سرویس: اخبار شهرضا ۱۲:۰۰ - چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

با حضور مسئول کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران؛

نخستین نشست علمی تخصصی حقوق‌دانان شهرضا برگزار شد

به همت انجمن علمی حقوق میزان دانشگاه پیام نور شهرضا و با حضور مسئول کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران، نخستین نشست علمی تخصصی حقوق‌دانان شهرضا برگزار شد.

به گزارش شهرضانیوز، پیام طبیبی، در «اولین نشست علمی تخصصی حقوقدانان شهرضا » که با موضوع «تحلیل پیرامون هجمه‌های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران» در دانشگاه پیام نور شهرضا تشکیل شد، اظهار داشت: نخستین قطعنامه‌های حقوق بشری جهان برای مهار نسل کشی و تبعیض نژادی آمریکایی‌ها بر علی سیاه‌پوستان صادر شد.

وی تصریح کرد: زمانی که اقداماتی نظیر نسل‌کشی و تبعیض نژادی در غرب به اوج خود رسید، به ویژه پس از دوران جنگ‌های اول و دوم جهانی، مجامع جهانی برای کاستن از میزان اینگونه اقدامات، کنوانسیون‌های بین المللی را صادر کردند.

مسئول امور استان‌های کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران اظهار داشت: اسلام قرن‌ها قبل از صدور بیانیه‌ها بین‌المللی در زمینه رعایت حقوق بشر، بر لزوم احترام به حقوق و آزادی‌های فردی تأکید کرده است.

وی تصریح کرد: مبانی حقوق بشر اسلامی بر پایه کرامت انسانی نهاده شده است، این مسئله نشان می‌دهد انسان‌ها باید علاوه بر برخورداری از مواهب مادی، از روحیات معنوی نیز برخوردار باشند تا بتوانند در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند.

طبیبی با اشاره به برخی از آراء صادر شده در محاکم حقوق بشری اروپا و آمریکا، بیان کرد: مرور پرونده‌های مطروحه در این محاکم نشان می‌دهد، زندگی اجتماعی در اینگونه کشورها در بسیاری از موارد حقوق دیگر انسان‌ها را محدود و یا نقض کرده است.

وی تصریح کرد: در سال ۱۹۸۱، نخستین اعلامیه حقوق بشر بر علیه جمهوری اسلامی ایران، با موضوع «نقض حقوق بهائیان» صادر شد، با توجه به زمینه سیاسی این اعلامیه، موضع تدافعی ایران در قبال مراجعی که اینگونه تصمیمات را اتخاذ می‌کنند نیز، از همان زمان آغاز شد.

پژوهشگر مطالعات راهبردی و حقوق بشر بیان کرد: متأسفانه مجامع حقوق بشری جهان، در بسیاری از موارد از قدرت این مجامع برای اعمال سیاست‌های خود استفاده می‌کنند تا جایی که بهره‌برداری سیاسی، برترین آفت بیانیه‌های این مجامع است.

11222 11333

وی، با اشاره به مأموریت «احمدشهید» به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت رعایت حقوق بشر در ایران، خاطرنشان کرد: گزارش‌های این گزارشگر فاقد مبانی علمی بوده و به دلیل استناد به منابعی که وضعیت عناد آن‌ها با جمهوری اسلامی مشخص است، نمی‌تواند وضعیت رعایت حقوق بشر در ایران را معلوم کند.

طبیبی تصریح کرد: احمد شهید در گزارشات خود، به افرادی مانند مصطفایی و شیرین عبادی و به سایت‌هایی همانند سایت منافقان، مراجعه کرده و گزارشات خود را، تنها بر مبنای ادعاهای مطروحه نتظیم کرده است.

وی گفت: احمد شهید در صدور گزارش‌های خود پس از مراجعه به قاوانین مجازات اسلامی و آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری و مبارزه با مواد مخدر، بدون در نظر گرفتن سایر جوانب، در باب حدود” ایراداتی، از قبیل محکومیت اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را مطرح کرده است.

مسئول امور استان‌های کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران تصریح کرد: اقدامات با اصطلاح بشر دوستانه مجامع جهانی بر علیه ایران در حالی است که ایران بیش از ۹۰ درصد از کنوانسیون‌های حقوق بشری را پذیرفته است.

وی اظهار داشت: کشورهایی همانند عربستان، قطر، کویت و امارات، ساده‌ترین اقدام بشر دوستانه یعنی ملحق شدن به کنوانسیون‌‌های حقوق بشری دنیا را انجام نداده‌اند.

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “نخستین نشست علمی تخصصی حقوق‌دانان شهرضا برگزار شد”

  1. من گفت:

    مسول امور کمیسیون حقوق بشر استانهای ایران نه مسول امور استانهای …

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.