سرویس: دین و اندیشه ۲۱:۰۰ - پنج شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۴

گفتاری از حجت‌الاسلام ناصر رفیعی

عفت را در فضای مجازی رعایت کنیم/ زندگی با مهریه سنگین دوام ندارد

برای رعایت عفت در فضاهای مجازی سعی کنیم روابطمان را کنترل شده تنظیم کنیم و در این فضاها پرهیز رفتاری و گفتاری داشته باشیم.

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی (عضو هیأت علمی جامعهالمصطفی العالمیه): چند نکته جزئی اما مهم را درباره بخشش و کمک به دیگران عرض می‌کنم،‌ بارها و بارها امام صادق (ع) به فقرا کمک کردند اما کسی متوجه آن نشد! اگر می‌خواهیم به کسی کمکی بکنیم،‌ جهیزیه‌ای تهیه کنیم یا مشکلی از دیگران کم کنیم، بدون اطلاع همه و منت گذاشتن باشد.

نکته دیگر اینکه در جهیزیه‌ها و ازدواج‌هایمان قانع باشیم صفت قناع را در خانواده‌ها ترویج دهیم. فردی با همسرش نزد رسول خدا (ص) برای عقد نکاح رسید، پیغمبر فرمود: مهر خانم چیست؟ فرد گفت که فکرش را نکرده بودیم هر چه شما بفرمایید، رسول خدا (ص)‌ هم انگشتری قیمتی دست مرد دید و گفت همین انگشتر مهر خانمتان باشد. مهریه‌های سنگین جز زندان رفتن جوانان، به رخ کشیدن و چشم و هم‌چشمی چیز دیگری ندارد چرا که با مهرهای سنگین زندگی دوام نمی‌آورد.

بهترین زنان کم مهرترینند، زنانی با فاطمه زهرا (س) محشور می‌شوند که مهرشان را ببخشند البته آقایان هم باید در شراکت اموال در زندگی دقت کنند چرا که این زندگی اینگونه استوار باقی خواهد ماند، نه با مهریه‌های سنگین و به اجرا گذاشتن آن!

نکته دیگر براساس تأکید قرآن کریم کسانی که شرایط ازدواج برایشان فراهم نیست یا به دلیل مشکل مالی یا پدر و مادر سالخورده امکان ازدواج ندارند، قرآن می‌گوید که اینها باید عفت بورزند و تن به روابط نامشروع ندهند و عفتشان را به این روابط نفروشند. یکی از مهمترین عبادات، عفت است. امیرالمؤمنین (ع) در خطبه ۴۵ نهج‌البلاغه می‌فرمایند که مردم علی (ع) را با چهار چیز یاری کنید؛ نخست تقوا، دوم تلاش و کوشش، سوم عفت و کنترل شهوت و چهارم محکم و استوار بودن.

علی (ع) به عثمان‌بن حنیف می‌گوید که نمی‌گویم مثل من غذا بخورید یا لباس بپوشید چرا که نه بر غذا و نه بر لباس و زندگی شما مثل من قادر نخواهید بود، بنابراین من را با تقوا، تلاش و عفت یاری کنید. ایشان در حکمت ۳۷۴ کلمات قصار خود می‌فرمایند که اگر کسی عفت بورزد شهید است و با ملائکه محشور می‌شود.

این عفت نیز به معنای کنترل شهوات و ولنگاری است، سعی کنیم عامل تحریک را فراهم نکنیم، عفت چشم در نگاه به نامحرم داشته باشیم، عفت رفتاری داشته باشیم و حتی در فضای مجازی و روابطمان در چت و وایبر و دیگر فضاها هم عفت بورزیم،‌ متأسفانه برخی مردهای همسردار و زنان شوهردار را در این فضاها می‌بینیم که دچار رابطه‌های نامناسب شده‌اند و خانواده‌هایشان از هم پاشیده است.

نکته پایانی این است که دنیای اسلام گرفتار گروه‌های تندرو و افراطی است که توسط صهیونیسم و آمریکا و سرویس‌های جاسوسی‌شان با نام‌های داعش، النصره، بوکوحرام، طالبان و … ایجاد شده‌اند و مسلمانان را در کشورهای مختلف از بین می‌برند. جوانان،‌ نوجوانان و اطفال را با خشونت نابود می‌کنند صرف اینکه نشان دهند اسلام خشن است و آن را از اروپا دور کنند ان‌شاءالله که موفق نشوند اما به هر حال این کار را شروع کرده‌اند.

منبع: فارس

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.