سرویس: دین و اندیشه ۱۶:۳۰ - یکشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۴

حکم استعمال دخانیات در حال روزه چیست؟ / آیا سیگار کشیدن روزه را باطل می‌کند

احتیاط واجب آن است که روزه‌‏دار از دودهاى انواع دخانیات و نیز مواد مخدّرى که از راه بینى یا زیر زبان جذب مى‌‏شود خوددارى کند.

 یکی از مبطلات روزه رساندن غبار غلیظ به حلق است که نکات  مهم مربوط به این امر باطل کننده ی روزه در این جا بصورت سوال وجواب بیان شده است همچنین سوالی که خیلی از استفاده کنندگان سیگار در مورد استعمال آن میپرسند در مطلب زیر پاسخ داده شده است

روزه‌‌دار بنابر احتیاط واجب باید غبار غلیظ را ـ مانند غبارى که از جارو کردنِ زمین خاکى بر مى‌‌خیزد ـ فرو ندهد، همچنین دود سیگار و دیگر دخانیات بنابر احتیاط واجب روزه را باطل مى‌‌کند.

فرو بردن غبار براى روزه‌دار

سوال: من در معدن آهن کار مى‌‏کنم که طبیعت آن اقتضا مى‌‏کند هر روز داخل معدن شده و در آن کار کنم و هنگام استفاده از ابزار کار غبار وارد دهانم مى‌‏شود، بقیه ماه‌هاى سال هم به همین صورت بر من مى‌‏گذرد، تکلیف من چیست؟ آیا روزه من در این حالت صحیح است؟

جواب: فرو بردن غبار غلیظ هنگام روزه بنا بر احتیاط واجب موجب باطل شدن آن است و باید از آن پرهیز نمود، ولى مجرد داخل شدن غبار در دهان و بینى بدون این‌که به حلق برسد، روزه را باطل نمى‌‏کند.

روزه معتادین به سیگار

سوال: من معتاد به سیگار هستم و در ماه مبارک رمضان هر چه تلاش مى‌‏کنم که تندخو نباشم نمى‌‏توانم و همین باعث ناراحتى زیاد افراد خانواده‌‏ام شده است و خودم هم از وضعیت دشوارم رنج مى‌‏برم، تکلیف من چیست؟

جواب: روزه ماه مبارک رمضان بر شما واجب است و بنا بر احتیاط واجب جایز نیست در حال روزه سیگار بکشید، و نباید بدون دلیل با دیگران تند برخورد کنید.

سوال: آیا کسى که معتاد به سیگار است و باید در روز حتماً چند سیگار بکشد مى‌‌تواند روزه بگیرد و روزه او صحیح است؟

جواب: بنابر احتیاط واجب روزه‌‌دار باید از دود‌هاى انواع دخانیات خوددارى نماید و در صورت اضطرار وجوب روزه ساقط نیست.

استعمال دخانیات و مواد مخدر

سوال: حکم استعمال دخانیات مانند سیگار در حال روزه چیست؟

جواب: احتیاط واجب آن است که روزه‌‏دار از دودهاى انواع دخانیات و نیز مواد مخدّرى که از راه بینى یا زیر زبان جذب مى‌‏شود خوددارى کند.

استعمال «ناس» در حال روزه

سوال: آیا ماده «ناس» که از توتون و غیر آن ساخته مى‌‏شود و براى چند دقیقه زیر زبان گذاشته شده و سپس از دهان بیرون انداخته مى‌‏شود، مبطل روزه است یا خیر؟

جواب: احتیاط واجب آن است که روزه دار از انواع دخانیات و نیز مواد مخدّری که از راه بینی یا زیر زبان جذب می شود خودداری کند.

منبع: فرهنگ نیوز

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.