سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۰۰ - پنج شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴

رئیس سابق ارشاد شهرضا:

تشکیل تشکل فعالان مطبوعات، در شهرضا یک ضرورت است

رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا گفت: در تشکیل تشکل فعالان مطبوعات در شهرضا موفق نبودیم و لازم است این تشکل برای پیگیری مشکلات این صنف تشکیل شود.

به گزارش شهرضانیوز، رجب فرهمندیان ظهر امروز در آیین تکریم و معارفه رئیس ارشاد اسلامی شهرضا با ارائه گزارش عملکرد دو ساله خود در این سمت، اظهار داشت: در ۱۴ تیرماه سال ۹۲ با تجدید میثاق با شهدای شهرستان ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا را پذیرفتم و در این دو سال یکی از خادمان فرهنگ و هنر این شهرستان بودم.
وی با بیان اینکه شهرضا شهر فرهنگ، ادب و هنر و قطب فرهنگی جنوب استان است، افزود: دو سالی که گذشت یکی از سخت ترین دوره‌ها برای کشور، استان و شهرستان به لحاظ مشکلات و محدودیت های کشور، آثار تحریم و تنگناها در این حوزه بود.
رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا گفت: عدم تأمین منابع مالی در طول دو سال گذشته و مانده بدهی‌های مالی دوره‌های قبل، کار مدیریت و حمایت از برنامه‌های مالی را با محدودیت و تنگنا مواجه کرد.
وی افزود: در طول دو سال گذشته حدود ۲۳ میلیون تومان اعتبار فرهنگی به ارشاد شهرضا از سوی اداره کل اختصاص یافت یعنی هر ماه کمتر از یک میلیون تومان برای بخش فرهنگی شهرضا اختصاص می‌یابد.
فرهمندیان بیان کرد: مانده بدهی دوره قبل در بحث امور فرهنگی بیش از ۴۰ میلیون تومان در ابتدای دوره بود و هنوز هم اداره بدهی‌های دوره قبل را دارد اما با وجود این شرایط کارهای خوبی در این دو سال انجام شد.
وی با بیان اینکه شرح وظایف اداره ارشاد برای عموم مردم و مسئولان مشخص نیست، گفت: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان‌ها وظیفه سیاست‌گذاری و راهبری امور فرهنگی، نظارت و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری را بر عهده دارند.
رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا بیان کرد: مسئولان و افراد تصمیم‌ساز از فرهنگ و ارشاد سیاست‌گذاری نمی‌خواهند بلکه انتظار اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری را دارند که این انتظارات با اداراه ارشاد سازگار نیست.
وی تصریح کرد: یکی از لازمه‌های اثربخشی امور فرهنگی و هنری، تعامل و همکاری بین دستگاه‌های فرهنگی شهرستان است که این امر متأسفانه در شهرضا کم‌رنگ بود.
فرهمندیان افزود: در طول دو سال گذشته با همت و تلاش هنرمندان فرهیخته، گروه های هنری، انجمن‌های هنری، فعالان فرهنگی و اصحاب هنر و رسانه این شهرستان، اقدامات مثبتی در حوزه راهبری، هدایت و حمایت انجام شد.
وی با اشاره به حوزه قرآن و عترت در شهرستان، افزود: شورای توسعه فرهنگ قرآنی شهرستان شهرضا را برای نخستین بار در این مدت تشکیل شد و فعالان قرآنی ترغیب به تأسیس موسسات قرآنی شدند.
رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با بیان اینکه تمامی آزمون های سراسری قرآن کریم به شکل مطلوب در سطح شهرستان برگزار شد، گفت: نمایشگاه های قرآن و عترت در ماه‌های رمضان، محرم و صفر و دهه فجر برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه از فعالان قرآنی قدردانی و تجلیل شد، تصریح کرد: فعالان قرآنی به منظور تشکیل بانک اطلاعاتی در شهرستان شناسایی شدند و باید این کار ادامه پیدا کند.
فرهمندیان با اشاره به حوزه کتاب و ترویج فرهنگ کتاب خوانی، بیان کرد: نمایشگاه های عرضه کتاب با تخفیف های مناسب به صورت مرتب در شهرستان برپا بود و اهدای کتاب به نهادهای فرهنگی در دستورکار بود.
وی با اشاره به ساماندهی کتاب فروشی های سطح شهر, گفت: مسابقات کتاب خوانی در چندین نوبت با مشارکت بخش خصوصی انجام شد و آیین رونمایی از کتاب های تازه تألیف و تجلیل از مولفان در شهرستان نهادینه شد.
رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با اشاره به حوزه مطبوعات و خبرگزاری ها، اظهار کرد: آیین تکریم از فعالان رسانه و مطبوعات هرسال در حد توان انجام می شد اما در تشکیل تشکل فعالان مطبوعات در شهرضا موفق نبودیم و لازم است این تشکل برای پیگیری مشکلات این صنف تشکیل شود.
وی با اشاره به موسسات فرهنگی و هنری شهرستان، افزود: در این دو سال بیش از ۲۰ موسسه شناسایی و ترغیب به تشکیل و اخذ مجوز شدند که برخی از آنها مجوز گرفتند و بعضی دیگر در حال پیگیری است.
فرهمندیان با بیان اینکه برخی از تشکل‌های فرهنگی و ادبی فعال در قالب موسسات ساماندهی شدند، تصریح کرد: در این مدت کانون های آگهی و تبلیغات از ۱۳ کانون به ۱۸ کانون افزایش پیدا کردند .
وی گفت: در حوزه چاپ و نشر چاپخانه ها از ۱۶ به ۲۰ چاپخانه افزایش پیدا کردند اما به دلیل عدم وجود سرمایه گذار، انتشارات در شهرستان نداریم.
رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا بیان کرد: یکی از مجامع و شوراها که می تواند در سیاست گذاری های فرهنگی موثر باشد شورای فرهنگ عمومی است و شورای فرهنگ عمومی به لحاظ تعداد جلسات و محتوای آن یکی از موفق ترین شوراهای استان بوده است.
وی با اشاره به هنرهای نمایشی و مشکلات آنها، گفت: هنرهای نمایشی در ۴ محور تشکیلات، اعتبار، محل و تخصص با مشکل روبرو هستند.
فرهمندیان با بیان اینکه ۱۰ گروه نمایشی فعال در سطح شهرستان داریم، بیان کرد: نخستین جشنواره تئاتر سرو در سال گذشته در شهرضا اجرا شد و آموزشگاه آزاد تئاتر شهرضا در شرف اخذ مجوز است.
وی با بیان اینکه در طول دو سال، ۲۰ گروه تعزیه ساماندهی شدند، افزود: در این مدت سومین و چهارمین سوگواره برگزار شد.
 رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با اشاره به اجرای تعزیه گذربه گذر، گفت: تعزیه گذربه گذر اگر ادامه پیدا کند به یک کار ویژه برای شهرضا در روز اربعین تبدیل می شود.
وی با اشاره به تشکیل انجمن ادبی با گویش قشقایی در شهرضا، بیان کرد: کمبود منابع مالی برای اجرای برنامه و نداشتن مکان مناسب از مکشلات انجمن های ادبی شهرستان است.
فرهمندیان با بیان اینکه در حوزه موسیقی در چارچوب خط قرمزها حرکت کردیم، تصریح کرد: نخستین همایش تجلیل از پیشکسوتان موسیقی در شهرضا برگزار شد .
وی با اشاره به برگزاری سالانه ۷ کنسرت موسیقی بدون هیچ حاشیه‌ای در شهرضا، افزود: کانون موسیقی دانان شهرستان به صورت داخلی تشکیل شد.
رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا افزود: توجه به موسیقی قشقایی و محلی در شهرضا به عنوان یک ظرفیت مطرح است و به دنبال صدور مجوز برای آموزشگاه موسیقی محلی در شهرضا بودیم.
وی با بیان اینکه شهرضا یکی از قطب‌های خوشنویسی در استان است، افزود: شهرضا در بخش خوشنویسی به تنهایی با برخی از استان‌ها رقابت می‌کند و انجمن خوشنویسان شهرضا یکی از قوی‌ترین انجمن‌های خوشنویسی در کشور است.
فرهمندیان با اشاره به اینکه شهرضا دارای دو استاد مسلم خوشنویسی و دهها نفر مدرس و مربی قوی در این زمینه است، گفت: در طول دو سال گذشته دو جشنواره خوشنویسی در شهرضا برگزار شد و نمایشگاه آثار اساتید و هنراموزان را در طول سال برپا می‌شد.
وی تصریح کرد: با جود استقبال هنرمندان و مردم با مشکل کمبود جا و موقعیت مناسب برای نگارخانه در شهرضا روبرو هستیم و در سال ۹۴ تاکنون ۷ نمایشگاه برگزار شده است.
رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا افزود: با هدف شناسایی استعدادها انجمن فیلم و عکس شهرضا تشکیل شد و تولیدات خوبی نیز در طول این دو سال این انجمن داشتند.
وی با اشاره به تشکیل آموزشگاه آزاد سینمایی در شهرضا، گفت: سیستم سرمایش و گرمایش، نور، ظرفیت کم، موقعیت و عدم وجود دستگاه پخش دیجیتال از مشکلات تالار سرو برای نمایش فیلم است.
فرهمندیان با بیان اینکه کانون‌ها مساجد هر کدام یک اداره ارشاد کوچک در محلات و مساجد هستند، تصریح کرد: در طول مدت دوسال کانون‌های مساجد از ۳۵ با ۵۰ کانون افزایش پیدا کرد و بیشترین پوشش اوقات فراغت را کانون‌های مساجد بر عهده دارند.
وی بیان کرد: هنرستان هنرهای زبیای شهرضا تنها هنرستان بعد از اصفهان در استان است که مکان مناسبی ندارد و همیشه مستأجر مدارس فرسوده آموزش و پرورش است.
رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با اشاره به کمبودها و نواقص اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا، اظهار داشت: عدم پرداخت دیون، عدم وجود دستگاه دیجیتال برای پخش فیلم در شهرضا، زمان‌بر بودن صدور مجوزها و بورکراسی طولانی برای صدور مجوز در استان از جمله مشکلات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا است.
پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.