سرویس: اخبار شهرضا ۱۶:۲۴ - جمعه ۰۱ آبان ۱۳۹۴

همزمان با عصر تاسوعای حسینی

مراسم « چهل و یک منبری » مردم شهرضا برگزار شد

همزمان با عصر تاسوعای حسینی مراسم چهل و یک منبری در شهرضا برگزار شد.

به گزارش شهرضانیوز، در این مراسم جوانان و نوجوانان عصر تاسوعا را به احترام اسرای کربلا که مسیر کربلا تا شام را در ۴۰ منزل طی کردند، ۴۰ منبر را گذراندند، بعضی با پای پیاده و در ۴۱مسجد و اماکن مذهبی قدیمی حضور یافتند و به یاد درد و رنج و مصیبت‌های حضرت زینب(ع) نوای حسین، حسین سر دادند.
عزاداران حسینی مراسم چهل ویک منبری را از امامزاده شاهرضا (ع) شروع و تا غروب با گام هائی پر از احساس، آتش دل را در سقاخانه ها و تکایای قدیمی با نوای حسین حسین خاموش کردند.

عزاداران حسینی پس از گذراندن ۴۰ منبر و بر افروختن چهل و یک شمع سفید به نیت امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) در منبرها در محل آخرین منبر مسجد جامع تجمع می کنند و به مداحی و عزاداری و درخواست استجابت دعای خود در چهل و یکمین منبر می پردازند.

باکوله ای بر دوش و یک دریا اشک ماتم بر چشم گام به گام کوچه های شهر را می پیماید . گهگاه دست در کیفش نموده و نقل یا شکلاتی را به جهت ادای نذری که نیت کرده بر دستان تک تک عزاداران مسیرش می گذارد. نزدیک غروب آفتاب است و باید به چند محله دیگر سر بزند و شمع روشن کند. اثری از خستگی در چشمان او نمی بینی. یک نیروی عجیب او را همراهی می کند. شاید اگر روزی دیگر بود این همه نیرو و انرژی در او وجود نداشت.

امروز عصر تاسوعاست. فردای چنین روزی سرور آزادگان به شهادت می رسد. گروه کثیری از مردم شهرضا خصوصا جوانان در دسته های چند نفری به صورت ناپیوسته طبق یک سنت قدیمی نذر کرده اند که در چهل و یک مکان نذر خود را ادا کرده و همچون روزهایی که در سقاخانه ها شمع روشن می کردند آنان نیز شمع روشن نمایند و مشکل گشا بدهند. شاید به یاری خدا از فاجعه بزرگی که فردا اتفاق می افتد جلوگیری کنند و امام محبوبشان را از این مصیبت برهانند هرچند که می دانند امام حسین(ع) و یارانش با پای خو د به مسلخ عشق پا نهادند.

یک قبیله از جوانان عاشق یک موج از کودکان مهربان و آزاده در شهر شهرضا بعد از نماز ظهر تاسوعا به سمت امامزاده شاهرضا رفته و اولین شمع خود را در آنجا روشن کرده و به طرف شهر بر می گردند. در مسیر طولانی خود ابتدا به قدمگاه خواجه خضر و سپس به طرف بقعه سید خاتون رفته و خیابان به خیابان، کوچه و محله های شهر را با ذکر مصیبت بدون استفاده از هیچ دستگاه صوتی پشت سر می گذارند.آنها با برافروختن ۴۰ شمع در ۴۰ منبر و قلبی آکنده از احساس و عشق به سرور و سالار شهیدان در آرزوی استجابت دعاهایشان هستند. در کنار قلب های سوزان شیفتگان سرور آزادگان در مکان های تعیین شده شمعی روشن نموده و ارادت خود را به امام عزیز خویش نشان می دهند. در این فاصله از بسته های شکلات و شیرینی هایی که در کیف های خود دارند بین مردم خصوصاً کودکان در طول مسیر توزیع می کنند.

عزاداران حسینی پس از گذراندن ۴۰ منبر و بر افروختن شمع در شمعدانی‌های مساجد شهرضا و آرزوی اجابت دعا به سوی آخرین منبر خود یعنی مسجد جامع شهرضا با قدمتی ۷۰۰ساله می‌شتابند. مسجدی در بازار قدیمی و سر پوشیده شهرضا که با گذر ایام هنوز استوار و پا برجا گلبانگ اذان را به گوش مردمان این دیار می‌رساند. عاشقان به اهل بیت در مسجد جامع تجمع می‌کنند.
در چهل و یک مکان نذر کنم ای خدا
تا نشود شاه دین روز دگر سر جدا
جوانان عاشق سال به سال بر جمعیت این هیأت افزوده می شود و همین عزیزان وظیفه دارند مسیر این حرکت و گروه های مشابه را از یک حرکت تقلیدی صرف به یک حرکت پویای معنوی تبدیل نمایند و با هر دانه نقل و شیرینی طعم زیبای محبّت و عشق و دوستی را تفسیر کنند و در میان این عزیزان عزادار و خصوصا جوانان برومند شهرمان تقوی را سرلوحه کارشان قرار داده و امر به معروف و نهی از منکر را چاشنی این حرکت خود نمایند.
به گزارش شهرضانیوز، فلسفه مراسم چهل و یک منبر بزرگداشت حضرت زینب (س) است که پس از واقعه عاشورا در مسیر کوفه تا شام بر بالای منبر با افشاگری های خود در کوفه و شام یزید و یزیدیان را رسوا و اتفاقات روز عاشورا را بازگو می کرد.
در این سنت که عزداران از ابتدا تا انتهای برپایی آیین با نیت های درونی خود و با زمزمه و ذکر یاحسین و یا فرستادن صلوات بر محمد(ص) و خاندان پاکش مسیر حرکت خود را ادامه می دهند.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.