سرویس: دین و اندیشه ۲۳:۴۹ - یکشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۲

در غیبت “ما رأیتُ الاّ جمیلاً” زینب (س) . . .

شادی و نشاط واقعی چیست و کجا باید به دنبال آن گشت؟ چرا در شب عاشورا همه شادمان هستند و چرا بانوی صبر و وفا اینچنین می فرمایند؟ بسط اندیشه حضرت زینب (س) سبب می شود شادمانی واقعی در زندگانیمان جاری شود. هبت اله شیری: حضرت زینب (س) پس از بازگشت از شام و رجعت […]

شادی و نشاط واقعی چیست و کجا باید به دنبال آن گشت؟ چرا در شب عاشورا همه شادمان هستند و چرا بانوی صبر و وفا اینچنین می فرمایند؟ بسط اندیشه حضرت زینب (س) سبب می شود شادمانی واقعی در زندگانیمان جاری شود.

هبت اله شیری: حضرت زینب (س) پس از بازگشت از شام و رجعت به مدینه، همواره در مجالس خود از راه امام حسین(ع) و مصایب عاشورا سخن مى‏ راند و مردم را علیه حکومت جور تحریک مى‏ کرد. کم کم کار به جایى رسید که اقامت آن حضرت در مدینه با مخالفت والى شهر روبرو گردید و ایشان عازم شام شد. سرانجام آن حضرت در سن ۵۶ سالگى در ۱۵ رجب به سراى باقى شتافت. محل دفن آن بانوى مجلله مورد اختلاف است و برخى شام، مدینه وعده‏ اى مدفن ایشان را در سرزمین مصر مى‏ دانند.

168550_116پس از حادثه کربلا وقتی خانواده شهدا را، به همراه حضرت زینب (س) به اسارت به نزد عبیدالله بن زیاد بردند، او که خود را پیروز این نبرد می دید، برای اینکه زخم زبانی به اهل بیت امام حسین (ع) بزند رو به حضرت زینب (س)کرد و گفت: خدا را شکر می کنیم که او شما را رسوا کرد و تکذیب نمود. حضرت هم در پاسخ، این جمله معروف خود را به زبان آوردند که « والله ما رأیت الا جمیلاً»: آن چه برای ما اتفاق افتاد رسوایی نبود بلکه همه زیبا بود و در ادامه هم فرمودند: شهدای کربلا کسانی بودند که خداوند، شهادت را برای آنها انتخاب کرده بود، و در روز قیامت، تو را به همراه آن ها در یک جا جمع کند تا هر کدام دلیل خود را بیاورید، و آن وقت خواهی دید که چه کسی پیروز است.

با نگاهی به کلام پر معنا و اثر گذرا حضرت زینب (س) نکات مهمی برداشت می شود که اسطوره صبر همراه دیگر آموزه های زندگانی پربرکتشان برای مشتاقان اهل بیت (ع) به یادگار گذاشته اند:

اول) نگاه با چنین بینشی به پدیده های جهان موجب آرامش روح و جان خواهد شد چرا که هر چه از سوی خداوند برای انسان مؤمن پیش آید موجب خیر در مسیر زندگی اوست و انسانی که اطمینان به خدا دارد، همه اتفاقات جهان را زیبایی و خیر می بیند چرا که از سوی منشأ خیر و زیبایی است.

دوم) چنین دیدگاهی سبب می شود قدرت تحمل ناگواری ها برای انسان زیاد شود و انسان در برابر مسائل پیش آمده با قدرت بیشتری حاضر شود و حل مسئله ها نیز در این صورت برایش آسانتر خوهد بود.

سوم) انسان مؤمن هنگامی که در مسیر حق و راستی است اگر برایش مشکلی نیز پیش آید می داند که باید متفاوت نگاهش کند، تفاوت حضرت زینب (س) با دیگران در این است که غم ها و غصه‌های آن حضرت برای خدا و در راه خدا است، دردهای او باعث نمی‌شود که راه خدا را ترک گوید، بلکه در این راه تا پای جان استقامت می‌کند و می داند که خدا با اوست.

چهارم) شادی و نشاط واقعی چیست و کجا باید به دنبال آن گشت؟ چرا در شب عاشورا همه شادمان هستند و چرا بانوی صبر و وفا اینچنین می فرمایند؟ بسط اندیشه حضرت زینب (س) سبب می شود شادمانی واقعی در زندگانیمان جاری شود.

پنجم) گذر از ظاهر نیز آموزه بعدی این کلام ارزشمند حضرت زینب (س) است، ایشان با این کلام به ما یاد می دهند که در پس جنگ و زشتی خونریزی و … می توانیم زیبایی شهادت در برابر خدا و جهاد در مسیر حق را ببینیم، گاهی باید نگاهمان را تغییر دهیم و از ظاهر و پوسته عبور کنیم و به معنا برسیم.

اینچنین است که زینت پدر و مرهم دل اهل بیت (ع) با اطمینان در مسیر حق پیش می رود و با همه رنج و محنت های پیش آمده در شام اسارت ولی باز سحرخیزی اش را ادامه می دهد و نماز شبش را اگرچه نشسته، برپا می دارد. این پیام رسایی است که این بانو در اهمیت سحرخیزی و برپایی نماز شب به همه ابلاغ کرده است. حسین علیه السلام که از نمازشب و حال و حضور خواهرش زینب با خبر بود، در آخرین وداع خود از اهل خیام، خواهرش را فرا خواند و از او خواست: “جان خواهر! حسین را در نماز شبت فراموش نکن”

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.