سرویس: اجتماعی ۱۵:۳۰ - دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴

با حضور مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت؛

طرح IRAPEN برای نخستین بار در کشور در شهرضا افتتاح شد

با حضور مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، طرح IRAPEN برای نخستین بار در کشور در شهرضا افتتاح شد.

به گزارش شهرضانیوز، احمد کوشا ظهر امروز در مراسم افتتاح طرح IRAPEN برای نخستین بار در کشور در شهرضا، با اشاره به انقلاب حوزه سلامت در پیشگیری از بیماری‌های واگیردار در دهه ۶۰، اظهار کرد: با اجرای طرح تحول سلامت، انقلابی دیگر در حوزه سلامت مردم ایجاد شده و خواهیم توانست بیماری‌های غیرواگیر را نیز کنترل کنیم.
وی افزود: بیش از ۷۰ درصد مرگ و میر به سبب بیماری‌های غیرواگیر است و بیماری‌هایی چون دیابت باید قبل از بروز عواقب جبران ناپذیر، خدمات به موقع به آنها داده شود.
مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: اگر به بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، عروقی، سرطان‌ها تصادفات را نیز اضافه کنیم بیش از ۹۰ درصد از مرگ ومیرها به دلیل بیماری‌های غیرواگیر است.
وی با اشاره به اجرای فاز اول برنامه کنترل بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب به آنها ( PEN) در شهرستان شهرضا، بیان کرد: بیماری‌های غیرواگیر از عمده ترین علل مرگ ومیر در کشور است و از علل عمده مرگ زودرس محسوب می شود.
کوشا تصریح کرد: بر اساس قطعنامه سازمان ملل از سال‌های قبل برنامه کنترل و پیشگیری چهار بیماری غیرواگیر و چهار عامل خطر منتسب به آن با رویکردی متفاوت از قبل و بر پایه ارزیابی عوامل خطر و ارزیابی میزان خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته قلبی در دستور کار دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر قرار گرفت.
وی افزود: این دفتر باهمکاری دفاتر و مراکز حوزه معاونت بهداشت و زیر نظر معاون بهداشت اقدام به تدوین راهنمای آموزشی کنترل بیماری‌های غیرواگیر در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه کرده است و چهار شهرستان شهرضا، بافت، نقده و مراغه انتخاب شدند.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر بیان کرد: رویکردهای کارگاه آموزشی آموزش پروتکل جدید کنترل بیماری‌های غیرواگیر عبارتند از قرار دادن دستگاه های اندازه گیری قندخون و کلسترول خون در خانه های بهداشت یا پایگاه‌های سلامت است.
وی گفت: در این برنامه بیماری مشکوک به آسم توسط بهورزان و مراقبان سلامت شناسایی می‌شوند و پس از تاییدیه نهایی آن توسط پزشک، مراقبت‌های لازم توسط بهورز، مراقبت سلامت، انجام می‌شود.
کوشا تصریح کرد: این برنامه در ادامه حرکت جهانی است که ایران با تهیه سند جامع کنترل بیماری‌های غیرواگیر و اجرای نسخه تعدیل شده “پن”، پیشگام در این برنامه بوده و قرار است که در یک دوره یکساله این برنامه به آزمایش گذاشته شود و سپس در قالب بسته‌های خدمت گروه سنی به تدریج به کل کشور تعمیم داده شود.
وی گفت: در این طرح همه افراد ۲۰ تا ۴۰ سال منطقه، به مراکز درمانی دعوت می‌شوند و در خصوص چهار عامل بیماری غیر واگیر شامل سرطان، بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت تحت نظارت قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه اجرای این سند می‌تواند انقلاب دومی در حوزه سلامت باشد، بیان: سازمان بهداشت جهانی چهار حیطه حاکمیت، کاهش مواجهه با عوامل بیماری‌های غیر غیرواگیر، توانمند کردن سیستم‌های بهداشتی برای پاسخگویی و سنجش نتایج را برای مداخله در بیماری‌های غیرواگیر پیشنهاد کرد.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر بیان کرد: سیستم بهداشتی، تنها سیستم اجرایی و خدماتی کشور است که هر اندازه از مرکز کشور دورتر می شود، مجهزتر شده و خدمات بهتری ارائه می دهد؛ تا جایی که امروزه خانه های بهداشتی شبانه روزی فراوانی در مناطق روستایی وجود دارد.
وی اظهار کرد: در اجرای طرح ملی IRAPEN تنها ۲۵درصد از میزان موفقیت مربوط به عملکرد شبکه بهداشت و درمان بوده و ۷۵درصد مربوط به عملکرد دستگاههای فرهنگ ساز و سایر ارگان های اجرایی است.
کوشا خاطرنشان کرد: هدف ما این است که اجازه ندهیم، هیچ بیمار دیابتی بر اثر عوارض ناشی از این بیماری از بین برود یا به عوارضی همچون بیماری های کلیوی و دیالیز نیاز پیدا کند.
وی از اجرای طرح ارجاع در آینده نزدیک خبر داد و افزود: به دنبال اجرای طرح IRAPEN نظام ارجاع بیماران به مراکز درمانی نیز در قالب و با شیوه جدید اجرا خواهد شد.
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.