سرویس: اقتصادی ۰۸:۰۰ - دوشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۴

معاون وزیر نیرو خبر داد

اعلام نرخ های جدید خرید تضمینی برق تا یک هفته آینده

معاون وزیر نیرو گفت: تا یک هفته آینده نرخ خرید تضمینی انواع انرژی‌های تجدید‌پذیر توسط وزیر نیرو اعلام می‌شود.

هوشنگ فلاحتیان پس از بازدید وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با وزیر نیروی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هدف از ایجاد همکاری با آلمان توسعه ظرفیت تولید داخل با استفاده از تکنولوژی روز جهان است.

وی افزود: توسعه استفاده از تکنولوژی روز جهان در مشارکت با شرکت های کشورهای خارجی به این معنی نیست که شرکت های ایرانی مجهز به تکنولوژی روز جهان نیستند بلکه در هر صنعتی، همکاری شرکت های پیشرو می تواند روند توسعه را سرعت دهد.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: به طور مثال ایران این توانایی را دارد که ۱۰۰ درصد توربین‌های ۲٫۵ مگاواتی بادی را تامین کند و تاکنون نیز هشت توربین ۲٫۵ مگاواتی در قزوین نصب شده است.

وی با بیان اینکه شرکت مپنا برنامه‌ریزی این را دارد که ۱۰۰ درصد توربین‌های کشور ۲٫۵ مگاواتی شود، گفت: شرکت مپنا در حال انتقال تکنولوژی۲٫۵  مگاواتی است که اگر بتواند این کار را در چارچوب نیاز سرمایه‌گذاران انجام دهد قطعا جذب سرمایه‌گذار در این طرح بیشتر می‌شود و وزارت نیرو نیز در این راستا اقدامات مشوقی را در پیش گرفته است.

این مقام مسئول افزود: از سالیان گذشته همکاری‌هایی با کشور آلمان داشتیم و با توجه به اینکه در سال‌های اخیر روابط اقتصادی دچار رکود شده بود، به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی بتوانیم شاهد توسعه همکاری‌های ایران و کشور آلمان باشیم.

فلاحتیان در خصوص مذاکرات امروز وزرای دو کشور گفت: مذاکرات صورت گرفته در جلسه امروز مربوط به حوزه آب و برق و صرفه‌جویی در حوزه انرژی بود و مقرر شد که در قالب جلساتی که متعاقبا برگزار می‌شود زمینه‌های همکاری شناسایی شوند.

وی افزود: توسعه فعالیت‌های اقتصادی بین ایران و آلمان می‌تواند یکی از عوامل تحقق توسعه اقتصادی کشور باشد.

فلاحتیان اذعان داشت: در زمینه‌ی به کارگیری فناوری‌ها در حوزه آب و برق، صرفه‌جویی در این دو حوزه و افزایش راندمان نیروگاه‌ها و ارائه‌ی خدمات علمی و آموزشی مذاکرات خوبی بین دو کشور صورت گرفت که قرار است در کمسیون اقتصادی ایران و آلمان که در آینده نزدیک تشکیل می‌شود این موضوعات و همچنین موضوعات دیگر بیشتر مورد بررسی قرار گرفته و مطرح شوند.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در آینده نزدیک شاهد حضور هرچه بیشتر شرکت‌های آلمانی و ارتقاء تکنولوژی در حوزه آب و برق خواهیم بود، گفت: هدف ما این است که از تمایل شرکت های اروپایی برای سرمایه گذاری در ایران نهایت استقبال را داشته باشیم و امیدواریم که بتوانیم در جهت رسیدن به رشد پایدار کشور گام‌های موثری برداریم.

وی افزود: در جلسه‌ی امروز صحبت‌های خوبی در زمینه بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر شد و با توجه به اینکه ایران برنامه‌ریزی توسعه پنج هزار مگاوات انرژی نو را دارد و کشور آلمان نیز در زمینه‌ به کارگیری انرژی‌های نو پیشتاز است می توانیم همکاری خوبی در این زمینه با کشور آلمان داشته باشیم.

فلاحتیان ادامه داد: در زمینه‌ی مدیریت مصرف آب و برق، استفاده از فاینانس و تولید آب شیرین از طریق نیروگاه‌ها با تیم مذاکره‌کننده آلمانی صورت گرفت.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد با دیداری که وزیر انرژی آلمان از ایران داشت در آینده نزدیک شرایط خوبی برای کشور رقم خواهد خورد.

معاون وزیر نیرو در خصوص زمان اعلام نرخ های جدید خرید تضمینی برق گفت: تا یک هفته آینده نرخ خرید تضمینی انواع انرژی‌های تجدید‌پذیر توسط وزیر نیرو اعلام می‌شود ، به طوری که متناسب با هر نوع انرژی، نرخی تعین می شود.

فلاحتیان از امتیازات ویژه برای برخی سرمایه گذاران در بخش انرژی های تجدیدپذیر خبر داد و گفت: برای کسانی که از محصولات ساخت داخل در نیروگاه‌های بادی و خورشیدی استفاده می‌کنند نرخ تضمینی برق توسط وزارت نیرو ۱۵ درصد بیشتر از کسانی است که از محصولات خارجی استفاده می‌کنند.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.