سرویس: اجتماعی ۱۸:۰۶ - دوشنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۴

معلمی که رویاها را دست‌یافتنی کرد/حرفایی تو خرمشهر هست که نمیشه گفت

بِرات عجیبه که چرا جوونای خرمشهر ایی قدر به همه چی بدبین و نا امیدن؟ مو بِت میگُم، چون تو خرمشهر زندگی نکردی تا بدونی…

بی‌آبی گلوی کشاورزان ورامینی را گرفت

جنوب شرق استان تهران شامل شهرستان های ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت از کمبود آب کشاورزی به شدت رنج می برند به طوری که بخش عظیمی از ظرفیت های کشاورزی این مناطق بدلیل کمبود منابع آبی بدون استفاده مانده است.

شهرستان قرچک از جمله شهرستان هایی است که طی سال های گذشته با مشکل کمبود منابع آبی برای استفاده در بخش کشاورزی روبرو بوده است و اگرچه اقداماتی برای حل این مشکل انجام گرفته اما هنوز بخش مهمی از کشاورزان از کمبود آب گلایه دارند.

بر اساس آمارهای ارائه شده شهرستان قرچک بیش از هفت هزار هکتار اراضی قابل کشت کشاورزی دارد اما بدلیل کمبود منابع آبی ۴۰ درصد آن بدون استفاده مانده و تنها سه هزار و ۹۰۰ هکتار از این اراضی زیر کشت محصولات مختلف رفته است.

کشاورزان قرچکی همواره در نشست با مسئولان و متولیان امر اعلام کرده اند که در صورت حل مشکل آب برای کشت محصولات در قرچک می توان آینده بهتر و امیدوار کننده تری را برای بخش کشاورزی این دیار متصور شد.

شهرستان قرچک دارای هفت هزار هکتار اراضی کشاورزی می باشد که به ‌دلیل محدودیت منابع آبی تنها ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار از این اراضی زیر کشت انواع محصولات زراعی می‌باشد.

معلمی که رویاها را دست‌یافتنی کرد

شنبه تا چهارشنبه در روستا می‌ماند. برنامه‌ی هرروزه‌اش مشخص است. صبح‌ها ساعت شش از خواب بیدار می‌شود، مدرسه را آماده می‌کند تا زمانی که دانش آموزان از راه برسند. این معلم ۲۷ ساله لیسانس تربیت‌بدنی از دانشگاه فرهنگیان شهید بهشتی استان زنجان است که توانسته در طول سه سال تدریس خود به معلمی خاص و نمونه در استان تبدیل شود.

در این روستای ۱۵۰ نفر با ۵۰ خانوار، ۱۸ دانش‌آموز ابتدایی که هفت دانش‌آموز دختر و ۱۱ دانش‌آموز پسر هستند، وجود دارد این دانش‌آموزان با کمک معلم خود توانسته‌اند هرکدام در یک‌رشته ورزشی قهرمان بوده و رکورد کسب کنند. دانش‌آموزان موفقیت خود را مدیون فعالیت‌های معلم و مدیر مدرسه هستند.

ابوالفضل حیدری ۱۱ ساله که آموزش‌های خود را از مهر ۹۲ آغاز کرده است. در ابتدا او تنها می‌توانست چهار ضربه‌ روپایی بزند ولی هم‌اکنون با ۱۷ هزار روپایی در دو ساعت و ۹ دقیقه رکورد زده و سرعتی‌ترین روپایی‌زن ایران شناخته شد. این دانش‌آموز به اردوی تیم ملی فوتبال دانش‌آموزی دعوت‌شده است.

1432266604565_3539999999999

بهزاد صادقی ۱۲ ساله آموزش‌های روپایی خود را از هشت ماه پیش با هفت ضربه زیر نظر معلم خود آغاز کرده است و هم‌اکنون می‌تواند ۱۳۸۳۲ ضربه روپایی در دو ساعت و دو دقیقه بزند. اصغر صادقی و محمدرضا صادقی نیز از دیگر دانش‌آموزان موفق این معلم هستند که به ترتیب ۸۰۰۰ و ۵۰۰۰ ضربه روپایی رکورد آن‌ها است. این چهار دانش‌آموز سوم خرداد به مسابقات کشوری در مازندران اعزام خواهند شد.

یکی از دغدغه‌های اصلی این معلم حفظ و نگهداری استعداد این دانش‌آموزان است. او که سال گذشته به پرورش استعداد دانش‌آموزان روستای قزلجه پرداخته بود ولی هم‌اکنون فقط توانسته تمرین‌ها و فعالیت‌های ابوالفضل را حفظ کند. او معتقد است اگر تعداد دانش آموزان کم بود می‌توانست در خانه خود به آموزش بپردازد ولی این امکان نیز برای وی وجود ندارد. حضور در مدرسه‌ای بزرگ‌تر با امکانات بیشتر که به‌راحتی به شهر نیز دسترسی داشته باشد از رویاهای اصلی این معلم است.

دیار چشمه ها برای آب درِ خانه همسایه رفت

بروجرد- دیار چشمه ها در سومین منطقه پرباران کشور در حالی به تمنای آب درِ خانه استان همسایه رفته است که پروژه های آبرسانی و مهار آبهای سطحی استان در بلاتکلیفی و برزخ اعتبارات قطره چکانی به سر می برند.

از سوی دیگر ساخت و تکمیل سدهای آبسرده، گلرود و سد شهید محمد بروجردی که سرچشمه تامین آب شهرستان بروجرد هستند می توانند بخشی از مشکل کم آبی این شهرستان را رفع کنند ولی این پروژه ها نیز همچنان به دلیل کمبود اعتبار نیمه کاره رها شده اند.

این در حالیست که از سوی وزارت نیرو اعلام شده سدی همانند گلرود که پیش از این عملیاتی و روند احداث آن آغاز شده امروز به دلایل مختلف از دستور کار متولیان امر خارج شده است تا این موضوع موجب واکنش نمایندگان بروجرد شود.

سد آبسرده بروجرد با ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی به دلیل کمبود اعتبار و تزریق اعتبارات به صورت قطره چکانی پس از گذشت سالها عملیات اجرایی آن همچنان به کندی انجام می شود.

اینکه سومین منطقه پرباران کشور برای تامین آب خود دست به دامن استان همسایه شده است حامل پیام تلخی بوده به طوریکه نحوه مدیریت منابع آب در این استان با چالش جدی مواجه است تا هر روز بر عمق بحران در این بخش افزوده شود.

استان لرستان به رغم دارا بودن ۱۱ درصد آبهای جاری کشور سهمی کمتر از یک درصد در مهار آبها داشته است و سدهای در دست احداث در این استان با عمر قریب به ۱۰ سال همچنان اندر خم یک کوچه هستند.

حرفایی تو خرمشهر هست که نمیشه گفت…

مو مهدی اُم، تو جنگ به دنیا اومدُم، متولد بهبهان، شناسنامه‌ام صادره از قم، بزرگ شده یزد، بچه خرمشهرُم.

دیپلم فنی‌ام، البته نه ایی که کنکور ندادُم، کنکور هم دادم ولی قِبول نشدم، نخوندُم، انگیزه نِداشتُم، دانشگاه خرج داره، توان مالیشه نِداشتیم، هیچ کدوممون نشد بریم دانشگاه، ولی هممون از بچگی کار کردیم، ایی تعمیر چرخ خیاطی یکی از کاراییه که بِلدم، چند تا گواهینامه فنی دیگه هم از فنی و حرفه‌ای دارُم، خلاصه از هر انگشتُم یه هنری می‌باره…

الانم که سر و کارُم با خانماست می‌بینم چه طور دخترای خرمشهر برای چهار پنج هزار تومن چشماشونه میذارن زیر سوزن چرخ خیاطی، میرن با قرض و قوله و هزار بدبختی یه چرخ خیاطی می‌گیرن و پشتش کمرشون دولا میشه، دخترایی که ببینی شون باورت نمیشه چه طور دارن به سختی کار می‌کنن، همه درس خونده، تحصیل کرده، بعد نشستن کنج خونه پای چرخ خیاطی کور می‌شن بِرای هر تیکه لباس فقط پنج هزار تومن…

مو به ایی نتیجه رسیدم که وضع خرمشهر هیچوقت خوب نمیشه، مشکلات خرمشهر هیچوقت حل نمیشه، ها؟ می پرسی چرا جوونای خرمشهر همه مثل مو حرف می زنن؟ بِرات عجیبه که چرا جوونای خرمشهر ایی قدر به همه چی بدبین و نا امیدن؟ مو بِت میگُم، چون تو خرمشهر زندگی نکردی تا بدونی…

ما آب شیرین نِداریم، کی باورش می‌شه؟ یعنی ایی همه سال نمیشد بِرامون آب شیرین رِدیف کنن؟ پ ایی همه دزدی و بیکاری و فقر از کجا اومده؟ یعنی میشه یه شهر بعد ایی همه سال هنو آباد نشده باشه؟ ایی سوال مُنه

دبستان محروم روستای اسبو

دبستان امام حسن المجتبی(ع) در منطقه صعب العبور روستای محروم اسبو استان مازندران از نداشتن آب آشامیدنی ، وسایل گرمایش برای فصل سرما ، سرویس بهداشتی ، تلفن ، گاز و همچنین جاده بسیار ناهموار رنج میبرد.
1717041
1717042

منابع: مهر

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.