سرویس: اقتصادی ۱۷:۰۰ - پنج شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

فاکتورهای صوری برچیده می‌شوند

طولانی شدن فرایند ابلاغ شیوه‌نامه پرداخت تسهیلات خرد به بانک‌ها از سوی بانک مرکزی برای جلوگیری از معاملات صوری قبلی در این بخش قابل تقدیر است.

عدم دریافت شیوه‌نامه بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات خرد توضیحی بود که در هفته گذشته بانک‌ها برای عدم پرداخت این تسهیلات به متقاضیان اعلام می‌کردند.

همین موضوع باعث شده تا فعلاً پرداخت تسهیلات خرد در نظام بانکی قفل شود هرچند طبق وعده مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از هفته پیش رو و بعد از ابلاغ شیوه‌نامه اعطایی پرداخت این تسهیلات در بانک‌ها از سر گرفته خواهد شد.

بنابراین بعد از ابلاغ شیوه‌نامه اعطایی بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات خرد جعاله، خرید کالا و خودرو دیگر نباید بانکی‌ها بهانه‌ای برای پرداخت این تسهیلات به متقاضیان داشته باشند.

اما نکته‌ای که در فرایند تدوین شیوه‌نامه اعطایی تسهیلات خرد و طولانی شدن فرایند ابلاغ آن قابل تأمل بوده این است که بانک مرکزی در تلاش است تا دیگر اقداماتی مشابه آنچه قبلاً در فرایند دریافت و پرداخت این تسهیلات در نظام بانکی رخ می‌داده، تکرار نشود.

طبق اعلام مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی بعد از ابلاغ شیوه‌نامه اعطایی تسهیلات خرد دیگر امکان پرداخت و دریافت این تسهیلات از طریق ارائه فاکتورهای صوری وجود نخواهد داشت.

البته بانک مرکزی درباره ابزارهای درنظر گرفته شده در شیوه‌نامه اعطایی تسهیلات خرد توضیحی نداده ولی امید است که تدابیر به‌گونه‌ای باشد که دیگر شاهد رد و بدل فاکتورهای صوری در نظام بانکی نباشیم.

منبع:تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.