سرویس: سیاسی ۱۹:۰۰ - سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

عراقچی:

همه تحریم‌های اقتصادی و مالی باید یک‌جا لغو شود

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشورمان در وین بر لغو همه تحریم‌های اقتصادی و مالی به‌صورت یک‌جا و نه مرحله‌ای تأکید کرد.

 مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان در وین بر لغو همه تحریم‌های اقتصادی و مالی به‌صورت یک‌جا و نه مرحله‌ای تأکید کرد.

پرس تی‌وی گزارش داد عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده درباره تکمیل متن نهایی پیش از ضرب‌الاجل تعیین شده (دهم تیر) ابراز امیدواری کرد و گفت: «امیدواریم حتی زودتر از دهم تیر جمع‌بندی کنیم اما بستگی دارد روند کار چگونه پیش برود، عوامل مختلفی داخل و خارج از اتاق مذاکرات وجود دارد که می‌تواند مانع این امر شود اما ما با همه این عوامل هم‌زمان مذاکرات را پیگیری می‌کنیم، بسیار امیدواریم و حتی قبل از موعد مقرر احتمال توافق وجود دارد».

عراقچی همچنین اظهار داشت هلگا اشمیت مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، به‌نمایندگی از طرف مقابل در مذاکرات و جلسات تهیه پیش‌نویس حضور دارد، اما معاونین وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ نیز به مذاکرات ملحق خواهند شد.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه پرس تی‌وی مبنی بر اینکه آیا مسئله تحریم‌ها هنوز مورد اختلاف است و اینکه کدام تحریم‌ها لغو خواهند شد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چه‌زمان اجرای توافق نهایی را تصویب خواهد کرد، گفت: «هنوز تمامی این مباحث مورد بحث است، هنوز در مورد همه‌چیز توافق نشده است، در حقیقت برای همه موارد راه حل داریم اما متن مکتوبی که دو طرف به‌طور کامل روی آن توافق کرده باشند نداریم، به‌طور حتم تحریم‌ها برای ما مهمترینِ این مسائل است».

وی ادامه داد: «ما به مذاکره درباره همه موارد از جمله تحریم‌ها ادامه می‌دهیم و مذاکراتِ امروز ما بر اساس مفاهیم و راه‌حل‌هایی است که در لوزان به آن دست یافتیم و راه‌حل تحریم‌ها آن بود که تمامی تحریم‌های اقتصادی باید از نخستین روزِ اجرای توافق نهایی لغو شوند».

عراقچی همچنین بار دیگر تأکید کرد تحریم‌ها باید به‌صورت یک‌باره و نه مرحله‌ای لغو شوند.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دستاورد مذاکرات نیویورک را دستیابی به اولین پیش‌نویس طرح کلی عنوان کرد و گفت: «اکنون یک متن مکتوب داریم اگرچه هنوز پرانتزهای بسیاری وجود دارد، این بار سعی داریم تا حد ممکن از تعداد پرانتزها بکاهیم. بعضی از این پرانتزها نیازمند تصمیمات سیاسی است، ما در این مورد گفت‌وگو کردیم اما شاید نیاز باشد وزرا بازگردند و در این رابطه تصمیماتی را اتخاذ کنند، اما ما به‌عنوان معاونان وزرا سعی داریم متن را تا جای ممکن شفاف و پرانتزها را کم کنیم تا به یک متنِ مکتوبِ توافق شده واحد برسیم».

عراقچی همچنین با اعلام اینکه ایران با اجرای پروتکل الحاقی موافقت کرده است، گفت: «پروتکل الحاقی یک استاندارد بین‌المللی است و بیش از ۱۲۰ کشور آن را اجرا کرده‌اند، اگر اجرای مفاد پروتکل الحاقی امری بی‌سابقه است، باید بگویم بله، این مسئله برای ایران بی‌سابقه است اما در سطح جهان بی‌سابقه نیست».

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین تصریح کرد جای اعمال فشاری در مذاکرات وجود ندارد و دو طرف باید به مفاد تفاهمی که در لوزان حاصل شد وفادار باشند و تنها روی جزئیات آن کار کنند.

وی همچنین با تصریح به اینکه بسیاری قصد دارند «در روند این توافق خرابکاری کنند زیرا به‌طور کلی با هرگونه توافق مخالف هستند»، گفت دو طرف وظیفه دارند جلوی مداخله‌ها را بگیرند.

وی در پایان خاطرنشان کرد بعضی از نمایندگان گروه ۱+۵ زودتر از جمعه وارد وین می‌شوند و با نمایندگان ایران مذاکرات دوجانبه خواهند داشت.

عراقچی همچنین از احتمال مذاکرات دوجانبه ایران با آمریکا و همچنین هیئت چینی در روز پنجشنبه خبر داد.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.