سرویس: حوادث ۱۲:۰۰ - سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴

پارک ملی بمو در آتش سوخت

پارک ملی بمو در نزدیکی شیراز از شب گذشته طعمه حریق و پس از شش ساعت تلاش، آتش گسترده پارک مهار شد تا این حادثه هشتمین وقوع حریق در این پارک ملی باشد.

پارک ملی بمو یکی از قدیمی ترین پارک های کشور با بیش از ۵۰ سال قدمت است.
وسعت این پارک ۴۸ هزار هکتار است، این نمونه برجسته اکوسیستم طبیعی نسبتا بکر که در شمال شهر شیراز و در شرق شهر زرقان قرار دارد شامل ۶۲۰ گونه گیاهی با ۳۰ گونه بومی و دهها گونه جانوری شامل پرندگان، پستانداران و خزندگان است و یک ذخیره گاه ژنی کم نظیر در منطقه محسوب می شود.
آهو، پلنگ، قوچ و میش از جمله پستانداران معروف این پارک ملی است.
طی چند سال گذشته همواره شاهد آتش سوزیهای متعدد در این منطقه حفاظت شده بوده ایم به گونه ای که در یکی از آش سوزیها گونه های زیادی از حیات وحش و گیاهان در آتش سوختند.
شب گذشته از ساعت ۲۲و ۳۰ دقیقه آتش سوزی در پنج نقطه این پارک آغاز شد و میزان قابل توجهی از گونه های گیاهی در آتش سوختند.
مدیر کل محیط زیست استان فارس در این خصوص گفت: آتش سوزی در پارک کلی بمو از ساعت ۲۲ و۳۰ دقیقه گذشته در پنج نقطه این پارک حفاظت شده آغاز شد.
حمزه ولوی ادامه داد: این آتش سوزی با تلاشهای مردمی و پس از گذشت شش ساعت مهار شد اما میزان قابل توجهی از گونه های گیاهی در آتش سوختند.
وی بیان کرد: آتش سوزی مذکور در پنج نقطه پارک ملی بمو رخ داد به همین دلیل مهار آن به سختی انجام شد.
مدیر کل محیط زیست استان فارس با تاکید بر اینکه این آتش سوزی عمدی بوده، اظهار داشت: بر اساس پیگیریهای صورت گرفته این آتش سوزی توسط تعدادی از متخلفان که تحت پیگرد بودند، صورت گرفته است.
ولوی افزود: متاسفانه در سال جاری این هشتمین بار است که منطقه حفاظت شده بمو طعمه حریق شده و خسارات جبران ناپذیری به منطقه وارد شده است.
به گفته وی عاملان آتش سوزی اخیر این منطقه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.
منبع: مهر
پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.