سرویس: اخبار شهرضا ۰۷:۳۰ - جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۹۴

کارشناس اداره کار و تعاون شهرضا مطرح کرد؛

فعالیت بیش از ۱۵۰ تعاونی در سطح شهرستان شهرضا

کارشناس اداره کار شهرضا گفت: بیش از ۱۵۰تعاونی فعال در سطح شهرضا است که بیش از ۸۰ هزار عضو دارد و بیش از یک میلیون و ۶۶۰هزار دلار صادرات این تعاونی‌ها است.

به گزارش شهرضانیوز، سعید غفاری در جلسه شورای اسلامی شهرستان که با هدف بررسی مشکلات روستاهای شهرستان در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برگزار شد، اظهار کرد: مشکلات و معضلات روستاها در دنیا ناشی از کمبود امکانات اجتماعی و کمبود درآمد است.

وی افزود: امکانات اجتماعی شامل خدمات بهداشتی، آموزشی، خطوط ارتباطی، سوخت و برق است که در جمهورس اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با برنامه‌های گسترده و پرهزینه ۹۰ درصد زیرساخت‌ها بهبود یافته است.

کارشناس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا گفت: امکانات اجتماعی به تنهایی نتوانسته است معضلات زندگی روستایی را حل کند و جلوی مهاجرت از روستاها را به شهر کاهش دهد.

وی بیان کرد: کمبود درآمد عامل مهمی است، اگر برای آن چاره‌اندیشی نشود، طرح‌های توسعه روستایی به ثمر نمی‌رسد.

غفاری افزود: عوامل کمبود درآمد در روستاها ناشی از بیکاری فصلی و دائمی، بهره‌وری پایین صنایع و افراد، عدم جذابیت محیط برای سرمایه‌گذاری و ضعف فضای کسب و کار است.

وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از مهمترین اهداف توسعه اقتصادی چه در شهر و چه در روستا ایجاد اشتغال است و مهمترین ابزار آن کارآفرینی است.

کارشناس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا گفت: کارآفرینی روستایی یعنی بکارگیری نوآورانه منابع و امکانات روستا در راسنای شکار فرصت‌خای کسب و کار است.

وی افزود: صنایع تبدیلی از جمله مهمترین زمینه‌های مربوط به توسعه روستایی و توسعه اشتغال‌زایی در روستاها است، وظیفه اصلی این صنایع، فرآوری محصولات کشاورزی و دامی روستا و تبدیل آنها به کالاهای نهایی است.

کارشناس بیان کرد: انجام این امور در روستاها و نواحی اطراف آن سبب خلق ارزش افزوده می‌شود، این صنایع امکان صادرات مستقیم محصولات و کالاها را به دیگر کشورها فراهم می‌کند.

وی اظهار کرد: روستاهای اسفه و امامزاده علی اکبر تولیدکننده وسیع انار در شهرستان هستند اما صنایع تبدیلی در کنار آن وجود ندارد.

کارشناس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا با بیان اینکه عسل شهرضا در استان دارای رتبه است،گفت: روستاهایی مانند کهرویه، هونجان و اسفرجان محصولاتی مانند سیب، گردو و آلبالو دارند اما در کنار آن صنایع تبدیلی وجود ندارد.

وی با اشاره به صنایع فرهنگی در روستاهای شهرستان، گفت: صنایع فرهنگی از جمله صمایع ریشه‌دار در مناطق روستایی محسوب می‌شوند، صنایع فرهنگی گستره وسیعی دارند اما مناطق روستایی بیشتر بر صنایع دستی متمرکز هستند.

غفاری تصریح کرد: استفاده از صنایع دستی برای ایجاد اشتغال برای بانوان روستا به عنوان بخش اعظمی از جمعیت روستایی بسیار مهم است و سبب می‌شود زنان از فضای خانه دور نشوند.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری زیرمجموعه صنایع فرهنگی است، افزود: طبیعت زیبای مناطق روستایی همراه با جاذبه‌های سنتی روستانشینان، زمینه مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی محسوب می‌شود.

کارشناس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا با بیان اینکه توسعه صنعت گردشگری مورد تأکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهور است، اظهار کرد: توسعه صنعت گرشگری در حاشیه خود سبب توسعه کسب و کارهای فراوانی می‌شود.

وی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از کارآفرینی‌ها در حوزه خدمات اتفاق می‌افتد که شامل خدمات اجتماعی، بهداشتی، فنی، آموزشی، تجارت، خدمات اقتصادی و مالی است.

غفاری با بیان اینکه فرهنگ‌سازی به عنوان مهمترین و زیربنایی‌ترین امور در توسعه روستایی مورد توجه قرار می‌گیرد، افزود: ایجاد کلاس‌های آموزشی و همکاری با فنی‌وحرفه ای در روستاها بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه کارآفرینی نیازمند فرهنگ است، گفت: دهیاران و اعضای شوراهای روستاها باید بدانند هیچ گروهی مستعدتر از فارغ‌التحصیلان روستازاده برای کارآفرینی روستایی نیست و به عنوان یک گام مهم بانک اطلاعاتی از این افراد باید تهیه شود.

کارشناس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا با بیان اینکه در قانون اساسی سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تعریف شده است، بیان کرد: تعاونی به منظور ایجاد اشتغال، کمک به تحقق عدالت اجتماعی تشکیل می‌شود.

وی گفت: بیش از ۱۵۰ تعاونی فعال در سطح شهرستان شهرضا است که بیش از ۸۰ هزار عضو دارد و بیش از یک میلیون و ۶۶۰ هزار دلار صادرات تعاونی‌های شهرستان شهرضا است.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.