سرویس: اخبار شهرضا ۰۸:۴۹ - جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴

مسئول کانون پرورش فکری کودکان شهرضا مطرح کرد

ضرورت احداث مرکز شماره ۲ کانون پرورش فکری کودکان شهرضا

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرضا گفت: مرکز شماره ۱کانون پرورش فکری در سال ۱۳۴۵ افتتاح شده، اما با توجه به افزایش جمعیت دانش‌آموزی در شهرضا فقدان مرکز شماره ۲ کانون به شدت احساس می‌شود.

به گزارش شهرضانیوز، هرساله با نزدیک شدن به فصل تابستان و بحث غنی سازی برای اوقات فراغت کودکان و نوجوانان، کانون پرورش فکری به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تربیتی و فرهنگی کشور برنامه های ویژه و خاصی را در مراکز خود اجرا می کند.
سابقه فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که با هدف ایجاد امکانات لازم جهت رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان تاسیس شده است، به سال ۱۳۴۵ باز می گردد و عرصه فرهنگ، ادب، تعلیم و تربیت و هنر شهرضا در این سال‌ها شاهد رشد، بالندگی و تکامل این نهاد تاثیر گذار بوده است.
کودکان و نوجوانان دیروز ایران زمین که پرواز مرغک کانون را به تجربه نشسته اند؛ امروز به مردان و زنان رشید، آگاه، اندیشمند و فرهیخته ای تبدیل گشته اند که ایران به آنان افتخار می ورزد.
میلیون ها کودک و نوجوان هر روز صفحه های کتاب‌های کانون را ورق می زنند، پای قصه ها و داستان ها، تمثیل ها و ضرب المثل های ایرانی می نشینند و صفحات پاک ذهن و قلب خویش را با جوهر دانش و آگاهی رقم می زنند.
دنیای کودکی دنیای رویاها و آرزوهای آسمانی است. حفظ این دنیای پاک در گرو حمایت بزرگسالان است چرا که کودکان به علت ویژگی های سنی خویش توانایی لازم برای حفظ و دفاع از دنیای خود را ندارند.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از نهادهایی است که فعالیت‌های خاصی را برای کودکان و نوجوانان ارائه می دهد.
با توجه به آغاز فصل اوقات فراغت دانش‌آموزان فرصت را مناسب دیدیم با سهیلا سامع مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرضا گفت‌وگویی پیرامون فعالیت‌های این نهاد در فصل تابستان انجام دهیم که ضمن تشکر از ایشان که وقت خود را در اختیار پایگاه خبری شهرضانیوز قرار دادند، ماحصل آن در ذیل از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

شهرضانیور: ضمن معرفی خودتان بگویید از چه سالی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع به فعالیت نموده اید؟
سهیلا سامع هستم و از سال ۷۲ در کانون پرورش فکری شروع به فعالیت کردم.

شهرضانیور: این مرکز از چه سالی راه اندازی شد و چند مربی دارد؟
این مرکز برای اولین بار در سال ۱۳۴۵ افتتاح شد و سپس در سال ۱۳۸۵ بازسازی شد و هم اکنون با ۴ مربی در رشته های مختلف مشغول به خدمت رسانی هستند.

شهرضانیور: از فعالیت های کانون بگویید، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرضا در چه رشته‌هایی فعالیت می کند ؟
فعالیت‌های کانون در حیطه‌های فرهنگی، هنری، ادبی، علمی و مذهبی است که هر کدام فعالیت های مختلفی را در برمی گیرد. مثلا کلاس‌های فرهنگی شامل: کاردستی نمایش فیلم و نقد و بررسی آن – قصه گویی- شعر خوانی- نشریه دیواری -معرفی شخصیت و بحث کتاب است.
کلاس‌های نقاشی و خوشنویسی و سفال و عکاسی فعالت های هنری هستند . کارگاه داستان و شعر و آفرینش‌های ادبی و کلاس‌های نجوم و زیست شناسی و کلاس‌های آشنایی با احادیث و طرح« قرآن دوست بچه ها »از فعالیت های دیگر کانون است .

شهرضانیور: اهداف اصلی از برگزاری کلاس های کانون پرورشی چیست؟
هدف اصلی کانون بالا بردن خلاقیت اعضا در همه فعالیت هاست و همچنین افزایش میزان آگاهی و اطلاعات اعضا با مطالعه و امانت کتاب است. همانطور که می‌دانید کتابخانه و فعالیت های در ارتباط با کتاب محور اصلی کار کانون است و اعضا می‌توانند کتاب مورد علاقه خود را امانت ببرنند و مطالعه کنند.

شهرضانیور: ثبت نام در کلاس های آموزشی کانون از کی شروع می شود ؟
کانون مختص تابستان نیست بلکه در تمام فصول سال فعالیت دارد و اعضا می‌توانند ثبت نام کنند . اما در تابستان با توجه به تعطیلی مدارس و اوقات فراغت دانش آموزان، حضور اعضا پررنگ تراست.

شهرضانیور: مرکز شما چند عضو دارد و مخاطبان مرکز شما بیشتر چه گروه‌های سنی هستند؟
مرکز شهرضا حدود ۴۵۰۰ عضو دارد و پسران و دختران ۶ تا ۱۶ سال عضو کانون هستند. البته در تابستان کودکان ۵ ساله هم در کلاس های خاصی ثبت نام می شوند.

شهرضانیور: آیا مخاطبین شما از برنامه هایتان استقبال می کنند؟
بله . به علت اینکه کانون پرورش فکری، اولین و تنها مرکز تخصصی کودک و نوجوان در شهرضا می‌باشد با استقبال زیادی روبرو هستیم و یکی از مراکز فعال استان اصفهان است .

شهرضانیور: چه کمبودها و موانعی را در راه پیشبرد هدف‌هایتان دنبال می کنید؟
همانطور که اشاره کردم مرکز شماره ۱کانون پرورش فکری در سال ۱۳۴۵ افتتاح شده، اما با توجه به افزایش جمعیت دانش آموزی در شهرضا فقدان مرکز شماره ۲ کانون به شدت احساس می‌شود و این در حالی است که حدود ۵ سال است به دلیل کمبود اعتبارات که ساخت مرکزشماره ۲ در پارک ملت در مراحل ابتدایی مسکوت مانده است. کمبود منابع اطلاعاتی مانند کتاب و مجله نیز از دیگر موانع پیشبرد هدف‌های کانون است.

شهرضانیور: یک تعریف از کانون پرورش فکری داشته باشید؟
محیطی شاد وپ ر از اطلاعات مفید و کتاب‌های خوبی که فکر کودکان و نوجوانان را به طور شایسته پرورش می دهد. به دور از هیاهوها و جنجال های سیاسی و اجتماعی مهارت زندگی و خلاقیت را نیز به کودکان و نوجوانان یاد می دهد.

شهرضانیور: باتوجه به فصل تابستان و اوقات فراغت، این کانون چه برنامه‌ریزی‌هایی را در این راستا انجام داده است؟
با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان برنامه ریزی‌های خاصی در این مرکز انجام می شود و کلاس‌های ویژه خلاقیت ادبی و هنری و نجوم و نقاشی و سفال و مهارت خواندن و خوشنویسی برگزار می‌شود.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.