سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۲۹ - شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

رئیس هلال احمر شهرضا:

عضویت ۲ هزار نفر در هلال احمر شهرضا / مانور لحظه صفر در شهرستان شهرضا برگزار می‌شود

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرضا گفت: در هفته هلال احمر، مانور لحظه صفر در شهرضا برگزار می‌شود.

«انسان مهربان و دنیای آرام» شعاری که امسال به مناسبت هفته هلال احمر که از ۱۸ تا ۲۵ اردیبهشت‌ماه است، انتخاب شده، نشانگر فعالیت‌های جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ است.
جمعیت هلال احمر نهادی است که با توجه به ارزش‌های انسانی و حفظ حرمت و کرامت انسانی و کمک به سلامت انسان‌ها و ایجاد تفاهم میان آنها تشکیل شده و در ایجاد همبستگی جهانی نقش مؤثر ایفا می‌کند.
تلاشگران جمعیت هلال احمر، فرشتگان یاری و امدادند؛ هم آنان که سر بر فرمان خدا نهاده، از جان و دل به کمک نیازمندان و امداد طلبان می‌شتابند خداوند متعال در آیات بسیاری به نیکی و نیکوکاری امر کرده است؛ مانند آیه ۷۷ سوره بقره که می‌فرماید:«نیکی کن چنان که خدا با تو نیکی کرد».
تأسیس سازمان صلیب سرخ در نتیجه تلاش‌های “هنری دونانت ” یک شهروند شهر ژنو و یک انسان بشردوست در ۱۴۸ سال پیش در روز ۲۹ اکتبر سال ۱۸۶۳ میلادی در جریان کنفرانس بین المللی ژنو تحقق یافت.
سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر نیز در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی با اهداف مبارزه با بیماریهای عمومی و واگیر، امداد و بهداشت در بلایا، دستگیری از فقرا و درماندگان، آموزش کودکان یتیم و بی‌بضاعت، نگهداری از شیرخوارگان بی سرپرست و فقیر، حمایت از اقشار ضعیف و نیازمند جامعه از محل خدمات مردم خیر تشکیل شد.
به مناسبت هفته هلال‌احمر با رئیس جمعیت هلال احمر شهرضا آقای سیدحسام سجادی گفت‌وگویی انجام دادیم، ضمن تشکر از ایشان که وقت خود را در اختیار پایگاه خبری شهرضانیوز، قرار دادند در ذیل از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

شهرضانیوز، ضمن تبریک هفته هلال احمر به شما و همکاران محترم‌تان، در ابتدا اشاره‌ای به فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر شهرضا داشته باشید؟
جمعیت هلال احمر شهرضا در سه حوزه داوطلبان، جوانان و امداد با اهدافی همچون تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان‌ها، صلح و دوستی پایدار فعالیت می نماید. برنامه‌های آموزشی با برپایی دوره های امدادی مقدماتی تا مراحل پیشرفته و تخصصی جهت تربیت و امدادگران و نجاتگران به منظور امداد رسانی در حوادث و بحران ها و نیز حوادث جاده‌ای از اهداف واحد آموزشی این جمعیت می باشد.
حوزه داوطلبان باهدف یاری و مساعدت به نیازمندان و خانوار بی سرپرست و جمع آوری کمک های مردمی در شرایط سخت و جذب نیروهای داوطلب و خیر جهت مشارکت در این امرخیرخواهانه قبول مسئولیت نموده و همچنین حوزه جوانان با جذب نیروی جوان و نوجوان به منظور بالا بردن روحیه تعاون و همکاری و نیز شکوفا نموندن استعدادهای این قشر در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری در راستای اهداف جمعیت فعالیت می نماید.

شهرضانیوز، یکی از سیاست های مهم هلال احمر جذب جوانان و مشارکت آنها در کارهای امدادی است‌، در این راستا جمعیت هلال احمر شهرضا چه اقداماتی را انجام داده است؟
همانطور که قبلا هم گفته شد این جمعیت در سه حوزه فعالیت می نماید که هرکدام به نوبه خود سهم بسزایی در جذب جوانان داشته اند، از جمله اقداماتی که می‌توان به آن اشاره نمود فراخوان عضویت به صورت گسترده درسطح شهرستان، برگزاری دوره های آموزشی مقدماتی، تکمیلی و پیشرفته و توانمندسازی علاقمندان به مباحث و فعالیت های امدادی و برگزاری کارگاه‌های عملی در پایگاه‌های جاده ای، برگزاری برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی و ایجاد فضای رقابت سالم در بین امدادگران، جوانان و داوطلبان است.

شهرضانیوز، در حال حاضر جمعیت هلال احمر شهرضا چه تعداد عضو دارد و بیشتر اعضا در چه گروه سنی هستند؟
اعضای جذب شده در واحد جوانان نزدیک به ۲۰۰۰ نفر(دانشجویی، دانش آموزی، غنچه ها، طلاب و روستایی) ، واحد دواطلبان ۵۰۰ نفر و امدادگران ۳۰۰ نفر می باشد که بیشترین تعداد گروه سنی بین ۵-۲۹ می باشد.

شهرضانیوز، محورهای اصلی فعالیت جمعیت ملی هلال احمر در چه راستایی است؟
در راستای خدمات امدادی که در طول سال به صورت شبانه درحوادث جاده ای و سایرحوادث مترقبه و غیرمترقبه به صورت داوطلبانه و بی هیچگونه چشم داشتی توسط امدادگران و نجاتگران خدوم داوطلب امدادرسانی می کنند.

شهرضانیوز، اشاره‌ای به برنامه‌های هلال احمر شهرضا در هفته هلال احمر داشته باشید ؟
مانور لحظه صفر، برگزاری دوره‌های آموزشی مقدماتی و پیشرفته به صورت کارگاه‌های تئوری و عملی، فراخوان عضویت در شاخه‌های مختلف و جذب نیروهای مستعد و علاقمند، برپایی چادرهای سلامت و توانمند سازی و بازآموزی تیم‌های امدادی از جمله برنامه‌های هلال احمر شهرضا در این هفته است.

شهرضانیوز، هلال احمر شهرضا چند پایگاه امداد جاده‌ای دارد و به نظر شما آیاد این تعداد برای شهرستان شهرضا کافی است؟
جمعیت هلال احمر دارای دو پایگاه امداد جاده ای بین شهری شهید احمد امینی واقع در۴۰کیلومتری محور شهرضا-آباده و پایگاه امداد جاده ای مهیار درمحور شهرضا – اصفهان می باشد باتوجه به پوشش اورژانس ۱۱۵ در این محورهای مواصلاتی به شهرضا کافی می باشد.

شهرضانیوز، برنامه‌های امسال جمعیت هلال‌احمر شهرضا چیست؟
بزرگداشت هفته هلال احمر و فراخوان تیم های امدادی، توانمند سازی نجاتگران وجوانان جهت شرکت درمسابقات امدادی شهرستانی واستانی و راهیابی به مرحله کشوری ، برگزاری جشنواره ملی فیلم و عکس ودلنوشته برنامه ملی همای رحمت به صورت سراسری، طرح اطعام و اکرم نیازمندان در ایام ماه مبارک رمضان، مانور ایمنی در برابر زلزله در هفته کاهش، برگزاری دوره های آموزشی امدادی، بزرگداشت اعیاد و تجلیل از داوطلبان و امدادگران وجوانان و داوطلبان فعال، اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت جوانان، طرح ملی ایمنی وسلامت، طرح حیات دوباره .

شهرضانیوز، شاخص‌ترین رتبه‌های که اعضای جمعیت هلال احمر شهرضا در استان و کشور در سال گذشته کسب کردند، را بیان کنید؟
مرحله استانی در رشته امداد وکمک های اولیه، رتبه دوم اسکان اضطراری، چادر زنی رتبه سوم استانی، رتبه دوم مسابقات قرآنی مرحله استانی، کسب رتبه استانی آمادگی جسمانی، رتبه دوم استانی المپیاد ورزشی آمادگی جسمانی خواهران، کسب مقام های استانی وکشوری در رشته های رزمی و توپی

شهرضانیوز، جمعیت هلال احمر شهرضا برای آموزش کمک‌های اولیه چه اقداماتی را در سطح شهرستان و در مدارس انجام داده است؟
برگزاری دوره های آموزشی ۳۵ ساعته و۴۰ ساعته به صورت عمومی جهت کلیه شرکت کنندگان، دوره های تخصصی ۸۰ ساعته حمایت روانی درحوادث، نجات در آوار، پیش بیمارستانی، نجات در ارتفاع، اجرای طرح دادرس در طول سال گذشته در مدارس راهنمایی و دبیرستان

شهرضانیوز، مشکلات جمعیت هلال احمر شهرضا که با آن روبرو است، چیست؟
یکی از مشکلات که فعلاً در اکثر ارگان‌ها می باشد ، اعتبارات عمرانی است که انشاالله امسال برطرف خواهد شد.

شهرضانیوز، لطفا درخصوص طرح ملی «محله عاری از دخانیات» توضیح بفرمایید، آیا این طرح در شهرضا اجرا شد؟
این طرح باید به صورت متمرکز با محوریت آموزش و پرورش و همکاری کلیه ادارات شهرستان جهت اجرای هرچه بهتر جهت دستیابی به نتیجه مطلوبتر اجرا شود، یعنی به عبارتی نیازمند همیاری کلیه ارگان‌ها دراین امر به منظور دستیابی به شعار محله عاری از دخانیات می باشد وتاکنون این جمعیت به نوبه خود سهمی در این راستا هر چند اندک داشته و امید آن میرود که بتوانیم دراین راستا مثمر ثمر واقع شویم.

شهرضانیوز، چه انتظاری از مردم شهرستان در کمک به این نهاد دارید؟
جمعیت هلال احمر جمعیتی هست که در هر لحظه و هر زمان به همکاری و مشارکت مردمی چه درمباحث امدادی و بحران ها و چه در سایر زمان‌ها نیاز دارد و پایه و اساس این جمعیت همان قشر جوان و داوطلب که با نیرویی خستگی ناپذیر قدم در این عرصه می نهند می باشد.

شهرضانیوز، صحبت پایانی شما؟
جمعیت هلال احمر ارگانیست که به صورت بشردوستانه و انسان دوستانه به دور از هرگونه غرض ورزی شخصی، بی طرف به صورت داوطلبانه به عموم مردم مخصوصا قشر محروم جامعه خدمات ارائه می نماید و بنده خرسندم که توانسته ام در این راستا گام بر دارم و اگر باز هم از بنده بخواهد از صفر فعالیتم را شروع نمایم قطعا جمعیت هلال احمر را برمی گزینم.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.