سرویس: بین الملل ۱۶:۰۰ - جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۹۴

لاوروف:

اس-۳۰۰ را به زودی تحویل می‌دهیم

وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود نسبت به تحویل موشک‌های پدافندی اس-۳۰۰ به ایران در آینده نزدیک ابراز خوش‌بینی کرد.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز پنج شنبه در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای که در مسکو برقرار است، با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری اینترفاکس، لاوروف در این دیدار به پرونده تحویل موشک‌های پدافندی خریداری شده از سوی ایران اشاره کرد و گفت که موشک‌ها در حال آماده‌سازی است و به زودی به ایران ارسال خواهد شد.

موشک های مورد اشاره همان سامانه پدافندی اس-۳۰۰ است که ایران سال‌ها پیش از روسیه خرید ولی روس‌ها به ناگاه اعلام کردند که برای جلوگیری از تأثیر منفی این معامله بر مذاکرات هسته‌ای، آن را به ایران نخواهند داد؛ نام سامانه‌های پدافندی در فهرست تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران درج نشده است.

پرونده هسته‌ای ایران و آخرین تحولات آن هم محور دیگر رایزنی‌های دو وزیر همتا بود؛ لاوروف در این خصوص از همه کشورهای دور میز مذاکرات خواست که «خواسته‌های جدیدی طرح نکنند» تا مذاکرات به نتیجه برسد.

ایران و ۱+۵ تا ۱۰ تیر فرصت دارند متن توافق جامع هسته‌ای را که با نام توافق نهایی نیز شناخته می‌شود، تنظیم کنند و بر سر همه مفاد آن به نطقه‌ای مشترک برسند.

این ضرب‌الاجل البته، موعد خودانگاشته دیپلمات‌ها است و مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که در صورت لزوم و نیاز به وقت بیشتر برای تنظیم همه بندهای مربوطه در متن توافقنامه، مذاکرات روند عادی خود را پس از ۱۰ تیر نیز ادامه خواهد داد.

منبع: دانا

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.