم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.