سرویس: سیاسی ۱۰:۰۰ - جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

عراقچی پس از دیدار با رییس آژانس انرژی اتمی ؛

اظهارات آمانو در چهارچوب پروتکل الحاقی بود

معاون وزیر خارجه افزود: کنگره حق هیچ تغییری در توافق را نخواهد داشت بلکه فقط در مورد عدم موافقت خود با آن می‌تواند رای‌گیری کند.

عباس عراقچی در مصاحبه با بخش خبری ۲۱ شبکه اول سیما گفت: موضوع مذاکراتی که الان در وین داریم نگارش راه حل هایی است که قبلا به آنها رسیدیم.

وی با بیان این که در مورد تحریم ها راه حلی که توافق شده تمام تحریم های اقتصادی و مالی در روز اجرایی شدن توافق لغو خواهد شد افزود: ما الان مشغول نگارش قسمت های مربوط به تحریم، قسمت های مربوط به هسته ای و درمجموع یک توافق پایانی هستیم که کاری بسیار آهسته و زمان بر است و دقت زیادی نیاز دارد.

عراقچی تصریح کرد: روی جزئیات تامل زیادی صورت می گیرد، مشغول هستیم و هنوز اختلاف نظرها در مورد نحوه نگارش وجود دارد که در قالب پرانتزهای مختلف است.

وی اظهار داشت: لغو تحریم ها توسط کشورهای اروپایی و امریکا و شورای امنیت در زمانی که توافق صورت بگیرد انجام خواهد شد و پس از ان است که ایران وارد بخشی می شود که باید اقداماتی را که انجام دهد.

معاون وزیر خارجه گفت: اجرایی شدن مصوبات مربوط به لغو تحریم ها همزمان با پایان اقدامات ایران و تایید آن توسط آژانس صورت می گیرد، یعنی ما روزی را تعیین می کنیم که در آن روز توافق نامه اجرایی می شود و در آن روز تمامی تحریم ها لغو خواهد شد و اقدامات ایران هم به سرانجام رسیده است ولیکن مصوبه لازم در شورای امنیت در همان ابتدای توافق انجام می شود.

وی افزود: مصوبه شورای وزیران اتحادیه اروپا در همان روز ابتدا و قبل از این که ایران اقداماتی را انجام دهد، صورت خواهد گرفت و تصمیم دولت امریکا برای توقف اجرای تحریم ها هم قبل از این که ایران کار خود را انجام بدهد، صورت خواهد گرفت.

عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: زمانی که اجرای پروتکل الحاقی را قبول کنیم یک سری دسترسی های مدیریت شده به مراکزی که غیر از مراکز هسته ای باشد،‌ طبق شرایط خاصی می تواند برای آژانس ایجاد شود.
وی با تاکید بر این که بازدید از مراکز نظامی به هیچ وجه صورت نخواهد گرفت افزود: دسترسی مدیریت شده کاملا به آنچه ما در ذهنمان از بازدید از یک مرکز داریم متفاوت است.

معاون وزیر خارجه گفت:‌اگر آژانس اطلاعاتی داشته باشد که کار خلاف قاعده هسته ای در یک مرکزی صورت می گیرد، فرآیندی شروع خواهد شد و نهایتا کاری که آژانس انجام می دهد، بازدید نیست بلکه دسترسی مدیریت شده است برای نمونه گیری محیطی که آیا مواد رادیواکتیو در آنجا وجود دارد یا خیر.

وی اظهار داشت: این شیوه ای کاملا شناخته شده دارد که بیش از ۱۲۰ کشور دنیا آن را اجرا می کنند یعنی اگر دغدغه های امنیتی وجود داشته باشد برای همه کشورهای دیگر هم وجود دارد، این مسائل حل شده است به گونه ای که هیچ نگرانی امنیتی وجود نداشته باشد.

عراقچی با اشاره به تصویب لایحه ای در کنگره امریکا درباره توافق احتمالی هسته ای با ایران گفت: براساس این لایحه توافق باید بعد از نهایی شدن برای اعلام نظر به کنگره ارسال شود.

وی افزود: آن گونه که من در لایحه دیده ام کنگره حق هیچ تغییری در توافق را نخواهد داشت بلکه فقط در مورد عدم موافقت خود با آن می تواند رای گیری کند و اگر موافقت نکند آن موقع با وتوی رئیس جمهور امریکا مواجه خواهد شد.

عراقچی تصریح کرد: این کار مراحلی دارد که خیلی از نظر ما اهمیتی ندارد،‌ آنچه برای ما مهم است این که دولت امریکا طرف مذاکره ما هست، نه فقط امریکا بلکه ۶ کشور که با آنها مذاکره می کنیم و وقتی مذاکرات به نتیجه برسد باید دولت امریکا مراحل داخلی خود را به هر شکلی که می داند طی کند و برای اجرا اعلام آمادگی کند لذا اگر کنگره به دولت امریکا اجازه اجرا نمی دهد طبعا توافق اجرایی نخواهد شد،‌ما هم به توافق پایبند نخواهیم بود.

وی در ادامه گفت: چیزی به عنوان بازدید از مراکز نظامی اصولا وجود ندارد، آنچه پروتکل الحاقی تامین می کند دسترسی مدیریت شده به مراکز غیرهسته ای با شرایط خاصی است که از سوی ۱۲۰ کشور اجرا می شود آن هم برای نمونه برداری محیطی و اطمینان از این که موارد رادیواکتیو وجود ندارد امری محدود است بدون این که هیچ نگرانی امنیتی نسبت به آن وجود داشته باشد از این رو مردم مطمئن باشند که هیچ نگرانی امنیتی وجود ندارد.

منبع: دانا

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.