سرویس: بین الملل ۰۸:۰۰ - یکشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۴

ویکی لیکس افشا کرد ؛

خرید نرم افزارهای جاسوسی از اطلاعات شخصی توسط جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان نرم افزارهایی خریداری کرده است که قادر است تا با حملات گسترده مخفی به گوشی ها و تبلت ها و کامپیوترهای تحت تمام سیستم های عامل فعال شود.

سایت ویکی لیکس اعلام کرده است که اطلاعاتی که توسط هکرها از شرکت ایتالیایی “Hacking Team” منتشر شده است،موضوعات جدید جاسوسی در جمهوری آذربایجان را برملا کرده است.

بر اساس این اطلاعات شرکت فوق نرم افزاری بنام “داوینچی” و یا “گالیله” را به جمهوری آذربایجان ارائه کرده است که امکان جاسوسی های مختلف از راه دور را فراهم می نماید.

بر اساس اطلاعات اولیه این شرکت،ویکی لیکس مدعی شده بود نرم افزارهای فوق به وزارت امنیت ملی آذربایجان”MTN” واگذار شده است که این موضوع بلافاصله توسط MTN تکذیب شد و در اطلاعات تکمیلی نیز اعلام شد این نرم افزارهای جاسوسی به وزارت دفاع آذربایجان فروخته شده است.

بر اساس اطلاعات تکمیلی به دست آمده،وزارت دفاع آذربایجان در سال ۲۰۱۳ نرم افزارهای جاسوسی از مردم را به واسطه یک شرکت آمریکایی مستقر در کالیفرنیا به نام  “Horizon Global Group” خریداری کرده است که بخاطر همین وساطت نیز مبلغ ۳۲۰ هزار یورو از آذربایجان دریافت کرده است.

همچنین طبق اسناد شرکت Horizon ، در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز هرکدام مبلغ ۱۶ هزار یورو توسط جمهوری آذربایجان به شرکت اصلی جهت پشتیبانی واگذار شده است.

طبق اسناد شرکت Horizon مبالغ مورد نظر در چند قسط به شرکت اصلی واگذار شده است که اسناد الکترونیکی آن نیز در دست می باشد.

سایت ویکی لیکس همچنین سندی ارائه کرده است که امضای قرارداد فروش بین دو شرکت “Hacking Team” و “Horizon Global Group” را ثابت می نماید.

درتوضیحات شرکت “Hacking Team” نسبت به نرم افزار “داوینچی” آمده است که این نرم افزار قادر است تا با حملات گسترده مخفی به گوشی ها و تبلت ها و کامپیوترهای شخصی،اطلاعات مورد درخواست را جمع آوری نماید همچنین آمده است که نرم افزار قادر است تا تحت  تمام سیستم های عامل فعال شود و اطلاعات لازم را جمع آوری و ارسال نماید.

همچنین این نرم افزار ارتباط ویژه ای برای پالایش اطلاعات مبادله شده در شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک،اسکایپ،وایبر،واتس آپ،لاین و توییتر دارد.

همچنین شرکت اعلام کرده است این نرم افزار توانایی دارد تا با فعال نمودن دوربین و میکروفن گوشی ها و سایر سیستم ها اطلاعات قابل توجهی را ارائه نماید.

معرفی توانایی های نرم افزار های فوق نشان داده است که فی الواقع این موارد نمی تواند نیازهای وزارت دفاع را برآورده نماید و بدون شک این نرم افزارهای قدرتمند جاسوسی برای ورود به حریم خصوصی شهروندان آذری و آن هم توسط وزارت امنیت بکارگیری خواهد شد.

البته پیش از این نیز جمهوری آذربایجان در چند مورد برای اعمال سلطه بیشتر اطلاعاتی بر شهروندان خود اعلام کرده بود تا آمادگی دارد تا بخش آذری برخی از شبکه های اجتماعی نظیر “فیس بوک” را خریداری نماید.

منبع: اناج

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.