سرویس: سیاسی ۱۲:۳۰ - دوشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۴

روحانی: ‌

برای احیای اقتصاد به بخش خصوصی اعتماد دارم

رییس جمهور تاکید کرد که دولت برای احیای اقتصاد کشور به بخش خصوصی اعتماد دارد.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار اصناف، کارآفرینان و خیرین که بعد از ظهر امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، موفقیت دولت در ۲۲ ماه گذشته را به دلیل حضور و حمایت مردم دانست و اظهار کرد: در بخش اقتصاد مردم بودند که توانستند به بازار آرامش بدهند. در واقع دولت زمینه را آماده کرد و آرامش را کارآفرینان و اصناف ایجاد کردند.

وی افزود: جمعیت بزرگی حدود سه میلیون واحد تولیدی، توزیعی و خدماتی مشغول فعالیت هستند و شش میلیون نفر به طور مستقیم فعال‌اند. روشن است که حضور، فعالیت و نحوه عملکرد شما نه تنها به اقتصاد کمک می‌کند بلکه بخشی از بازار سیاست، خدمات اجتماعی و حتی فرهنگی و تبلیغ اسلام نیز به عهده شماست.

روحانی با اشاره به نقش اصناف در تحرکات سیاسی و اجتماعی کشور از جمله انقلاب مشروطه اظهار کرد: در آن زمان اصناف بار سیاست را به دوش داشتند و ایستادگی و مقاومت کردند. در انقلاب اسلامی هم اقشار مختلف مردم حضور داشتند اما نقش اصناف نقش بارزی بود. در واقع اصناف و کارآفرینان فقط بار اقتصاد را به دوش ندارند، بلکه بار مذهب، دین، فرهنگ و خدمات اجتماعی را نیز بر دوش دارند.

رییس جمهور ادامه داد: این دولت تردید ندارد که اگر رونق اقتصادی می‌خواهیم در سایه تلاش و فعالیت بخش غیردولتی محقق خواهد شد. دولت به تنهایی نمی‌تواند بار مسئولیت را به دوش بگیرد.

وی با بیان اینکه خروج از رکود از آغاز برای دولت یک اصل بوده اظهار کرد: برخی فکر می‌کردند دولت صرفا به فکر کاهش نرخ تورم است و به فکر رونق نیست. شرایطی که ما وارد شدیم تورم بالای ۴۰ درصد بود. آن هم در شرایطی که اقتصاد ما یک اقتصاد سالم نبود، بلکه اقتصاد ما روی تخت بیمارستان بود و این تب بالا رفته بود، بنابراین ما بلافاصله به سراغ خروج از رکود غیرتورمی رفتیم که کار سختی بود و خوشبختانه این خروج از رکود را در برخی بخش ها مشاهده کردیم. این امر در سال ۹۳ آشکارتر شد و امروز آمار به ما می‌گوید که دارای رشد ۳ درصدی هستیم و این برای دولتی که در آغاز کار یعنی در پایان سال ۹۱ رشد منفی ۶٫۸ را داشته حرکت بزرگی است.

رییس جمهور با بیان اینکه «برای ادامه کار نیز نیاز به رونق داریم» خاطرنشان کرد: خروج از رکود به تنهایی برای ما کافی نیست. رونق هم ضرورتی برای ماست و باید در این راستا به هم کمک کنیم. من در تمام جلسات اقتصادی می‌گویم که با کارآفرینان بخش خصوصی صحبت کنید و از آنها نظر بگیرید زیرا آن‌ها تجربه عملی دارند. ایران در تاریخ تجار به نامی داشته است. اگرچه در دهه‌های گذشته فراز و نشیبی داشته‌ایم برخی در مقاطعی فکر می کردند اگر همه چیز دولتی شود بهتر است، ولی امروز دولت تردیدی ندارد که باید تسهیلات لازم را برای بخش خصوصی فراهم کند و قدم به قدم بار اقتصاد و فرهنگ را به دوش این بخش بگذارد.

روحانی ادامه داد: برخی از این سخنان ناراحت می‌شوند و می‌گویند مگر می‌شود فرهنگ دولتی نباشد، اما حوزه‌های ما که در طول تاریخ این همه خدمات فرهنگی داده‌اند و این همه فرهنگ و هنر، مگر دولتی بوده است؟، مگر سعدی، حافظ و مولانا که آفریننده فرهنگ ما بوده‌اند دولتی بوده‌اند؟ ما باید این‌ها را به اهلش واگذار کنیم زیرا هرچه دولت کوچک‌تر و چابک‌تر باشد به نفع کشور است بنابراین باید دولت را کوچک و کارها را واگذار کنیم.

رییس جمهور با اشاره به عدم اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار در گذشته یادآور شد: ما در دولت یازدهم اکثر آیین نامه‌های اجرایی این قانون را تصویب کردیم. همچنین لایحه خروج از رکود را به مجلس ارائه کردیم که یک ماه است به دستمان رسیده، اما در همین مدت کوتاه آیین نامه‌های زیادی از آن را تصویب کرده‌ایم و ان‌شاالله حرکت به جلو خواهد بود.

وی با اشاره به ناتوانی و نبود قدرت کافی در بانک‌ها نیز تصریح کرد: برخی کارآفرینان بخش خصوصی در سال‌های گذشته گرفتاری‌هایی پیدا کردند و برخی معوقات به دوش آن‌هاست، البته بعضی از آن‌ها مقصر هستند و باید طبق قانون با آن‌ها برخورد شود، اما برخی مقصر نیستند و باید به آن‌ها کمک شود. زیرا قیمت ارز سه برابر شد و سختی‌ها و مشکلاتی پیش آمد. ما به همه استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم کارگروهی تشکیل شود که معوقات را بررسی کنند و آن‌هایی که به خاطر مشکلات اقتصادی نتوانستند بدهی ‌شان را پرداخت کنند تسهیلاتی برای‌شان فراهم شود.

روحانی اضافه کرد: دولت به بخش خصوصی برای احیای اقتصاد کشور اعتماد دارد و ان شاالله با مشورت، هماهنگی، همفکری و کمک شما به دولت و کمک دولت به بخش خصوصی نفع نهایی که رونق، آرامش بازار و اشتغال جوانان خواهد بود برای ملت است.

رییس جمهور رونق صنایع متوسط و کوچک و بنگاه‌های کارآفرینی را موجب ایجاد اشتغال دانست و ابراز امیدواری کرد که با اشتغال جوانان و رونق اقتصاد شاهد ایرانی آبادتر و ملتی رشیدتر باشیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به جلسات با کارآفرینان و اقتصادیون در ۱۹ سفر استانی دولت اشاره کرد و گفت: همچنین ما در همه سفرهای خارجی به منطقه و همسایگان یک جلسه با کارآفرینان ایرانی داشتیم. در چند کشور از همان جلسات سرمایه‌گذارانی برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام آمادگی کردند. این نشان دهنده این است که دولت باید در مسیری حرکت کند که تسهیلات لازم پیش پای بخش خصوصی و غیردولتی گذاشته شود تا آن‌ها وارد عمل شوند.

وی مادر بخش دیگری از سخنان خود ماه رمضان را ماه «مادیت و معنویت» و اسلام را دین مادیت و معنویت دانست و یادآور شد: ماه رمضان همچنین ماه امنیت روح و روان و امنیت جامعه است و آمار و ارقام هم این را به اثبات می‌رساند. در این ماه قلب ما از همه ماه‌ها نورانی‌تر خواهد بود.

رییس جمهور در پایان تقوا را فلسفه اصلی روزه‌داری عنوان و در عین حال تاکید کرد که سلامت جسم نیز در کنار سلامت جان مورد توجه اسلام قرار دارد.

منبع: دانا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.