سرویس: اجتماعی ۱۹:۰۰ - چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴

تناقض آشکار در موضع گیری رسانه های معاند؛

از هیاهوی اعدام در ایران تا سکوت برای اعدام شیخ نمر

رسانه های معاند نظام در خبرها و گزارش های اخیر خود درخبری تامل برانگیز با دستاویز قرار دادن حکم اعدام، سازمان ملل را نگران تضییع حقوق بشر درایران می داند.

رسانه های معاند از جمله بی.بی.سی، رادیو فردا، دویچه وله، صدای آمریکا و … در خبرهای خود آورده اند:کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی تازه، افزایش شدید تعداد اعدام‌ها در ایران طی هفته‌های اخیر را محکوم کرده و از حکومت ایران خواستند تا مجازات اعدام را کنار بگذارد.”

اما دربررسی اجمالی این خبر خواننده به وضوح درمیابیم که نه تنها این رسانه ها و نه کارشناسان حقوق بشر با اعدام مشکل ندارند بلکه با نوع ایرانی آن مشکل دارند. باید دید آنچه که مورد اعتراض این دسته ازمعترضین قرار گرفته است، دقیقا درچه قالبی قابل بیان است.

اگر متعلق اعتراض صرفا قتل نفس است، چرا فریاد این رسانه ها در کشتار بیرحمانه مردم یمن، فلسطین، عراق، سوریه، افغانستان و سایر کشورهایی که به زورگویی آمریکا “نه ” گفته اند، شنیده نمی شود؟ اگر اعتراض به حکم اعدام است، چرا به کشورهایی که درصدر لیست اعدام کنندگان قرار دارند نظیر چین عربستان وخود آمریکا ،متعرض نمی شوند؟

اگر اعدام خوب نیست، پس چرا نسبت به اظهارعلنی مقامات سعودی مبنی بر اعدام آیت الله شیخ نمر در آینده ای نزدیک واکنشی نشان نمی دهند؟

برای این رسانه های مدعی دفاع ازحقوق بشر و کرامت انسانی باید گفت آنچه که در ایران واعدام به سبک ایرانی جالب توجه است درچند مورد خلاصه می شود:

  1. کلیت اجرای احکام مجازات کیفری که متضمن بقای جامعه ای ملتزم به قانون وسیر مدون وسازماندهی شده به سمت رفع ناهنجاری ها ونابسامانی های اجتماعی است. قطعا معترضین به حکومت اسلامی در صدد ناتوان نشان دادن این نوع حاکمیت در تامین امنیت اجتماعی و روانی وانتقال این طرز تفکر دربین مردم هستند. قطعا ایران خواهد توانست با نشان دادن جامعه ای عاری از جنایات اجتماعی مدل حاکمیتی خود را به عنوان الگو ویک آرمان شهر قابل دسترسی به افکارعمومی دنیا نشان دهد  و  صرف نظر از اینکه دولت های دیگر چه خواهند اندیشید، اما اندیشه ملل متاثر از این نوع حاکمیت درمرور زمان خواهد توانست دلها را متمایل به اسلام وحکومت اسلامی کند.
  2. هدف دیگر از هجمه تبلیغاتی برعلیه اعدام به سبک ایرانی تبرئه آن دسته از کسانی است که مجرم سیاسی هستند و این رسانه های وابسته به استکبار و استعمار می خواهند با فرار به جلو، حکومت ایران را وادار به عقب نشینی دراجرای بعضی از احکام اعدام کند.

هدف هرچه که باشد برای غرب قابل دسترسی نیست، چرا که ایران به عنوان یک جامعه مدنی نسبت به رفتار مردم و مسئولینش ضابطه مند عمل می کند. ایران هم مثل سایر دولت های دیگر برای تامین امنیت مردم کشورش چه درجرایم سیاسی و چه جرایم امنیتی طبق قانون مدون خود که اتفاقا مبتنی برآموزه های الهی ونه تجربیات فردی است عمل می کند.

البته باید به رسانه های معاند یادآوری کرد که بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، از سال  ۱۹۷۶ تاکنون حدود یک هزار و ۴۰۰ نفر در آمریکااعدام شده اند که البته هزاران نفر دیگر نیز همچنان در صف اعدام هستند و حکم اعدام خود را دریافت کرده اند.

بر این اساس، حدود ۳۴ درصد از افراد اعدام شده در این مدت سیاهپوست بوده اند که البته بسیاری نیز بعدها مشخص شده بی گناه بوده اند اما به دلیل تعصب نژادی حاکم در هیئت منصفه دادگاهشان که همگی سفیدپوست بوده اند، با حکم اعدام مواجه شده اند. این رقم ۳۴ درصد در مقایسه با ۱۳ درصد سیاهپوستان کل جمعیت آمریکا آمار نسبتا بالایی است که جای بسی تأمل دارد.

در این میان، ایالت تگزاس با ۵۱۵ مورد اجرای حکم اعدام در تمام این مدت رتبه نخست را در میان ایالت های آمریکا به خود اختصاص داده است. اوکلاهما با ۱۱۱ مورد در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن ویرجینیا با ۱۱۰ مورد قرار گرفته است. این سه ایالت بیش از نیمی از تمام اعدام های آمریکا را در مدت حدود ۳۵ سال گذشته به خود اختصاص داده اند.

آرمان های انقلاب اسلامی در حمایت از محرومین از یک سو و شرایط ویژه منطقه از سوی دیگر لزوم تسریع در خدمت رسانی به منطقه را بیش از پیش حیاتی می نمایاند. شاهد این مدعا نیز عملکرد خود ضد انقلاب است که همواره از فعالیت هایی از این دست به شدت نگرانند به گونه ای که گروه هایی که در جهت سازندگی و آبادی منطقه می کوشند همیشه یکی از اهداف اولویت دار عملیات های تروریستی و یا تخریب روانی آنانند.

به نظر می رسد فضاسازی رسانه‌های وابسته و معاند جمهوری اسلامی ایران علیه آرای قوه قضاییه به ویژه حکم اقدام با عنوان نقض “حقوق بشر” از اقداماتی است که پس از شکست ننگین فتنه صهیونیستی ـ آمریکایی ۸۸ به ‌طور جدی توسط مخالفان نظام مقدس جمهوری اسلامی پیگیری شده و می شود و در این مدت به لطف پروردگار و زیر سایه مقام معظم رهبری، تمامی این حربه‌ها و دشمنی‌ها با شکست مواجه شده و چیزی جز ننگ و خواری عاید ضد انقلاب نشده است.

منبع:دانا

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.