سرویس: اقتصادی ۱۰:۰۰ - جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴

جزئیات نماگر ۶ماهه از اقتصاد ایران در سال ۹۴؛

تازه‌ترین روایت بانک مرکزی از رکود/ نرخ رشد همچنان محرمانه

تازه‌ترین روایت بانک مرکزی از منفی‌شدن تمام شاخص‌های صنعت و مسکن در شش‌ماهه امسال، درآمد ۲۰میلیارد دلاری نفت و تداوم سانسور نرخ رشد اقتصادی حکایت دارد.

نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم سال ۹۴ درحالی از سوی بانک مرکزی منتشر شد که ظاهراً به‌دلیل عملکرد ضعیف دولت روحانی در سال جاری، در آن خبری از رشد اقتصادی سال ۹۴ نیست.

بانک مرکزی در نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم سال ۹۴ با اعلام تغییرات شاخص‌های عمده اقتصادی ترجیح داده اشاره‌ای به رشد اقتصادی امسال نداشته باشد و باز هم رشد اقتصادی سال قبل را در نماگرهای اقتصادی گنجانده است.

این دومین باری است که در نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی رشد اقتصادی اعلام نشده است؛‌ پیشتر بانک مرکزی در نماگرهای اقتصادی بهار از اعلام رشد اقتصادی خودداری کرده بود.

در نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم امسال نیز مانند فصل قبل، نرخ رشد اقتصادی سال ۹۳ با نفت ۳ درصد و بدون نفت ۲٫۸ درصد اعلام شده است.

پیش از این مسئولان اقتصادی کشور از کاهش شدید نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۴ در مقایسه با سال ۹۳ خبر داده و ۴ وزیر هم در نامه‌ای به رئیس جمهور نسبت به بحرانی شدن اوضاع اقتصادی هشدار داده بودند.

* درآمد صادرات نفت ۲۰میلیارد دلار شد

تغییرات شاخص‌های عمده اقتصادی در بخش تراز پرداختها در نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم امسال نشان می‌دهد که صادرات نفتی در این مدت ۲۰۰۶۵ میلیون دلار و صادرات غیرنفتی ۱۳۵۵۱ میلیون دلار بوده است.

به گزارش تسنیم، تغییرات شاخص‌های عمده اقتصادی در بخش تراز پرداختها در نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم امسال نشان می‌دهد که صادرات نفتی در این مدت ۲۰۰۶۵ میلیون دلار و صادرات غیرنفتی ۱۳۵۵۱ میلیون دلار بوده است.

مجموع صادرات کالا در شش‌ماهه امسال ۳۳۶۱۶ میلیون دلار بوده است، ضمن آنکه واردات گاز و فرآورده‌های نفتی در این مدت ۱۰۹۰ میلیون دلار و سایر کالاها ۲۴۹۸۳ میلیون دلار اعلام شده است.

در مجموع واردات کالا طی نیمه نخست امسال ۲۶۰۷۳ میلیون دلار بوده است.

* رکود بالا گرفت/ تمام شاخص‌های صنعت و ساختمان منفی شد

تغییرات شاخص‌های عمده اقتصادی در بخش صنعت و ساختمان در نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم امسال نشان می‌دهد که تمام شاخص‌های واحدهای تولیدی و ساختمانی در این مدت منفی شده است.

تغییرات شاخص‌های عمده اقتصادی در بخش صنعت در نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم امسال نشان می‌دهد که تمام شاخص‌های واحدهای تولیدی در این مدت منفی شده است.

براساس این گزارش، شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی, جواز تأسیس واحدهای صنعتی و پروانه بهره برداری از واحدهای صنعتی از رشد منفی نسبت به دور قبل برخوردار شده‌اند.

بنابراین شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی با رشد منفی ۰٫۶ درصد معادل ۹۴٫۶ اعلام شده است.

ضمن آنکه جواز تأسیس واحدهای صنعتی از نظر تعداد ۳۷۴۳ فقره با رشد منفی ۹٫۵ درصد و از نظر سرمایه گذاری ۲۶۲٫۶هزار میلیارد ریال با رشد منفی ۲۵٫۴ درصد و همچنین پروانه بهره برداری از واحدهای صنعتی از نظر تعداد ۱۱۹۸ فقره با رشد منفی ۱٫۵ درصد و از نظر سرمایه گذاری ۳۵٫۸هزار میلیارد ریال با رشد ۱۷٫۵ درصد برآورد و اعلام شده است.

به گزارش تسنیم شاخص‌های ساختمان نیز که در نماگرهای اقتصادی شش‌ماهه ۹۴ منتشر شده بیانگر رشد منفی نسبت به دوره قبل است.

تعداد پروانه‌های ساختمانی صادرشده در مناطق شهری تهران، شهرهای بزرگ،‌ سایر مناطق شهری و کل مناطق شهری در سه‌ماهه دوم امسال به‌ترتیب ۲٫۳هزار فقره با رشد منفی ۰٫۵ درصد، ۷٫۵هزار فقره با رشد منفی ۷٫۶ درصد، ۱۵٫۴هزار فقره با رشد ۱۴٫۱ درصد و در نهایت ۲۵٫۱هزار فقره با رشد منفی ۱۱٫۲ درصد اعلام شده است.

همچنین برآورد سطح زیربنای طبقات ساختمان براساس پروانه‌های صادرشده در کل مناطق شهری ۱۶٫۴ میلیون مترمربع با رشد منفی ۱۵ درصد اعلام شده است.

ضمن آنکه در بخش شاخص‌های ساختمانی رشد شاخص بهای خدمات ساختمانی ۱۳٫۳ درصد و معادل ۲۴۵٫۱ درصد و رشد شاخص بهای تولید کننده مصالح ساختمانی منفی ۵٫۶ درصد و معادل ۱۸۶٫۵ بوده است.

* بدهی دولت به بانک‌ها ۱۶۱هزار میلیارد تومان شد

تغییرات شاخص‌های عمده اقتصادی شش‌ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد که بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در این مدت بیش از ۱۶۱هزار میلیارد تومان شده است.

به گزارش تسنیم، تغییرات متغیرهای پولی در نماگرهای اقتصادی سه ماه دوم سال جاری نشان می‌دهد که بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در این مدت با رشد ۱۰٫۱درصدی معادل ۱۶۱۴٫۴هزار میلیارد ریال شده است.

در سه‌ماهه دوم سال جاری خالص دارایی‌های خارجی سیستم بانکی ۲۲۷۶٫۶هزار میلیارد ریال بوده که بیانگر رشد ۱۲٫۳درصدی نسبت به دوره قبل می‌باشد.
اما سهم دارایی‌های خارجی بانک مرکزی و بانک‌ها از این رقم به‌ترتیب ۱۷۶۹٫۸هزار میلیارد ریال و ۵۰۶٫۸هزار میلیارد ریال بوده است.

بدهی بخش غیردولتی به بانک‌ها در شش‌ماهه نخست امسال از رشد ۴٫۷درصدی برخوردار بوده و به‌میزان ۶۶۰۳٫۹هزار میلیارد ریال رسیده است.
از این میزان بدهی بخش غیردولتی به بانک‌های تجاری ۴۹۱۴٫۷هزار میلیارد ریال و بانک‌های تخصصی ۱۶۸۹٫۲هزار میلیارد ریال بوده است.

* رشد پول منفی شد/ نقدینگی ۸۷۲هزار میلیارد تومان

بانک مرکزی با انتشار نماگرهای اقتصادی از رشد منفی ۲٫۳درصدی پول در سه ماه دوم سال جاری خبر داده است.

در تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از شاخص‌های عمده اقتصادی رشد نقدینگی کشور طی سه‌ماهه دوم سال ۹۴ معادل ۱۱٫۶ درصد اعلام شده است.

بانک مرکزی در این گزارش از رشد منفی ۲٫۳درصدی پول در سه ماه دوم سال جاری خبر داده استریال ضمن آنکه شبه‌پول نیز با رشد ۱۴٫۱درصدی اعلام شده است.

همچنین رشد سپرده‌های بخش غیردولتی در سه‌ماهه دوم سال جاری ۱۲٫۷ درصد اعلام شده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان شهریور امسال به بیش از ۸۷۲هزار میلیارد تومان رسید.

شاخص‌های عمده اقتصادی در نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم سال ۹۴ که دیروز از سوی بانک مرکزی منتشر شد نشان می‌دهد که کل بدهی کشور در شش‌ماهه اول امسال ۵۴۷۶ میلیون دلار بوده است، ضمن آنکه در این مدت متوسط نرخ دلار آمریکا در بازار بین‌بانکی ۲۹۰۹۰ ریال بوده است.

در شش‌ماهه نخست امسال تراز حساب جاری کشور ۶۱۳۶ میلیون دلار و تراز بازرگانی (حساب کالا) ۷۵۴۲ میلیون دلار بوده است.
البته صادرات کالا (FOB) در این  مدت ۳۳۶۱۶ میلیون دلار و واردات کالا ۲۶۰۷۳ میلیون دلار اعلام شده است.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.