سرویس: علم و فناوری ۱۸:۳۰ - سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

ارتش آمریکا سربازان را نامرئی کرد+تصاویر

بخش تحقیقات ارتش آمریکا در حال ساخت و توسعه نوعی لباس استتار کننده برای سربازان خود است که بدون منبع تغذیه می‌تواند نیروها را در هر محیطی کاملا نامرئی کند.

ارتش آمریکا پیش از این با انتشار یک فراخوان از شرکت‌ها و دانشگاه‌ها دعوت کرد تا ظرف مدت شش ماه طرح‌های خود را برای ساخت یک لباس انعطاف‌پذیر، سبک و بدون منبع تغذیه که بتواند سربازان را در هر محیطی با هر دما و شرایطی از تمام زاویه‌ها کاملا نامرئی کند، ارائه دهند.

منبع الهام اولیه این طرح، تحقیقات تئوریکی بود که در سال ۲۰۰۶ انجام و در آن مشخص شد که برخی ابرمواد کوانتومی می‌توانند نور را به دام بیندازند و در زاویه‌ای دیگر آن‌ را هدایت کنند. این تحقیقات در شرایط آزمایشگاهی بود و شامل طول‌موج‌های خاصی می‌شد و البته سوژه را کاملا نادیدنی نمی‌کرد.

در کنار این طرح، دیودهای نوری طبیعی یا همان OLED‌‌ها ساخته شده‌اند که می‌توانند در سطوح بسیار نازک و با حداقل انرژی ممکن کار کنند و تصاویر پشت را به جلو انتقال دهند اما مشکل در این تکنولوژی نیز، بحث منبع تغذیه و نیاز به پردازش‌های رایانه‌ای است.

ارتش آمریکا در شرایطی که برای طرح مورد قبول گذاشته بود آورده است که در صورتی تکنولوژی پیشنهادی نیاز به منبع تغذیه داشته باشد، این منبع نباید بیش از ۴۵۰ گرم وزن داشته باشد و با استفاده از آن، لباس باید حداقل ۸ ساعت بتواند به کار ادامه دهد.

میدان‌های نبرد شامل طیف وسیعی از محیط‌هاست که تقریبا هر فضایی را شامل می‌شود و لباس مورد نظر نباید محدودیت دما، رطوبت یا انعطاف داشته باشد و همچنین نباید مانع از فعالیت‌های معمول یک سرباز شود. پس از شش ماه نخست، قرار بود ۱۰ طرح برگزیده وارد مرحله یک ساله توسعه شوند که اکنون اخبار منتشرشده حاکی از ورود به مرحله آزمایش‌های میدانی است.

هنوز جزئیات بیشتری از طرح برنده یا تکنولوژی مورد استفاده در آن ارائه نشده است اما هم ابرمواد کوانتومی و هم OLED قابلیت و پیشرفت‌های لازم برای دستیابی به این سطح را دارند و باید منتظر بود و دید که آیا ارتش آمریکا قصد علنی کردن اختراع خود را دارد یا خیر.

منبع:

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.