سرویس: اجتماعی ۱۵:۴۵ - یکشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۴

رئیس اداره بهزیستی شهرضا:

فرهنگ مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج در شهرستان شهرضا توسعه یابد

رئیس اداره بهزیستی شهرضا گفت: فرهنگ مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج در شهرستان شهرضا باید توسعه یابد.

محمدعلی صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با بیان اینکه بیش از سه دهه از تشکیل سازمان بهزیستی می گذرد، اظهار کرد: این سازمان در ۲۵ تیرماه ۱۳۵۹ به طور رسمی فعالیت خود را شروع کرد.
وی افزود: این ارگان، عدالت خواه و عدالت جو بوده و خود را مکلف به خدمت رسانی و عدالت اجتماعی می دانسته و هنوز در چشم انداز ورود به دهه ۴۰ خدمت خود از این مهم دست برنداشته است.
رئیس اداره بهزیستی شهرضا گفت: امروز افتخار می کنیم که این سازمان با حدود ۶۰ فعالیت عمده و بیش از ۱۳۰ فعالیت جزء و خرد در خدمت جامعه است.
وی با اشاره به وظایف سازمان بهزیستی، بیان کرد: وظایف عام شامل خدماتی است که به کل جامعه ارائه می‌شود و وظایف خاص شامل خدماتی که به اقشار خاصی از جامعه ارائه می شود.
صادقی با اشاره به اینکه اهداف توانبخشی نوین سازمان تغییر نگرش مردم و جامعه نسبت به معلولان و ورود معلولان در کلیه فعالیت های جامعه است، افزود: سلامت نگری و سلامت محوری، جایگزینی خدمات قادر سازانه در مقابل خدمات حمایتی، محور قرار دادن آسیب‌های اجتماعی در مقابل آسیب دیدگان و تبیین و شناخت علمی و سیستماتیک آسیب‌های اجتماعی و معلولیت ها از اداف سازمان بهزیستی است.
وی گفت: تأکید جدی بر تسهیل شرایط مشارکت و حمایت مردم در بخش غیر دولتی ، بهینه سازی خدمات و کیفیت بخشیدن به آنها با هماهنگی درون بخشی و برون بخشی و ارزشیابی مستمر و حذف فعالیت های موازی از دیگر اهداف سازمان بهزیستی است.
رئیس اداره بهزیستی شهرضا با اشاره گروه‌های تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان شهرضا، تصریح کرد: گروه‌های مختلف معلولان، زنان بی سرپرست یا سرپرست خانواده، زنانی که سرپرست از کارافتاده دارند و کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست از گروه‌های تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان شهرضا است.
وی افزود: سالمندان، بیماران مبتلا به ام .اس که دچار معلولیت شده اند، بیماران مبتلا به سرطان که دچار معلولیت شدند، افراد در معرض آسیب، افراد آسیب دیده اجتماعی، خانواده های دوقلوها و چندقلوها، خانواده های متقاضی فرزند خواندگی، خانواده های معتادان ودر یک کلام آحاد و گروه‌های مختلف جامعه از بدو تولد تا مرگ از گروه‌های تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان شهرضا است.
صادقی اظهار کرد: معلولان جسمی-حرکتی و ضایعه نخاعی، معلولان کم شنوا و ناشنوای مطلق، معلولان کم بینا و نابینای مطلق، معلولان کم توان ذهنی، بیماران اعصاب و روان و سالمندان از جمله گروه‌های مختلف معلولان تحت پوشش اداره بهزیستی هستند.
وی افزود: بهزیستی همانگونه که از نامش پیدا است، همواره کوشیده در راه بهتر زیستن جامعه هدف خود تلاش کند و این مهم در قالب فعالیت بهزیستی در حوزه های امور توانبخشی، امور اجتماعی، امور پیشگیری، امور مشارکت های مردمی، امور اشتغال و مسکن، امور اداری و مالی بوده است.
رئیس اداره بهزیستی شهرضا با اشاره به حضور و عضویت در ۲۷ کارگروه، شورا، جلسه، کمیته در سطح شهرستان به صورت ماهیانه، گفت: اداره بهزیستی شهرضا بر کلیه مراکز تحت پوشش نظارت دارد و از آنها بازدید می‌کند همچنین ماهیانه از منزل معلولان و مددجویان تحت پوشش بازدید می‌کند.
وی با اشاره به خدمات اداره بهزیستی شهرستان شهرضا در حوزه توانبخشی در ده ماهه اول سال جاری ، خاطرنشان کرد: تحویل رایگان وسایل بهداشتی ضایعه نخاعی و غیر نخاعی به ۴۸ نفر از مددجویان ، تحویل رایگان وسایل توانبخشی  به ۳۰۰ نفر از مددجویان، برگزاری۵۸  جلسه کمیسیون پزشکی و روانپزشکی برای ۹۲۰  نفر از مددجویان از جمله خدمات اداره بهزیستی شهرستان شهرضا در حوزه توانبخشی بوده است.
صادقی بیان کرد: ورود اطلاعات جهت صدور کارت شناسائی برای ۶۰۰ نفر از مددجویان، ۳۰۰ مورد بازدید از مراکز توانبخشی معلولین، سالمندان، اعصاب و روان و ثبت کلیه خدمات ارائه شده به معلولان و مددجویان تحت پوشش در ده ماه اول سال جاری در بانک اطلاعاتی از دیگر خدمات اداره بهزیستی در حوزه توانبخشی بوده است.
وی با اشاره به خدمات اداره بهزیستی شهرستان شهرضا در حوزه پیشگیری در ده ماهه اول سال جاری، تصریح کرد: ۳ مرکز مشاوره عمومی و تخصصی با پذیرش اولیه ۲۳۰نفر و پذیرش ثانویه ۵۱۷ نفر، ۳ مرکز مشاوره ژنتیک با پذیرش ۱۵۰ نفر، ۳ مرکز بازتوانی و درمان سرپایی اعتیاد با پذیرش ۵۰۳ نفر، ۲ مرکز اقامتی میان مدت درمان اعتیاد با پذیرش ۶۸۴ نفر از خدمات مراکز تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان شهرضا در حوزه پیشگیری بوده است.
رئیس اداره بهزیستی شهرضا بیان کرد: فعالیت ۲ گروه همیار بهداشت روان با عضویت ۵۰ کارشناس و متخصص در امر فعالیت بهداشت روان جامعه، ۲۴ واحد مهدهای کودک خصوصی شهری و روستایی با پذیرش ۱۳۱۰ کودک، ۳ مجتمع خدمات بهزیستی شهری و روستایی، یک کلینیک مددکاری اجتماعی شهری با پذیرش روزانه ۱۰۰ نفر، یک واحد خانه کودک و نوجوان (خانه میلاد) برای نگهداری شبانه روزی ۱۵ کودک بی سرپرست و بد سرپرست از دیگر خدمات بهزیستی در حوزه پیشگیری است.
وی افزود: اورژانس اجتماعی و مرکز مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق در ۱۰ ماهه امسال به ۴۹۶ تلفن پاسخ داده است و ۲۰۴ مورد اعزام و ارائه خدمات خودرو سیار اورژانس اجتماعی به صورت روزانه در سطح شهرستان شهرضا و دو روز در هفته در شهرستان دهاقان انجام داده است.
صادقی گفت: پذیرش تعداد ۴۹۴ نفر از متقاضیان طلاق توافقی و اختلافات خانوادگی و ارائه ۲۵۱۲ خدمت تخصصی به آنان و ارائه ۳۲۶۲ مورد خدمت تخصصی به مراجعین اورژانس اجتماعی از دیگر خدمات اورژانس اجتماعی در شهرستان شهرضا است.
وی با اشاره به فعالیت‌های حوزه امور فرهنگی و پیشگیری، اظهار کرد: برگزاری ۴۷ دوره کارگاه آموزش مهارت های زندگی برای ۱۸۷۵ نفر، برگزاری ۴۴ دوره کارگاه آموزش پیش از ازدواج  برای ۱۴۶۵ نفر ، برگزاری ۱۱ دوره آموزش خانواده برای ۷۴۴ نفر، برگزاری ۷ دوره کارگاه پیشگیری از ایدز  برای ۴۷۳ نفر، برگزاری ۳ نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد، انجام معاینه و سنجش شنوائی ۸۵۷ نفر، انجام معاینه و سنجش بینائی ۶۵۴۰ نفر، ارائه آموزش  و برنامه آگاه سازی برای ۱۷۲۵ نفر و برگزاری ۲ کارگاه آموزش پیشگیری از معلولیت ها برای مدیران و مربیان مهدهای کودک از فعالیت های فعالیت‌های حوزه امور فرهنگی و پیشگیری است.
رئیس اداره بهزیستی شهرضا با اشاره به  برگزاری دوره آموزشی ویژه آگاه سازی مربیان مهدهای کودک برای ۳۵ نفر ، گفت: ۱۶ گروه  اجتماع محور و اجرای برنامه‌های آموزشی طرح محب در چهار محله تشکیل شده است.
وی تصریح کرد: اشتغال زایی در اداره بهزیستی شهرستان شهرضا از طریق: تسهیلات قرض الحسنه، توانمندسازی معلولان و مددجویان تحت پوشش، پرداخت حق بیمه کارفرمایی، پرداخت حق بیمه خویش فرمایی، اجرای طرح جبران کارایی و استخدام مستقیم می باشد.
صادقی بیان کرد: تعهد اشتغال اداره بهزیستی شهرستان شهرضا در سال ۱۳۹۳ ، ۴۰۰ نفر بوده است که از این سهمیه ابلاغ شده، تعداد ۴۸۰ نفر وارد سامانه رصد و اشتغال این شهرستان شدند.
وی افزود: تعهد اشتغال این اداره در سال ۱۳۹۴ ، ۳۶۲ نفر بوده که تاکنون از این سهمیه ابلاغ شده در ده ماهه اول، تعداد ۲۳۵ نفر وارد سامانه رصد و اشتغال این شهرستان شدند.
وی تصریح کرد: مسکن معلولان همواره، یکی از نیازها و اولویت های افراد تحت پوشش این اداره بوده است و تا سال ۱۳۹۳ در قالب پرداخت کمک هزینه مسکن از واحدهای خیریه‌ای و مشارکتی تا افراد خود مالک و مسکن مهر به ۱۵۷ نفر از معلولان و زنان سرپرستن خانوار شهری و روستایی منزل مسکونی تعلق گرفت.
رئیس اداره بهزیستی شهرضا اظهار کرد: در سال ۱۳۹۴ در قالب تفاهم نامه دو جانبه و چند جانبه مابین سازمان بهزیستی، بنیاد مسکن، اداره راه و شهرسازی، بنیاد مستضعفان و انجمن خیرین مسکن ساز کشور طرح کمک به خانه‌دار شدن معلولان به تصویب رسید و مراحل مقدماتی آن اجرا شد و اکنون در حال اجرا و ساختمان سازی می باشد.
وی گفت: به خانواده های روستایی دارای یک معلول یا بیشتر، مبلغ ۱۸۰میلیون ریال کمک بلا عوض و تسهیلات قرض الحسنه ۱۵۰ میلیون ریالی مسکن به انضمام زمین با حداکثر تخفیف واگذار شد.
صادقی افزود: به خانواده های شهری نیز که ۲ معلول یا بیشتر داشته و فاقد منزل مسکونی و زمین هستند و تاکنون نیز از خدمات دولتی استفاده نکردند، مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به انضمام تسهیلات قرض الحسنه ۱۵۰ میلیون ریالی مسکن با حداکثر تخفیف زمین، جهت تهیه منزل مسکونی تعلق گرفته است.
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.