سرویس: اخبار شهرضا ۱۱:۵۵ - جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۲

دومین آیین بزرگداشت استاد آشفته و پریش

آشفته و پریش زبان گویای مردم زمان خود بودند

دومین آیین بزرگداشت اساتید شعر و ادب پارسی آشفته و پریش در شهرضا برگزار شد .

به گزارش نسل بیدار، دومین آیین اساتید شعر و ادب پارسی با حضور هنرمندان ، شاعران ، موسیقیدانان و اساتید دانشگاه خیل عظیم ادب دوستان استان اصفهان در شهرضا برگزار شد .
شهرستان شهرضا را از دیرباز به عنوان یونانچه ایران زمین و یکی از گاهواره های علم و دانش در فلات مرکزی ایران مطرح بوده است . خاک این دیار همواره ادبا ، شعرا ، علما ، اطبا و بزرگانی که علوم سرآمد زمانه بودند را در دامان خود پرورده و به جامعه علمی و هنری ایران تحویل داده است . دو تن از آخرین نام آوران شهرضا در عرصه شعر و ادب پارسی ، اساتید مسلم فن شعر آشفته و پریش بودند .
زندگی نامه استاد قاسم سیاره متخلص به آشفته سیاره به قلم خود ایشان:
با نهایت ادب و احترام دانشمندان و دانش پژوهان و دانشجویان دانشگاه ذوق و معرفت را درود می فرستم . نامم  قاسم ، شهرتم سیّاره ، تخلّصم آشفته است . متولّد ۱۳۰۳ هستم ، تحصیلاتم تا حدّ امکان در شهرضا بوده و به مشاغل غیردولتی ( حسابداری و هنری ) پرداخته و چند سال است بازنشسته شده و در مدّت زندگی  هیچگاه از مطالعه و کسب فیض از پیشینیان و معاصـرین چه غیابی و چه حضوری غافل نبوده ام و اکنون هم به خوشه چینی از خرمن ارباب معرفت روزگار می گذرانم. سرودن شعر را از هجده سالگی آغاز نموده ، پدرم مرحوم هاشم سیّاره شاعربود و کتاب های ” جنگل مولا ” و” گلشن معرفت ” او مشهور است . سروده هایم زیاد است که از جمله : کتاب های ” دیوان آشفته ” به سال ۱۳۶۰ و ” دوگاه ” به سال ۱۳۷۰ و” خوشه به سال ۱۳۸۱ به چاپ رسید و چهار جلد کتاب دیگر آماده به چاپ دارم که عبارتند از : مناقـب و مراثی اهل بیت (ع)  ، غزل ، کلاسیک و اشعار محلّی برخی اشعارم در جرائد و مجلّات به چاپ رسیده و مصاحبه و اجرای تلویزیونی و رادیوئی زیاد داشته ام . همچنین در مجالس و بزرگداشت ها که به مناسبتی تشکیل می شده اجرای شعرخوانی داشته و همانطور که تاریخ شهرضا هم حاکی است در بیشتر مساجد و تکایای شهرضا کاشی نوشته هایی از اشعارم موجود است.
زندگی نامه استاد پریش شهرضایی
بهرام سیّـاره متخلص به پریش نیز در سال ۱۳۲۳ در شهرضا متولّد شد . در سال ۱۳۶۳ و در سن ۴۰ سالگی سرودن اشعار را به صورت رسمی آغاز نمود. دو دیوان ازایشان درانتشارات سفر صبح و روزنه به چاپ رسیده است و در مدّت کوتاهی پس از انتشار آنها با استقبال علاقمندان مواجه شد و کمیاب گردید. سبک اشعارش آمیخته ای از اصفهـانی و عراقـی است و خمیر مایۀ کلامش توحید  ،  عاشقانه زیستن ، آزادگی و بی نیازی است . در سروده هایش از مضمون های ابداعی و تازه به سبک غزل با همۀ ترکیب ها بهره گرفته است ابتکار تازۀ پریش سرودن اشعار فولکلـور است که شدیداً مورد علاقۀ مردم است ، سادگی تعابیر و بیان تضادها و مشکلات مردم سخن او را بر دل مردم که به آنها عشق می ورزد نشانده وازعارف و عامی خود و زندگی را درشعر او می جویند .اثری جدید از شعرهای محلی و مادری او در دست تهیّه است ، دیوان سوم او نیز با هنر خوشنویسی  استاد جعفـری و تذهیبی هنرمنـدانه آمادۀ چاپ است که به زودی  با نفیس ترین طرز چاپ و تقدیم هنردوستان می شود. وی بیش از ۵۰ سال هنرتصویر برداری و نقّاشی را برای امرار معاش ادامه داد وی دارای همسر و ۵ فرزند است  افتخارش به خود ساختگی و آرزویش شادی و لبخند مردمی بود که در کنار آنها زندگی می کرد.
پریش و آشفته شهرضایی هر دو به شعر طنز گرایش داشتند و حرفه آن ها عکاسی بود. پدربزرگ پریش و پدر آشفته، هاشم بود و سیاره تخلص می کرد. تخلص او به نام خانوادگی این خانواده تبدیل شد. آشفته شهرضایی سال ها پیش انجمن ادبی آشفته را در شهرضا پایه گذاشت. این انجمن، استعدادهای ادبی بسیاری را کشف کرد.اشعار پریش به لهجه شهرضایی از خنده دارترین شعرها به زبان فارسی است و طرفداران زیادی دارد.
نوار کاست و سی دی هایی از شعرخوانی او فراهم شده است. روی بلوتوث گوشی ها نیز اشعار پریش رد و بدل می شود. او همواره در پی مضمون های نو بود. در اشعارش تعهد به مردم بیش از همه دیده می شود. دیوان پریش و پردیس پریش ازجمله مجموعه شعرهایی است که او انتشار داده.
مرگی شاعرانه
این دو ستاره شعر و ادب در روز پنج شنبه ۲۰ امرداد ۱۳۹۰ چشم از جهان فروبستند. قضیه ازآن قرار بود که ابتدا شاعر فرزند یعنی پریش چهره در نقاب خاک می کشد و چون خبر فوت فرزند به پدر می رسد آشفته نیز در ساعت ۱۱ همان روز دعوت حق را لبیک گفته سر به تیره تراب می ساید و اینگونه در نیم روزی دو ضایعه گران بر ادب و هنر شهرضا و ایران وارد می شود.  این دو شاعر شهرضایی مدت ها بود که از بیماری رنج می بردند.
در شامگاه روز پنجشنبه ۲۴ مرداد ماه آیین بزرگداشت و یادبودی به همت شهرداری و شورای اسلامی شهرضا و خانواده این اساتید در محل باغ بانوان شهرداری برگزار شد.
مدیر عامل انجمن هماهنگی شاعران استان اصفهان در حاشیه این مراسم به خبرنگار نسل بیدار گفت : پریش و آشفته از افتخارات ادبی شهرضا و ایران هستند .
فضل الله شیرانی افزود : استاد آشفته دارای سابقه بیشتری در فن شعر بود و پریش دیرتر به جرگه شعرا پیوست ولی به سرعت مدارج ترقی را پیمود.
وی مردمی بودن را از ویژگی های برجسته این اساتید دانست و تصریح کرد : شعر این دو راز دل مردم اجتماع بود طوری که می توان آنها را زبان گویای جامعه خود بر شمرد .
این عضو شورای شعر و موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت : ایشان از اعضای انجمن ادبی صائب و معاشران اساتید دیگر فن شعر چون صغیر اصفهانی ، متین اصفهانی و شکیب اصفهانی بودند .
شیرانی آشفته را از رباعی سرایان بزرگ ادبیات فارسی برشمرد و گفت : زندگی فقرا و طبقه عامه مردم در آیینه اشعار این دو شاعر نمود والایی داشت .
وی خواستار توجه بیشتر مردم و مسئولان به شعرا و هنرمندان شد و در ادامه افزود : بهتر است تا زمانی که چنین افرادی زنده هستند از آنها تقدیر شود نه زمانی که دیگر در بین ما نیستند .
شیرانی همچنین از چاپ آثار این شعرا در آتیه نزدیک خبر داد و عنوان داشت : دیوان پریش شهرضایی و پردیس پریش به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراحل نهایی چاپ را می گذراند و به زودی در اختیار اهل ادب قرار می گیرد .
وی تصریح کرد : کتاب های خوشه و حشل هفط از آثار آشفته نیز به همرا اشعار پراکنده هر دو شاعر به زودی به زیور طبع آراسته و منتشر خواد شد .
عباس سالاری از شعرای شهرضایی نیز ضمن تجلیل از مقام این دو ادیب بزرگ به خبرنگار نسل بیدار گفت : آوازه این دو شاعر از مرزهای ایران فراتر رفته است ، چنانکه در مسابقه شعری که بین شعرای ایرانی و هندی برگزار شد شعر استاد آشفته مقام اول را از آن خود کرد .
وی افزود : آشفته در سبک عراقی پیرو حافظ بود و پریش در سبک هندی به شیوه صائب شعر می سرود .
دکتر ناظم یکی دیگر از شعرای شهرضا نیز گفت : از آنجا که متآسفانه از نظرامکانات تبلیغی و حضور جراید شهرستان ها نسبت به تهران ضعیفتر هستند این بزرگان آن طور که شایسته قلم ایشان است شناخته شده نیستند .
وی افزود : اگر آشفته در تهران و یا محیطی بزرگ حضور می داشت به طور قطع وی را هم اکنون به عنوان چهارمین غزل سرای بزرگ فارسی می شناختند .
ناظم عنوان داشت : شعر پریش به طور خلاصه رنج نامه مردم کوچه و بازار بود ؛ پریش آینده نگر بود و آشفته گذشته نگر .
از زهرا سیاره فرزند استاد پریش در باره خصایص اخلاقی پدرش پرسیدم . وی که به دلیل غلبه احساسات توان به درستی سخن گفتن را نداشت ،عنوان داشت : پدرم  بیشتر در تنهایی به سر می برد و تنهایی خود را نیز با سرایش اشعار و مطالعه دیوان ادبا پر می کرد .
وی اظهار داشت : پدر همیشه ما را به صبر و شکیبایی و خصوصآ صبر سفارش می کرد.
خاطر نشان می سازد از جمله آثاری که تاکنون از این اساتید به چاپ رسیده است می توان به این موارد اشاره کرد :
پردیس پریش، با مقدمه دکتر حسین الهی قمشه ای، ۱۳۸۰، تهران
خوشه: رهاوردی از سروده های آشفته شهرضایی، با مقدمه حسین الهی قمشه ای، ۱۳۸۱، اصفهان
دیوان آشفته، قاسم سیاره (آشفته)، بی تا، شهرضا
و در پایان یک دوبیتی از پریش:
من ز ترکیب رنگ های بهار          هنر آن  یگانه  را  دیدم
دست نقاش دسترس چو نبود       لب گل را به عشق بوسیدم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.