سرویس: اخبار شهرضا ۱۳:۰۶ - پنج شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا:

آمار خودکشی جوانان در شهرضا دو برابر کشور است/ برگزاری همایش سلامت روان در شهرضا

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: بار روانی که خودکشی در جامعه ایجاد می‌کند دو برابر بیماری دیابت و برابر با وضعیت جنگی است.

به گزارش شهرضانیوز، حجت‌الله تنهایی در کارگروه اجتماعی-فرهنگی شهرستان شهرضا اظهار کرد:  ارتقای کامل سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی فاکتورهای اصلی سلامت در جهان است .

وی افزود: در کشور ما نیز به عنوان کشوری مذهبی باید به مقوله سلامت معنوی و آرامش معنوی توجه ویژه ای شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا ادامه داد: شبکه بهداشت و وزارت بهداشت تنها قادر به تامین ۲۰ تا ۳۰ درصد سلامتی در جامعه هستند و  مشارکت و همراهی اجتماعی به عنوان دو نیاز اصلی در شبکه بهداشت و وزارت بهداشت است و سلامتی کامل با همکاری مردم و پشتیبانی سایر نهادها به صورت کامل تامین می‌شود.

تنهایی با بیان این که توسعه مهارت‌های زندگی و فرزندپروری از دیگر اقدامات شبکه بهداشت است، اظهار کرد: شبکه بهداشت با کمک روان‌شناسی بالینی اقدام به غربالگری روانی و بررسی علمی مشکلات روانی در شهرستان کرده‌است،

وی ادامه داد: در این غربالگری که دو گروه سنی ۱۳ تا ۱۸ سال و ۱۸ تا ۶۰ سال قرار دارند که در زمینه مصرف الکل، سیگار و موادمخدر از طریق مصاحبه با ۳ سطح خطر پایین، خطر متوسط و بالا غربالگری می‌شوند تا اقدامات پیشگیری و مقابله مورد نیاز در مورد آن‌ها انجام گیرد.

وی افزود: از جمله دیگر اقدامات شبکه بهداشت شهرستان ارائه بسته‌های آموزشی در زمینه خودکشی است تا تاثیرات آن در خانواده، جامعه و شهر که غیر قابل اندازه‌گیری است را کاهش دهد.

وی ادامه داد: بار روانی که خودکشی در جامعه ایجاد می‌کند دوبرابر بیماری دیابت و برابر با وضعیت جنگی است.

تنهایی با اشاره به ضرورت آگاهی نسبت به بلایا و حوادث، گفت: آموزش سلامت روان در هنگام حوادث و پس از سانحه به دو صورت کلی در شهرستان و خاص برای خانواده‌های آسیب‌دیده انجام می گیرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به کمک های این شبکه به خانواده شهدای فاجعه منا در شهرستان، گفت : آموزش‌های انجام‌گرفته در سطح شهرضا به دلیل بالا بودن سطح آموزش‌پذیری در این شهرستان، تاثیر بسیار زیادی داشته‌است.

تنهایی با بیان این‌که آموزش‌های اختصاصی و آموزش‌های اجتماعی ۲ استراتژی اصلی این شبکه برای افزایش سلامت روان در شهرستان است، تصریح کرد: همایشی با موضوع سلامت روان در ۱۳ آبان ماه با هدف افزایش کرامت نفس و سلامت روان در سطح شهرستان برگزار می‌شود.

وی  ادامه داد: ادارات شهرستان کمک زیادی به برگزاری این همایش می کنند که  از جمله می توان به حضور آموزش و پرورش با کمک مربیان پرورشی و اداره ورزش و جوانان با حضور مربیان ورزشی خود و اداره بهزیستی با ارائه بسته‌های آموزشی اشاره کرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با بیان این که افسردگی علت اصلی خودکشی است،  تصریح کرد: خودکشی با دارا بودن آمار ۲٫۵ تا ۳ درصد جزء ۳ علت اصلی مرگ در گروه سنی ۱۵ تا ۲۰ سال است که متاسفانه این آمار در شهرستان ما به ۲ برابر میزان آن در کشور می‌رسد.

همچنین بخوانید:

2 دیدگاه برای “آمار خودکشی جوانان در شهرضا دو برابر کشور است/ برگزاری همایش سلامت روان در شهرضا”

 1. ابوالحمید گفت:

  با سلام
  عامل اصلی خودکشی در هر کشور و یا شهری، ناامیدی و افسردگی است. وقتی مردم و بخصوص جوانان روحیه افسردگی پیدا کنند و به آن عادت نمایند بتدریج به سمت نا امیدی و پرتگاه مرگ حرکت میکنند و برای خود توجیه و دلایل می تراشند. بنظر من وراکز درمانی و بهداشتی شهر باید به تعامل با شهرداریها و وزارت ارشاد و مطبوعات، خبرها، تندیس ها، فیلمها و همایشهای شاد و امیددهنده در آن شهر رواج دهند و تزریق نمایند. مثلا با زیباسازی معابر شهر، مدارس و دانشگاهها و بیمارستانها و درمانگاهها، برگزاری مسابقات ورزشی دوستانه و شادکننده مثل طناب کشی و …، انتشار خبرهای امیدبخش در روزنامه ها بخصوص تیتر اول روزنامه و جلوگیری از پخش خبرهای ناامیدکننده و یا کنترل آنها، برگزاری مراسم اجتماعی و مذهبی امیدبخش در مساجد، نصب بنرهای امیددهنده به جوانان به صورت تصویری و نه بصورت نصیحت و پند واندرز، برگزاری اردوهای استان و شهرگردی برای جوانان و خانواده ها،
  همانطوریکه من و شما برای خارج شدن از خارج می گوییم: خدایا به امید تو، این دعا را باید مسئولین شهری تبدیل به عمل کنند. یعنی باید در نمای شهر علائم امید وجود داشته باشد وگرنه اگر شما در ابتدای صبح با صحنه و علائم ناامیدکننده روبرو شوید، تا پایان روز تعادل روانی نخواهید داشت.
  بنابراین مسئولین شهری و مدیران ارشد آن باید در تعامل با یکدیگر این خطر خودکشی را از جامعه و شهر خود دور کنند. چرا که یک روز هم گریبان آنها و نزدیکانش را نیز خواهد گرفت و مانند سیل در حال تخریب و پیشرفت به سمت دیگر خانواده ها و جوانان است.

 2. سادات گفت:

  با سلام و عرض ادب و وقت بخیر
  بنده به عنوان نخبه علوم انسانی و روانشناس لازم دیدم به بیان نکات مهم بپردازم . از علل مهم و ریشه ای خودکشی و افسردگی در شهرضا وجود فرهنگ غلط مردم شهر است که باید فرهنگ سازی شود .
  برای مثال در ازدواج یک جوان هزاران هزار مانع را بیان میکنند که حتی خیلی از خانواده های با سطح مالی متوسط کلا از ازدواج فرزندشان منصرف می شوند چون قادر به تهیه ی آن امکانات نیستند . تمام روحانیون و مبلغان موظف اند تا در مجالس مذهبی و به خصوص در مدارس برای خانواده ها شرح دهند که اوضاع چقدر وخیم است . با وجود جنگ نرم دشمن و شیوع فراوان فحشا در جامعه به جای اینکه هرکسی سنگر خانواده خود را حفظ کند و ازدواج آسان و بی تجمل فرزندش را فراهم کند ، موانع زیادی را خودشان با دستان خودشان
  میتراشند . جالب آن است که اکثریت قریب به اتفاق والدین در سن مناسب ازدواج کرده اند ولی برای فرزندان شان طور دیگری فکر می کنند .
  از طرفی َشهردار و نماینده شهر و مردم شهر هرکسی که توانایی حتی اندکی کمک را دارد باید به جوانان در جهت ایجاد و رونق اشتغال کمک کند .
  در شهرهایی مثل تهران، اکثرا ، داشتن شغل و کفویت اخلاقی و اعتقادی برای تشکیل یک خانواده کافیست امادر شهرضا به ندرت چنین چیزی دیده میشود .

  اِنَّ اللهَ لا یُغیّر ما بِقوم حتی یغیروا ما بِانفسِهم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.