سرویس: اخبار شهرضا ۱۷:۰۰ - سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴

رئیس کتابخانه های عمومی شهرضا:

بخش مفاخر و نویسندگان شهرضا در کتابخانه علامه طباطبایی راه اندازی شد

رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرضا گفت: بخش مفاخر شهرضا در کتابخانه علامه طباطبایی با گنجینه ای بیش از ۲۵۰ نسخه کتاب از نویسندگان شهرضا راه اندازی شد.

به گزارش شهرضانیوز، فاطمه پورخاقان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی و نهضت مطالعه مفید شهرستان اظهار کرد: در سال ۱۳۸۸ با تاسیس اداره کتابخانه ها تعداد کتابخانه ها از ۴ باب به ۱۱ باب رسیده است که کتابخانه منظریه درحال ساخت است.
وی با بیان اینکه در منطقه سروستان پیگیر راه اندازی کتابخانه هستیم، گفت: در بحث تملک ها از اعتبار اختصاص یافته حدود ۲۰ میلیون تومان آن جذب شده و صرف تعمیر و تجهیز کتابخانه های نهادی از جمله تعمیر کتابخانه دکتر امینی به جهت نم و رطوبت ، ایزوگام پشت بام کتابخانه ها، رنگ آمیزی نرده ها و درب های ورودی کتابخانه ها و نصب پارتیشن در کتابخانه شهید همت به جهت جدا سازی مخزن از سالن مطالعه، نصب سیستم ضد سرقت وخرید تجهیزاتی از قبیل لوازم اداری شده است.
 رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرضا با بیان اینکه کلیه کتابخانه ها به برنامه نرم افزاری سامان و از اینترانت مجهز شدند، گفت:  شناسنامه عمرانی کتابخانه های عمومی شهرستان با کمک دانشجویان رشته های معماری عضو کتابخانه بصورت رایگان تهیه و تدوین شد.
وی با اشاره به افتتاح کتابخانه روستایی قصرچم و مجهز نمودن آن به قفل نرم افزار کتابداری و آموزش نیروی بکارگرفته شده، بیان کرد: ۴تابلوی راهنمای شهری توسط شهرداری برای کتابخانه های شهری و روستایی نصب شده است.
پورخاقان با اشاره به پیگیری مکاتبات برای راه اندازی کتابخانه در سروستان فاز ۳و۴، تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون حدود ۶۵۰۰ نسخه کتاب توسط مردم به کتابخانه ها اهدا شده است.
وی با اشاره به مشارکت خیران در کتابخانه ها، گفت: تاکنون کمک هایی از قبیل خرید دو دستگاه کولر، تقبل هزینه های مربوط به سرویس آنها و اهداء یک دستگاه کامپیوتر جهت راه اندازی بخش کافی نت کتابخانه اسفرجان، اهداء کتاب توسط استاد خوشنویسی آقای سلطانیان به مبلغ ۲۸ میلیون ریال به کتابخانه اسفرجان، راه اندازی بخش آموزش وکنفرانس کتابخانه علامه به مبلغ۲۰ میلیون ریال، تعمیر سقف کتابخانه شهید همت از جمله مساعدت های خیران است.
رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرضا با اشاره به کمک ده میلیون تومانی فرماندار و نماینده مردم در مجلس به کتابخانه ها، افزود: فعالیت انجمن خیرین کتابخانه ساز آغاز و جلسات آن تشکیل و اعضا جهت مراحل ثبت معرفی شده اند و امیدواریم این انجمن نیز به ثبت برسد تا شاهد رویکرد های مهم فرهنگی در شهرستان باشیم.
وی گفت: به منظور آشنایی دانش آموزان بسیجی با کتابخانه و استفاده از ظرفیت این افراد جهت شاداب سازی کتابخانه ها از ظرفیت بسیج سازندگی در کتابخانه های عمومی استفاده می شود.
پورخاقان با اشاره به تعامل با بخشداری جهت راه اندازی در روستاهای فاقد کتابخانه، بیان کرد: در سال ۹۳  کتابخانه علامه طباطبایی رتبه دوم امانت کتاب را در کشور کسب کرد.
وی با اشاره به راه اندازی بخش مفاخر شهرضا در کتابخانه علامه طباطبایی با گنجینه ای بیش از ۲۵۰ نسخه کتاب از نویسندگان شهرضا، تصریح کرد: مناسبت های مختلف مسابقاتی با همکاری با شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد.
رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرضا با بیان اینکه شارژ ایستگاه های مطالعه در محل بیمارستان امیرالمومنین و تامین اجتماعی هفتگی انجام می شود، گفت: نمایشگاه های موضوعی کتاب به مناسبت های مختلف در محل کتابخانه ها در طول سال برگزار می شود.
 وی با بیان اینکه زیربنای کل کتابخانه های شهرستان شهرضا ۴ هزارو ۴۰۴ متر و و مساحت کل آن ۶هزارو۸۰۰ متر است، صریح کرد: باتوجه به جمعیت ۱۵۰ هزار نفری شهرضا، بیش از ۶ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی آن هستند.
 پورخاقان اظهار داشت: در سال ۹۲، ۱۸میلیون توان، در سال۹۳، ۱۵ میلیون و در سه ماهه نخست سال۹۴، ۲ میلیون تومان از بحث نیم درصد شهرداری به انجمن کتاب خانه ها در شهرضا محقق شده است.
وی گفت: کتابخانه های شهرضا دارای بیش از ۸۰ هزار نسخه و بیش از ۶۲ هزار عنوان کتاب و کتابخانه های مشارکتی دارای بیش از ۳۳ هزار نسخه و بیش از ۳۱ هزار عنوان کتاب هستند که در کل کتابخانه های شهرضا دارای بیش از ۱۱۴ هزار نسخه و بیش از ۹۴ هزار عنوان کتاب هستند.
رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرضا گفت: تعداد جمعیت دانش آموز شهرستان با جمعیت پیش دبستانی آن ۳۳ هزارو ۱۴۰ نفر و تعداد اعضای دانش آموز با پیش دبستانی ۲۵ هزارو ۹۰۸ نفر هستندکه درصد جمعیت دانش آموز نسبت به کل جمعیت ۲۲ درصد است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.