سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۰۰ - یکشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۴

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر اصفهان عنوان کرد

شهرضا یکی از شهرستان‌های فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان گفت: شهرستان شهرضا یکی از شهرستان‌های فعال در حوزه سخت افزاری و نرم‌افزاری مواد مخدر است.

به گزارش شهرضانیوز، مصطفی هادی‌زاده در همایش بزرگ داشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر که به همت کمیته تخصصی زنان و خانواده و دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شهرضا در سالن شهید رجایی فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: امر مبارزه در دنیا یک سابقه یکصد ساله دارد و در کنار آن دانش پیشگیری یک سابقه ۱۵ ساله دارد.
وی با اشاره به امحای ۶ تن مواد مخدر در اصفهان، گفت: شهرستان شهرضا یکی از شهرستان‌های فعال در حوزه سخت افزاری و نرم‌افزاری مواد مخدر است.
 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان گفت: در سال ۹۳، استان اصفهان جزو ۱۳ استان برتر در حوزه مبارزه با مواد مخدر شناخته شد.
وی با اشاره به اینکه اصفهان در برگزاری جلسات مختلف در فرمانداری و کمیته‌های تخصصی رتبه دوم را کسب کرده، بیان کرد: با یک آمار مقایسه‌ای بین سال ۸۸ تا ۹۲ ، میانگین حضور استانداران در جلسات ۳ جلسه بوده که در سال ۹۳ به ۱۲ جلسه افزایش پیدا کرده است.
هادی‌زاده افزود: میزان حضور فرمانداران در سال‌های ۸۸ تا ۹۲، ۸۲ جلسه که در سال ۹۳ این عدد به ۲۲۲ جلسه افزایش پیدا کرده است.
در سال ۹۳، بیش از ۴۰ تن مواد مخدر در استان اصفهان کشف شده است
وی گفت: در سال ۹۳، بیش از ۴۰ تن مواد مخدر در استان اصفهان کشف شده که این عدد با میزان کشفیات ۱۸ استان برابری می‌کند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان با بیان اینکه اصفهان در مقابله با عرضه مواد مخدر رتبه سوم را در کشور دارد، اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۰ تن مواد مخدر در استان اصفهان کشف شده است.
وی با بیان اینکه رویکرد دولت تدبیر و امید در مبارزه با مواد مخدر اجتماعی است، تصریح کرد: استان اصفهان به عنوان یک استان مرکزی در کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اگر آحاد مردم در این مبارزه مشارکت نداشته باشند، با وجود همه مقابله‌ها و تقدیم شهدا و جانبازان در این عرصه، روز به روز میزان آسیب‌ها بیشتر می‌شود.
هادی‌زاده افزود: ۲۰ درصد از معتادان به صورت داوطلبانه به مراکز درمانی ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند و مراجعه خانم‌ها به این مراکز کمتر از ۱۰ درصد است.
وی با بیان اینکه از ۱۰۰ هزار معتاد ۱۰ درصد از آنها بانوان هستند، بیان کرد: کمتر از هزار نفر از بانوان تحت مراکز درمانی هستند و ۹ هزار نفر دیگر مراجعه نمی‌کنند و این یک معضل است که نیازمند یک عزم جدی در این زمینه هستیم.
روزانه ۳۰۰ نوجوان وارد چرخه اعتیاد می‌شوند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان اظهار کرد: روزانه ۳۰۰ نوجوان وارد چرخه اعتیاد می‌شوند و سن شروع اعتیاد در حال حاضر در ایران ۱۷ سال است.
وی با بیان اینکه در ایران هر ۳ ساعت یک نفر در اثر سوءمصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها فوت می‌کند، افزود: سن بیشتر کسانی که فوت می‌کنند بین ۲۵ تا ۳۰ سال است.
۲ میلیون خانوار ایرانی درگیر مواد مخدر هستند
هادی‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر ۲ میلیون خانوار ایرانی درگیر مواد مخدر هستند، تصریح کرد: در نتایج نحقیق از دو کمپ ترک اعتیاد در سال ۹۳ از ۱۳۶ نفر معتاد به این نتیجه رسیدند که سن شروع اعتیاد در ۶۳ درصد از آنها ۲۰ سال، ۹۲ درصد یک بار اقدام به ترک کردند، ۵۱ درصد تفننی و دوستان ناباب علت اصلی اعتیاد آنها بوده است.
وی با بیان اینکه ۴۴ درصد کار مناسب داشتند و جهت کسب لذت و عدم آگاهی به اعتیاد روی آوردند گفت: ۶۱ درصد از معتادان از عوارض اعتیاد آگاهی نداشتند و ۶۴ درصد قبل از اعتیاد هیچ جرمی نداشتند و ۲۸ درصد نخستین مکان مصرف را فضاهای عمومی و پارک‌ها اعلام کردتد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان با بیان اینکه ۷۳ درصد از آنها دوستان خوبی نداشتند، اظهار کرد: ۵۸ درصد در زندگی شکست‌های زیادی را متحمل شدند و مورد تحقیر خانواده‌ها قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه مصرف الکل و منطقه سکونت نقش بسزایی در اعتیاد آنها داشته است، خاطرنشان کرد: ۵۷ درصد اعتیاد را راهی برای انتقام از خانواده خود می‌دانستند.
خانواده مهمترین رکن اجتماعی مبارزه با مواد مخدر است
هادی‌زاده با بیان اینکه خانواده مهمترین رکن اجتماعی مبارزه با مواد مخدر است، افزود: اطلاعات خانواده‌ها در رابطه با مواد مخدر و روان گردام ها زیر صفر است.
وی با بیان اینکه بیش از ۵۵ درصد از خانواده‌ها اعلام کردند که ۳ تا ۵ سال بعد از اعتیاد فرزندشان مطلع شدند، گفت: خانواده‌های فرزندسالار، سخت‌گیر و سهل‌گیر دچار آسیب بیشتری هستند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان افزود: نوجوانانی که با والدین خود رابطه صمیمی و عاطفی عمیقی دارند کمتر به سمت سوءمصرف مواد مخدر و روان گردان‌ها گرایش پیدا می‌کنند.
وی تصریح کرد: به جای اینکه به سراغ ضعف‌ها و عدم موفقیت فرزندان‌مان برویم به سراغ توانایی‌ها و موفقیت‌های آنها برویم.
زنان با مصرف شیشه ۵۰ برابر از مردان آسیب‌پذیر می‌شوند
هادی‌زاده با بیان اینکه زنان با مصرف شیشه ۵۰ برابر از مردان آسیب‌پذیر می‌شوند، بیان کرد: در ده سال گذشته از نیم درصد میزان اعتیاد دانش‌آموزان به یک درصد رسیده که این آمار در دانشگاه‌ها و واحدهای صنعتی و تولیدی نیز افزایش داشته است.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۸۸، سه درصد از معتادان شیشه مصرف می‌کردند که هم اکنون این آمار به ۲۶ درصد رسیده و بیش از ۵۰ درصد زنان معتاد مصرف کننده شیشه هستند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان با بیان اینکه اعتیاد زنان را وادار به تکدی‌گری می‌کند، افزود: زمانی که زن خانواده معتاد می‌شود فاجعه‌ای بزرگ رخ می‌دهد گرا که فرزندان آنها در محیط‌های آسیب‌زا بزرگ می‌شوند.
سالیانه بیش از ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر در کشور مصرف می‌شود
وی بیان کرد: سالیانه بیش از ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر در کشور مصرف می‌شود که ضربه بزرگی به سلامت و اقتصاد کشور می‌زند.
هادی‌زاده با بیان اینکه سالیانه ۶۰ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، افزود: ۱۱٫۸ درصد دختران دانشجو مصرف کننده سیگار و قلیان هستند.
وی افزود: در سال ۹۳، ۳۹ هزار ازدواج در استان اصفهان به ثبت رسیده که ۹ هزار ازدواج به طلاق منجر شده و ۵ درصد از این ازدواج‌ها اجباری و ۹۵ درصد اختیاری بوده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان با بیان اینکه ۹۸ درصد جامعه در معرض خطر اعتیاد هستند، اظهار کرد: ۱۰ درصد مراکز درمانی ترک اعتیاد کشور در استان اصفهان است و از نظر ابتلا اصفهان رتبه ۱۹ را در کشور دارد.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.