سرویس: اقتصادی ۱۲:۵۵ - پنج شنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۴

ریاست مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل به ایران واگذار شد

درمجمع وزیران محیط زیست آسیابه‌پیشنهاد دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی ــ اجتماعی آسیا و اقیانوسیه ریاست مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل به ایران واگذار شد.

جمع وزیران محیط زیست آسیا و اقیانوسیه و همچنین مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل با حضور بیش از ۴۰ کشور منطقه از روز ۲۹ اردیبهشت تا اول خرداد در مقر دفاتر سازمان ملل برای آسیا در بانکوک پایتخت کشور تایلند برگزار شد که طی آن به‌پیشنهاد دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی ــ اجتماعی آسیا و اقیانوسیه ریاست مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل به ایران واگذار شد.

در این نشست هیأتی از کشورمان به‌سرپرستی ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست و با حضور حناچی معاون وزارت راه و شهرسازی، اشرفی مدیرکل دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی و محمدرضا تابش رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی شرکت کردند.

براساس این گزارش، در مجمع وزیران محیط زیست آسیا و اقیانوسیه، چالش‌های سلامتی و محیط زیست که می‌تواند به‌طور منفی توسعه اقتصادی آینده منطقه و کاهش فقر را به خطر بیندازد مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

در ادامه این نشست، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان در این اجلاس علاوه بر ارائه سخنرانی درخصوص موضوعات زیست‌محیطی و تشریح دیدگاه‌های کشورمان در خصوص آنها مدیریت نشست‌های متعددی را در زمینه تغییرات آب و هوا و همچنین رابطه محیط زیست و سلامت به‌عهده داشت.

این گزارش حاکی است، مدیرکل دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی نیز که به‌عنوان نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی در قالب هیأت کشورمان در این نشست حضور داشت در حاشیه این اجلاس با مسئول کمیته اقتصادی و همچنین مسئول بخش مدلسازی این کمیته پیرامون تجربیات ایران در زمینه استفاده از روش‌های کمی برای شبیه‌سازی و پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

وی تأکید کرد: با توجه به پتانسیل بالای کارشناسان ایرانی، حضور آنان در دوره‌های آموزشی به‌منظور استفاده و انتقال تجربیات طراحی مدل‌های کمی ضروری به نظر می‌رسد و همچنین استفاده از تجارب بین‌المللی در این خصوص، می‌‌باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

گفتنی است، دوره اجرایی اهداف توسعه پایدار تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به اتمام می‌رسد و تعیین و شناسایی اهداف توسعه پایدار برای سال ۲۰۱۶ به بعد در دستور کار است. قرار است نتایج نشست‌های منطقه‌‌ای توسعه پایدار که توسط

کمیسیون‌های منطقه‌ای اقتصادی ــ اجتماعی سازمان ملل برگزار می‌شود به اجلاس سران ارائه شود.

همچنین در این نشست، شرکت‌کنندگان بر ایجاد فرصت برای ارتباط دادن اهداف توسعه پایدار به دو بعد دیگر توسعه یعنی توسعه اقتصادی و توسعه اجتماعی تأکید کردند.

منبع: تسنیم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.