سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۱۹ - شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴

معاون جهاد کشاورزی شهرضا:

روش تولید محصول در باغات انار شهرضا اصلاح می‌شود

معاون اداره جهاد کشاورزی شهرضا گفت: امسال در شهرستان شهرضا ۵ هزار متر مربع باغ انار به عنوان سایت الگویی برای اعمال توصیه‌ها و روش‌های تولید محصول سالم انتخاب شده و تحت کنترل و سرکشی کارشناسان اصفهان و شهرستان قرار گرفت.

به گزارش شهرضانیوز، جعفر نادری عصر امروز در جلسه کمیته امنیت و سلامت غذایی شهرستان شهرضا با اشاره به وظایف جهاد کشاورزی شهرضا در سند ملی تغذیه و امنیت غذایی، اظهار کرد: کاهش حداقل ۳۰درصد سموم کشاورزی در محصولات و افزایش میانگین اقلام سبد غذایی تا مردم بیشتر از حبوبات، سبزی‌جات و لبنیات استفاده کنند از جمله اهداف سند ملی تغذیه است که بر عهده جهاد کشاورزی است.

وی افزود: در اهداف سند ملی تغذیه واحد ترویج جهاد برای آموزش، واحد حفظ نباتات برای کشت محصول و واحد امور دام برای پرورش تولید دام دخالت دارند.

معاون اداره جهاد کشاورزی شهرضا گفت: به دنبال تصویب و اجرای طرح الگوی کشت به صورت پایلوت در ۷ استان کشور و از جمله استان اصفهان، شهرستان شهرضا نیز به عنوان تنها شهرستان محل اجرای طرح در استان انتخاب شد.

وی با بیان اینکه طرح مذکور در سال گذشته در دهستان دشت مهیار اجرا و امسال در سایر نقاط شهرستان در حال اجرا است، افزود: با توجه تفاوت شرایط لازم کشاورزی در نقاط مختلف شهرستان مانند نوع خاک، حداقل و حداکثر درجه حرارت، کیفیت آب کشاورزی و مهمتر از همه استمرار شرایط خشکسالی و در خواست کشاورزان جهت داشتن الگوی کشت اجرای اصولی این طرح و ارائه الگوی کشت مناسب می‌تواند راهگشای مشکلات فنی و اقتصادی کشاورزان و باعث افزایش بهره وری و راندمان تولید شود.

نادری با اشاره به فعالیت‌های واحد حفظ نباتات جهاد کشاورزی، بیان کرد: سه نفر از تولید کنندگان انار در مقاطع مختلف از باغ آنها نمونه‌برداری می‌شود تا از نظر سموم شیمیایی آنالیز شوند.

وی با اشاره به سامان‌دهی ۴ کلیلینک گیاه پزشکی در سطح شهرستان در راستای مصرف صحیح کود و سموم شیمیایی، تصریح کرد: آموزش و راهنمایی کشاورزان در راستای استفاده از روش‌های غیرشیمیایی برای مبارزه با علف‌های هرز مزارع باغ‌ها در راستای کاهش مصرف سم یکی دیگر از فعالبت‌های این واحد است.

معاون جهاد کشاورزی شهرضا افزود: در چند گلخانه شهرستان از هیچ سمی استفاده نمی‌شود و محصوات ارگانیک است.

وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی ترویجی به منظور افزایش اطلاعات بهره‌برداران، گفت: مبارزه بیولوژیک و مدیرت تلفیقی آفات در باغ‌های انار و سیب و گلخانه‌های شهرستان انجام می‌شود.

نادری بیان کرد: طرح مبارزه بیولوژیک در سطح ۹۰ هکتار باغ انار در ۱۷ منطقه شهرستان با توزیع یک میلیون تریکوکارت انجام شد.

وی گفت: تله‌های فرمونی دلتا در راستای ردیابی آفات قرنطینه‌ای مگس زیتون در باغات مهیار و مزارع صیفی‌جات نصب شده است.

معاون جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به فعالیت‌های واحد ترویج، افزود: افزایش آگاهی بهره‌برداران کشاورزی، اجرای دوره های ترویجی در زمینه‌های کشت گندم که در این زمینه ۱۷۷۶ نفر در شش ماهه نخست سال در رشته‌ها پرورش شترمرغ، قارچ، زنبورعسل و صیفی‌جات آموزش دیدند.

وی با اشاره به اجرای ۷۸ مورد طرح مشاغل خانگی در سال ۹۴، اظهار کرد: دوره‌های آموزش سبزی کاری در منزل، زراعت زعفران، بهداشت شیر و شیردوشی، پرورش مرغ بومی، پرورش گیاهان دارویی، کشت کلزا، پرورش قارچ خوراکی توسط این واحد برگزار شده است.

نادری با اشاره به توسعه تحقیقات کشاورزی و ترویج و استفاده از یافته های پژوهشی، بیان کرد: در راستای برنامه‌ریزی برای تولید محصول سالم و ترویج آن از ابتدای سال زراعی امسال در شهرستان شهرضا ۵ هزار متر مربع باغ انار به عنوان سایت الگویی برای اعمال توصیه‌ها و روش‌های تولید محصول سالم انتخاب و تحت کنترل و سرکشی کارشناسان استان و شهرستان قرار گرفت.

وی با اشاره به فعالیت‌های امور دام جهاد کشاورزی، اظهار کرد: کاهش مصرف نهاده‌های شیمیایی در مرغداری‌ها، ترویج و ترغیب روستائیان به پرورش مرغ بومی، ایجاد نظام کنترل کیفی محصولات و فراورده‌های کشاورزی و افزایش تولید آبزیان و ارتقای سرانه مصرف آن از جمله فعالیت‌های این واحد است.

معاون جهاد کشاورزی شهرضا افزود: این واحد کلاس‌های آموزشی برای پرورش ماهیان گرمابی در استخرهای دومنظوره در آستانه فصل پرورش برگزار می‌کند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.