سرویس: اخبار شهرضا ۰۱:۲۱ - دوشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا خبر داد

سرمازدگی ۷۰ درصدی باغ‌های انگور شهرضا/ خسارت ۹۳ میلیارد ریالی سرمازدگی بهاره مزارع گندم و جو

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: با توجه به کاهش دمای هوا در فروردین ماه تاکنون حدود ۱۵۰ هکتار از باغات انگور شهرستان دچار خسارت سرمازدگی از ۴۰ تا ۷۰ درصد شده است.

عبدالرضا تاکی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن زمان مبارزه با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز مزارع و باغات و نیاز به آموزش در این زمینه با هماهنگی و همکاری شرکت خدمات فنی و مشاوره‌ای سمیرغ سپاهان دوره آموزشی ترویجی آشنایی با سمپاش‌ها و تنظیمات آن” با حضور اساتید و کارشناسان استان و شهرستان و شرکت جمعی از بهره‌برداران و تراکتورداران شهرستان برگزار شد.
وی افزود: در این دوره آموزشی با ارائه توضیحات در زمینه انواع سمپاش‌ها، نحوه کاربرد و تنظیمات آنها به سئوالات شرکت کنندگان نیز در این ارتباط پاسخ داده شد .
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به اینکه با گذشت یک ماه از سال جاری آب کانال دشت مهیار باز و هم اکنون با ظرفیت کامل آب در کانال جریان دارد، گفت: سطح زیر کشت گندم و جو در دشت مهیار ۳۴۰۰ هکتار است که بیش از ۴۰۰ هکتار آن زیر دست کانال مذکور واقع شده است.
وی با بیان اینکه کاهش نزولات آسمانی و تاخیر در باز شدن آب کانال باعث شده بخشی از این سطح غیرقابل برداشت و بخش دیگری نیز با کاهش عملکرد مواجه شود، اظهار کرد: امید است با استمرار تخصیص آب در کانال سطح کشت موجود حفظ و شاهد بهبود وضعیت آبیاری و منابع آب زیر زمینی دشت مهیار باشیم.
تاکی تصریح کرد: با توجه به کاهش درجه حرارت از بیست و پنجم فروردین ماه سال جاری تاکنون حدود ۱۵۰ هکتار از باغات انگور شهرستان دچار خسارت سرمازدگی از ۴۰ تا ۷۰ درصد شده است که باعث کاهش شدید عملکرد این محصول می‌شود.
وی بیان کرد: شهرستان شهرضا دارای سطح زیر کشت ۶۰۰ هکتار باغ انگور است که با توجه به مرغوبیت و بازار پسندی محصول تولیدی آن حدود ۶۵۰۰ تن علاوه بر مصرف در شهرضا به شهرستان‌ها و استان‌های همجوار نیز صادر می‌شود.

روش تولید محصول در باغات انار شهرضا اصلاح می‌شود
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا بیان کرد: در راستای برنامه‌ریزی برای تولید محصول سالم و ترویج آن از ابتدای سال زراعی جاری در شهرستان شهرضا پنج هزار متر مربع باغ انار به عنوان سایت الگویی جهت اعمال توصیه ها و روش‌های تولید محصول سالم انتخاب و تحت کنترل و سرکشی کارشناسان استان و شهرستان قرار دارد.
وی بیان کرد: با توجه به سطح زیرکشت و موقعیت انار به عنوان محصول استراتژیک شهرستان، اقدام به بررسی و شناسایی باغداران پیشرو و علاقمند و تشکیل گروه هدف در این زمینه شد.
تاکی تصریح کرد: تاکنون دو کارگاه آموزشی در این ارتباط برگزار شده که علاوه بر گروه هدف انارکاران دیگر نیز در آن با موضوعات آفات و بیماری‌های انار، هرس و تغذیه باغات انار شرکت کردند.

خسارت سرمازدگی بهاره مزارع گندم و جو در شهرستان شهرضا
وی خاطرنشان کرد: با توجه به افت دما و نزول درجه حرارت به صفر و بعضا زیر صفر درجه سانتی گراد در نیمه دوم فروردین ماه سال جاری سطوحی از مزارع گندم و جو در نقاط مختلف شهرستان با خسارت سرمازدگی مواجه شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا تصریح کرد: حدود ۱۲۰۰ هکتار از مزارع گندم به میزان ۲۰ درصد و ۲۰۰۰ هکتار از مزارع جو به میزان ۳۰ درصد دچار خسارت کاهش عملکرد شده که خسارت ریالی وارده به این محصولات حدود ۹۳ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.