سرویس: اقتصادی ۱۰:۰۰ - شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۴

قادری:

ان شاءا… افزایش قیمت ها به مذاکرات ربطی ندارد/برخی ‌ها در دولت متخصص فرافکنی هستند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت:دولت برای مردم تبیین نمی کندکه رقم پیشنهادی خودش برای کسب درآمد از افزایش قیمت حامل های انرژی ۶۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

درخصوص افزایش قیمت حامل های انرژی و تأثیر آن بر روی سایر کالاهای اساسی اظهار داشت: اگر به بودجه سال ۹۳ برگردیم، دولت امکان افزایش قیمت را داشت. دولت قصد داشت که از محل افزایش قیمت حامل های انرژی ۶۲ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد، اما مجلس این را به ۴۸ هزار میلیارد کاهش داد.

وی ادامه داد: سال گذشته دولت از کل ظرفیتش استفاده نکرد و امسال هم دقیقا همان ۴۸ هزار میلیارد تومان را در بودجه آورد. بنابراین امسال دولت قصد دارد کسری هایش را از آن محل جبران کند و این تغییرات قیمتی را در همان راستا دارد ایجاد می کند. اما موضوع قابل طرح این است که دولت باید قبل از افزایش قیمت ها در پرداخت یارانه به ثروتمندان تجدید نظر انجام می داد و این مبالغ را به آنها پرداخت نمی کرد و آن عده را حذف می کرد.

دولت باید قیمت بنزین آزاد را افزایش می داد تا فشاری به قشر کم درآمد نیاید

نماینده مردم شیراز درباره تأثیر قیمت بنزین بر قشر کم درآمد جامعه ابراز داشت: اگر دولت می خواست قیمت بنزین را افزایش دهد باید این کار را در قبال بنزین آزاد انجام می داد. چراکه غالب کسانی که از خودروهای ۲۰۰۰ سی سی به بالا استفاده می کنند قشر متمول هستند و این افزایش قیمت روی آنها خیلی تأثیرگذار نیست.

وی اضافه کرد: اکنون که دولت این کار را انجام داده است نباید اجازه دهد که قیمت سوخت CNG افزایش یابد و به حمل و نقل عمومی فشار وارد شود. همچنین کار دیگری که دولت باید انجام دهد این است که اجازه ندهد زیرساخت هایی که برای کارت سوخت ها ایجاد شد و هزینه های زیادی هم برای این سامنه صورت گرفت، از بین برود.

دولت با جرأت پای افزایش قیمت بنزین بایستد و  فرافکنی نکند

قادری درخصوص همکاری مجلس برای کمک به دولت به منظور حذف یارانه اقشار پردرآمد و ادعای برخی اعضای دولت مبنی بر سنگ اندازی مجلس در این امور اذعان داشت: مجلس حذف یارانه های قشر پردرآمد را مصوب کرده است. اما متأسفانه در بدنه دولت برخی متخصص فرافکنی هستند و به جای این که مسئولیت اقدامات خودشان را در افزایش قیمت ها بپذیرند، می گویند که افزایش قیمت ها مصوبه مجلس است و ما به مصوبه مجلس عمل کردیم. آنها برای مردم تبیین نمی کنند که رقم پیشنهادی خودشان برای کسب درآمد از افزایش قیمت حامل های انرژی ۶۲ هزار میلیارد تومان بوده است که توسط نمایندگان مجلس کاهش پیدا کرده است. آنها نمی گویند که پیشنهاد خودشان چقدر بالاتر بوده است و فقط می گویند که مجلس مصوب کرده است که دولت ۴۸ هزار میلیارد تومان از افزایش قیمت حامل های انرژی درآمد داشته باشد. این کار از جانب دولت سفسطه است.

وی افزود: مجلس در بحث هدفمند کردن یارانه ها چه کار باید می کرده که انجام نداده است؟ مجلس تکلیف کرده است که دولت قشرهای با درآمد بالا را از دریافت یارانه حذف کند و این ریسک را مجلس پذیرفته است؛ اما دولت به جای اینکه این قانون را اجرایی کند می گوید که مجلس همراهی نکرده و این واقعا بی انصافی است.

افزایش قیمت بنزین باید آخرین گام برای جبران کسری بودجه می بود نه اولین گام

قادری راجع به احتمال مرتبط بودن افزایش قیمت ها با موضوع مذاکرات نهایی در دهم تیرماه عنوان کرد: ما بنا را بر این می گذاریم که ان شاءا… این طور نباشد؛ ولی اگر بنای دولت این باشد که قیمت ها را افزایش دهد و بعد این گرانی ها را ناشی از تحریم ها عتوان کند تا یک خواست عمومی در جامعه برای دست بافتن به هر نوع توافق ایجاد شود، کار بسیار زشتی است و بازی کردن با منافع و مصالح امنیت ملی کشور است.

وی خاطرنشان کرد: دولت با این افزایش قیمت بنزین درحقیقت اقدام آخری را که می بایست برای جبران کمبود بودجه انجام می داده را اول انجام داده است و این به ترتیب اولویت عمل نکردن موجب می شود که شائبه هایی در این اقدامات دولت بوجود بیاورد. همچنین از سوی دولت نیز توجیه قانع کننده ای ارائه نمی شود.

منبع: دانا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.