سرویس: سیاسی ۲۰:۰۰ - یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴

شمخانی، دانشجو و عباسی در لیست ۲۳ نفره بازجویی قرار دارند/ با این رویه درخواست بازجویی از رئیس‌جمهور را مطرح می‌کنند

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: آنها از دبیر شورای عالی امنیت ملی و فرماندهان نظامی کشورمان قصد بازجویی دارند.

مهرداد بذرپاش عضو هیات رئیسه مجلس شب گذشته (شنبه) در جمع فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای و سنگ اندازی طرف آمریکایی در روزهای پایانی مذاکرات، گفت: هرچه به روزهای پایانی مهلت نهایی توافق جامع هسته‌ای نزدیک می‌شویم زیاده خواهی طرف آمریکایی بیشتر و بیشتر می‌شود.

این عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه تجربه نشان داده هرگاه در مقابل زیاده خواهی آمریکایی‌ها یک قدم عقب بنشینیم، خواسته‌های غیرقانونی آنها نیز بیشتر خواهد شد، اظهار داشت: آمریکایی‌ها بعد از طرح بازرسی از مراکز غیرهسته‌ای و نظامی کشورمان و بازجویی از دانشمندان هسته‌ای، لیستی از فرماندهان نظامی کشور را برای بازجویی ارائه کرده‌اند.

بذرپاش در ادامه از قرار گرفتن نام اشخاصی چون علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی کشورمان، فریدون عباسی و برخی مسئولان دولت سابق همچون کامران دانشجو در لیست ۲۳ نفره آمریکایی‌ها برای بازجویی خبر داد و گفت: آنها از دبیر شورای عالی امنیت ملی و فرماندهان نظامی کشورمان قصد بازجویی دارند اما کدام عقل سلیم در کجای دنیا این نسخه را تجویز می‌کند. همانطور که قبلا هم گفته بودیم موضوع هسته‌ای بهانه‌ای برای ورود به حوزه دفاعی و نظامی کشور است.

وی افزود: قطعا غیرت رئیس جمهور و آقای ظریف بازجویی از فرماندهان نظامی کشورمان را قبول نخواهد کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس این را هم گفت که تیم مذاکره کننده ما وظیفه پیدا کردن راه حل برای بازجویی فرماندهان نظامی را ندارد بلکه وظیفه آنها بستن تمام راه‌حل‌ها برای بازجویی از فرماندهان نظامی کشور است.

بذرپاش با بیان اینکه از کجا معلوم اگر با همین روال پیش برویم آمریکایی‌ها فردا لیست مصاحبه یا بازجویی از سران قوا و یا شخص رئیس جمهور را روی میز مذاکرات قرار ندهند، گفت: هرچند اعضای تیم مذاکره کننده پاسخ قاطعی به این زیاده خواهی آمریکایی‌ها داده‌اند اما مجلس به نمایندگی از ملت ایران اجازه تحمیل چنین تحقیری که در طول تاریخ کم سابقه بوده را نخواهد داد و هرگز اجازه  نمی‌دهیم آمریکایی‌ها حتی خواب مصاحبه و بازجویی از مسئولان و دانشمندان ایرانی را ببینند.

بذرپاش با بیان اینکه مجلس هیچگاه مخالف مذاکره نبوده و نیست، گفت: با این رویه و با توجه به سنگ اندازی و زیاده خواهی آمریکایی‌ها در مذاکرات رسیدن به توافق خوب دشوار خواهد شد.

وی خطاب به دولت و تیم مذاکره کننده گفت: اکنون معلوم شد انتقاداتی که به توافق ژنو از سوی دلسوزان و منتقدان مطرح می شد درست بوده؛ وقتی که شما داشته‌های هسته‌ای خود را با هیچ معاوضه می‌کنید آنوقت باید برای برداشتن اصل تحریم‌ها منتظر شنیدن چنین پیشنهادهایی باشید.

عضو هیات رئیسه مجلس در همین زمینه خاطرنشان کرد: وقتی در ژنو غنی سازی ۲۰ درصد را تقریبا در ازای هیچ واگذار کردید بدون اینکه به اصل تحریم‌ها خدشه‌ای وارد شود، معلوم است که در لوزان و توافق نهایی باید منتظر زیاده خواهی آمریکا و شنیده چنین پیشنهادهایی باشید.

بذرپاش با بیان اینکه آژانش قرار است اقدامات ایران را راستی آزمایی و تایید کند، اظهار داشت: سوال این است که چه نهادی و سازمان بین المللی قرار است اقدامات و انجام تعهدات آمریکایی‌ها را راستی آزمایی کند.

منبع: دانا

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.