سرویس: اخبار شهرضا ۱۸:۱۲ - پنج شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۵

معاون اداره جهاد کشاورزی شهرضا:

شهرضا یکی از ۵ شهرستان پایلوت طرح اصلاح الگوی کشت در کشور است

معاون اداره جهاد کشاورزی شهرضا گفت: شهرستان شهرضا به عنوان یکی از ۵ شهرستان پایلوت طرح اصلاح الگوی کشت در کشور است که در روستای مهیار اجرا می‌شود.

به گزارش شهرضانیوز، محمدمهدی ابوالحسنی عصر امروز در جلسه شورای اسلامی شهرستان که با هدف بررسی مشکلات روستاهای شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: متأسفانه چند سالی است شهرستان شهرضا و روستاهای آن با پدیده خشکسالی روبه رو هستند.

وی افزود: در سال زراعی ۹۵-۹۴ میزان بارندگی شهرستان تنها ۹۴ میلیمتر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد و نسبت به میانگین بلند مدت بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است.

معاون اداره جهاد کشاورزی شهرضا گفت: بیشتر روستاها به قنوات و چشمه‌سارها و بارندگی وابسته هستند که متأسفانه چهار روستای شهرستان شامل قصرچم، امین‌آباد، کهرویه و مهیار نسبت به روستاهای دیگر وضعیت بحرانی‌تری را دارند.

وی با بیان اینکه هنوز اعتباری برای خشکسالی به شهرستان اختصاص پیدا نکرده است، بیان کرد: باید در بخش کشاورزی شدت اثرات خشکسالی را کاهش دهیم.

ابوالحسنی تصریح کرد: با اقداماتی نظیر سیستم آبیاری تحت فشار، ایجاد کانال آبیاری، اصلاح الگوی کشت و بازسازی و مرمت قنوات می‌توان آثار خشکسالی را کاهش داد.

وی بیان کرد: شهرستان شهرضا به عنوان یکی از ۵ شهرستان پایلوت طرح اصلاح الگوی کشت در کشور است که در روستای مهیار اجرا می‌شود.

معاون اداره جهاد کشاورزی شهرضا گفت: با وجود مشکلات دولت، اعتبارات آبیاری تحت فشار قطع نشده و در سال گذشته ۳٫۲ میلیارد تومان از اعتبارات آبیاری تحت فشار در شهرستان استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته هیچ اعتباری برای بازسازی قنوات و ایجاد کانال آبیاری اختصاص پیدا نکرد، تصریح کرد: خاک کشاورزی با تغییر کاربری اراضی در حال نابودی است.

ابوالحسنی با بیان اینکه هرگونه اخذ انشعاب برای باغ باید از جهاد کشاورزی استعلام شود، گفت: مردم باید در راستای عدم تغییر کاربری اراضی کشاورزی آگاه شود، تلفن ۱۳۱ آماده دریافت شکایات مردم از تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.

وی با اشاره به تسهیلات بانک کشاورزی، بیان کرد: روستائیان برای اخذ وام باید در بانک سپرده داشته باشند، در چند سال گذشته به دلیل خشکسالی‌های متوالی مطالبات بانک کشاورزی به شدت افزایش پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.