شهرضا نیوز

ویندوز ۱۰ آخرین نسخه از ویندوز خواهد بود

کدخبر: 68229
۱۳۹۴/۰۲/۲۵ در ساعت ۱۵:۳۰

جری نیکسون، مدیر اجرایی مایکروسافت، در کنفرانسی که هفته گذشته برگزار شد، تایید کرد که آخرین به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ که در آینده نزدیک انجام می‌شود، آخرین نسخه از خانواده ویندوز خواهد بود. البته نگران نباشید! ویندوز به بقای خود ادامه خواهد داد اما به گونه‌ای که با سال‌های پیش بسیار متفاوت است. در واقع به‌روزرسانی ویندوز به شکل تدریجی و در پلتفرمی پویا خواهد بود.

در دهه‌های گذشته مایکروسافت هر سه، چهار سال یکبار نسخه جدیدی از ویندوز را ارائه و روانه بازار می‌کرد و در پی‌سی‌های جدید، ویندوز جدید را مشاهده می‌کردیم و طبق آمارها، کاربران تا زمانی که سیستم خود را به‌روز نمی‌کردند، سراغ ویندوزهای جدید نمی‌رفتند، چرا که تمایل داشتند هزینه ویندوز جدید را همراه با سیستم جدید بپردازند (البته اگر هزینه‌ای پرداخت می‌کردند!). اما اکنون مایکروسافت دیگر برای ویندوز جدید خود هزینه‌ای دریافت نمی‌کند. البته با این کار علاقه دارد کاربرانی را هم که از ویندوز ۸ دل خوشی نداشتند و آن را سیستم‌عامل تبلت‌ها و نه پی‌سی‌ها می‌دانستند، راضی کند. لازم به ذکر است که این رایگان بودن تنها تا یک سال پس از انتشار ویندوز ۱۰ خواهد بود.

با مرکز به‌روزرسانی ویندوز (Windows Update) همگی آشنا هستیم. تاکنون به‌روزرسانی‌های ویندوز همگی در مورد رفع ایرادها و ارتقای امنیت ویندوز بوده‌اند. اما ویندوز ۱۰ علاوه بر این موارد، به‌روزرسانی‌هایی را در مورد قسمت‌های مختلف ویندوز ارائه خواهد کرد که در پی آن، به کارایی‌های آن رفته رفته اضافه خواهد شد.

این شیوه به‌روزرسانی را اکنون ما در سیستم عامل و مرورگر کروم (Chrome) گوگل مشاهده می‌کنیم. کروم به شکل ناملموس به‌روزرسانی می‌شود؛ به گونه‌ای که هر از گاهی با باز کردن آن، تغییرات جزئی و کوچکی را مشاهده می‌کنیم. در واقع اگر از کسی بپرسید از چه نسخه‌ای از کروم استفاده می‌کند، به احتمال زیاد نمی‌داند! چرا که کروم مکررا در حال تغییر و به‌روزشدن است. شاید باورتان نشود اما کروم اکنون به نسخه ۴۲ام خود رسیده است! ویندوز نیز همین رویه را پیش خواهد گرفت. شاید پیش خود فکر کنید پس تا مدت‌ها با نام “ویندوز ۱۰” در این سو و آن سو مواجه خواهیم بود. اما شاید روزی برسد که ویندوز ۱۰ دیگر به نسخه نهایی خود رسیده و عدد ۱۰ را دیگر در کنار آن نبینیم و مایکروسافت نام “ویندوز” را به تنهایی بر روی سیستم عامل خود قرار دهد.

windows10مایکروسافت در رایگان قرار دادن ویندوز ۱۰ این هدف را دنبال می‌کند که همه کاربران را به سمت این ویندوز سوق دهد. البته نرم‌افزارهای پیش‌فرضی نظیر Xbox، Mail به طور جداگانه از سیستم عامل به‌روز خواهند شد. خبر دیگر نیز در مورد مایکروسافت آفیس است که آن هم مانند ویندوز ۱۰ به شکل تدریجی به روز خواهد شد و دیگر هر ۳ الی ۴ سال یکبار، یک نسخه از آفیس ارائه نخواهد شد.

بیشتر درامد مایکروسافت از فروش ویندوز به تولید‌کنندگان پی‌سی‌هاست بنابراین با به کار بستن این شیوه از بروز رسانی، چیزی عاید این شرکت معظم نخواهد شد. ویندوز همواره و طی این سال‌ها که از عمر آن می‌گذرد، به عنوان یک سرویس به کاربران ارائه شده است. اما مایکروسافت همیشه مبلغی را نیز به عنوان وجه اشتراک از استفاده کنندگان ویندوز، دریافت می‌کرده است. با وجود شرایط کنونی باید دید مایکروسافت با این تغییرات، چه رویه‌ای را پیش خواهد گرفت و هزینه‌ای که از تولید‌کنندگان پی‌سی‌ها دریافت می‌شود، سهامداران مایکروسافت را راضی خواهد کرد یا خیر. باید دید پس از ۱ سالی که مایکروسافت برای بروزرسانی رایگان ویندوز ۱۰ در نظر گرفته است، چه آینده‌ای پیش‌روی پی‌سی‌های ویندوزی قرار خواهد داشت.

منبع: لوتوس