سرویس: اجتماعی ۲۳:۲۳ - چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

چرا وضعیت پوشش روز به روز در تهران وخیم تر میشود؟+تصاویر

تنها راه مبارزه با الگو پذیری روز افزون دختران و پسران ایرانی از فرهنگ بی بند و باری ارائه الگوی مناسب و جذاب برای جوانان این مرز و بوم است ؛ الگو هایی که علاوه بر ترویج حیا حس جذابیت را هم برای آنها به ارمغان بیاورد .   به گزارش نسل بیدار به نقل […]

تنها راه مبارزه با الگو پذیری روز افزون دختران و پسران ایرانی از فرهنگ بی بند و باری ارائه الگوی مناسب و جذاب برای جوانان این مرز و بوم است ؛ الگو هایی که علاوه بر ترویج حیا حس جذابیت را هم برای آنها به ارمغان بیاورد .

چرا وضعیت پوشش روز به روز در تهران وخیم تر میشود؟+تصاویر

  به گزارش نسل بیدار به نقل از تهران پرس:  مدتی است که دستگاه قضایی کشور با همکاری نیروی انتظامی سعی در پاک سازی فضای بصری شهر از مردان و زنان بدپوشش دارد و در این راه با بهره گیری از حربه های مختلف سعی در کنترل اوضاع  داشته  ؛ از پلمپ فروشگاه هایی که به ظاهر البسه غیر متعارف را به جامعه وارد می کنند تا برخود با بد حجاب های خیابانی یا برخی فرهنگ سازی های دیگر ؛ اما سوال اصلی اینجاست که آیا برخورد در این حد برای جامعه امروز ایران که بی شک الگوی نیمه کاملی از فرهنگ مخرب غربی را در خود جای  داده کافی است .

gasht_1

به طور کلی از ابتدای بحث برخورد با مظاهر بد بصری در خیابان ها ؛  بسیاری از کارشناسان ریشه بد پوششی دختران و پسران در خیابان های شهر را عاملی اصلی تر از چند مغازه یا مد ساده می دیدند و آن هم ورود ماهواره و اینترنت به خانه های مردم بود ؛ ماهواره ای که به طور آزاد اقدام به تاسیس مارکت های رسانه ای کرده و  هر کالایی را که مایل است با ارائه تا درب خانه مشتریان خود می رساند .

جالب تر آنکه با ورود فضای مجازی اینترنت و رشد کردن فروشگاه های اینترنتی ؛  دسترسی به پوشش غربی برای دختران و پسران ساده تر شده و اجناسی که به صورت قاچاق و غیر قانونی وارد  کشور می شود یا در تولیدی های زیر زمینی طراحی و ساخت می شو ند با تبلیغ های رنگ و آب دار در فروشگاه های مجاز اینترنتی که هیچ کنترلی هم روی آنها صورت نمی گیرد در حال توزیع است .

 بلاشک یکی از مهمترین ریشه های ترویج بی حجابی و بدحجابی، پیدایش خلأ فرهنگی در جامعه است هیچ جامعه ای تا آمادگی نداشته باشد، از فرهنگ بیگانه تأثیر نمی پذیرد ،  بنابراین تهاجم فرهنگی و وجود الگوهای نامناسب به خودی خود کارساز نیست بلکه نیاز به زمینه مساعد یعنی خلأ فرهنگی و فکری دارد و تا زمانی که در برابر تبلیغات گسترده و لجام گسیخته البسه غربی در فضای ماهواره و اینترنت الگویی مناسب ارائه نشود همین آش و همین کاسه خواهد بود .

به بیان ساده تر به نظر می رسد تنها راه مبارزه با الگو پذیری روز افزون دختران و پسران ایرانی از فرهنگ بی بند و باری ارائه الگوی مناسب و جذاب برای جوانان این مرز و بوم است ؛ الگو هایی که علاوه بر ترویج حیا حس جذابیت را هم برای آنها به ارمغان بیاورد .

هر یک از نهادهای اجتماعی هم چون خانواده، مدرسه، نهاد دولت و… عهده دار مسئولیت و وظایف شخصی از کارکردهای یک جامعه هستند. فرایند عملکرد این نهادها و نیز تعامل و همسویی آن ها چگونگی حرکت فرهنگی یک جامعه را مشخص می کند. اگر هر یک از نهاد های اجتماعی وظایف خویش را به خوبی و در راستای اهداف اسلامی انجام داده و گرایش دختران نوجوان را به حجاب و دیگر مسایل اسلامی تقویت کنند، بی حجابی و بدحجابی در جامعه پدیدار نخواهدشد. آسیب پذیری زمانی آغاز می شود که هر یک از نهادها یا وظایف خویش را انجام ندهند و یا همسو و هم راستا با اهداف کلی جامعه حرکت نکنند در چنین شرایطی تهاجم فرهنگی و بی حجابی و بدحجابی در جامعه رواج خواهد یافت.

جامعه یکپارچه و آسیب ناپذیر در برابر تهاجمات دشمنان، جامعه ای است که بین نهادهای اجتماعی آن پیوند عمیق و گسست ناپذیر وجود داشته باشد. جامعه ای که به صورت ید واحده، با وحدت واقعی و همگانی در تمام صحنه های اجتماعی و فرهنگی شکل گرفته است نه تنها مرعوب و مقهور تهاجم بیگانگان نمی شود بلکه هم چون دژی مستحکم در مقابل تهاجم آنان پایداری می کند. نمونه این پاسداری را می توان در دفاع مقدس در برابر تهاجم نظامی و اقتصادی بیگانگان به خوبی نظاره کرد. در آن زمان که ارزش ها بر جامعه حاکم بود، انحرافات اخلاقی، بی حجابی و بدحجابی و استفاده از مدها و الگوهای غربی در جامعه دیده نمی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.