سرویس: اجتماعی ۱۶:۳۰ - یکشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۴

۸۵ درصد ایرانی‌ها در پایبندی آمریکا به تفاهم هسته‌ایی بی‌اعتمادند

نتایج نظرسنجی مرکز پژوهش و سنجش افکارسازمان صداوسیما، حاکی است که حدود ۸۵ درصد از مردم ایران به آمریکا در پایبندی به تعهداتش در مذاکرات هسته‌ای بی‌اعتمادند.

نتایج این نظرسنجی که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت‌ماه امسال با نمونه آماری ۴۶۷۲ نفر از افراد ۱۸ سال و بالاتر ساکن شهر تهران و ۳۱ شهر دارای مرکز صدا وسیما (نمونه ملی) به‌صورت میدانی اجرا شده، نشان می‌دهد؛ برای ۷۸ درصد پاسخگویان، توافق هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ در حد «خیلی زیاد و زیاد» و برای ۱۶ درصد نیز در حد «کم یا خیلی کم» اهمیت دارد.

۳۴٫۷ درصد از پاسخگویان نیز عنوان کرده‌اند‌ که در میزان اعتماد به کشور آمریکا در پایبندی به تعهداتش در مذاکرات هسته‌ای «اصلاً» اعتماد ندارند. ۵۰٫۱ درصد هم گفته‌اند که در حد «کم یا خیلی کم» به این پایبندی اعتماد دارند. در واقع حدود ۸۵ درصد پاسخگویان بی‌اعتمادی خود را به آمریکا در این مذاکرات اعلام کرده‌اند.

از دیگر یافته‌های این نظرسنجی که به صورت محلی _ میدانی انجام شده، بی‌اعتمادی ۷۵٫۴ درصدی پاسخگویان به پایبندی کشورهای ۱+۵ به تعهداتشان در مذاکرات هسته‌ای با ایران است.

در بخش دیگر این نظرسنجی از پاسخگویان خواسته شده تا نظر خود را درباره تأثیر عوامل مختلف در دست نیافتن به توافق جامع هسته‌ای بیان کنند که «زیاده‌خواهی کشورهای ۱+۵» با ۷۵درصد، « دخالت‌های کنگره آمریکا در روند مذاکرات» با ۷۰٫۱ درصد و «اختلاف نظر کشورهای ۱+۵ درخصوص متن نهایی توافق» با ۶۳٫۵ درصد از مهم‌ترین موانع عدم دستیابی به توافق جامع برشمرده شده است. موارد دیگری همچون «شرط بازرسی از اماکن نظامی ایران و بازرسی‌های سرزده» از دیگر موانع اشاره شده توسط پاسخگویان است.

پاسخگویان این نظرسنجی درخصوص اقدامات ایران در صورت عدم توافق با کشورهای ۱+۵ نیز پیشنهادهایی را ارائه کردند که «ادامه غنی‌سازی بالای ۲۰ درصد» با پیشنهاد ۷۲٫۹ درصد از پاسخگویان در صدر این فهرست قرار دارد. پس از آن نیز «بی اثر کردن تحریم‌ها با حمایت از تولیدات داخلی و کاهش واردات» با ۷۰٫۳ درصد، «بستن تنگه هرمز» با ۳۷٫۲ درصد و « قطع روابط با کشورهای ۱+۵» با ۳۳٫۹درصد از جمله پیشنهادهای مردم بوده است.

در خصوص ارزیابی عملکرد رسانه‌ای سازمان صدا وسیما در زمینه بررسی بیانیه سوئیس و مذاکرات هسته‌ای اخیر ایران با کشورهای ۱+۵ برای نگارش توافق‌نامه نهایی، ۷۷٫۱ درصد پاسخگویان، عملکرد صدا وسیما را در زمینه «اطلاع‌رسانی به موقع از جزئیات و محتوای بیانیه»، ۶۹٫۶ درصد در زمینه « دعوت از کارشناسان موافق و مخالف بیانیه»، ۶۴٫۴ درصد در زمینه «رعایت بی‌طرفی در پخش نظرات موافق و مخالف بیانیه» و ۶۰٫۵ درصد در زمینه «پوشش کامل جزئیات در مقابل رسانه‌های رقیب از جمله ماهواره» را «کاملاً مناسب» و «مناسب» ارزیابی کرده‌اند.

گفتنی است ۵۳٫۸درصد پاسخگویان با توجه به تهدید نظامی آمریکا، ادامه مذاکرات هسته‌ای را در حد «خیلی زیاد و زیاد» و ۳۵٫۱ درصد در حد «کم یا خیلی کم» منطقی می‌دانند و ۱۰٫۲ درصد نیز ادامه مذاکرات را اصلاً منطقی نمی‌دانند.

منبع: دانا

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.