سرویس: اقتصادی ۱۶:۳۴ - شنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

بذر ذرت هیبریدی فجر و دهقان بعد از ۱۲ سال تحقیقات رونمایی شد

از دوگونه بذرهیبرید فجر و دهقان نتیجه ۱۲ سال تحقیقات و مطالعه در سازمان تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور رونمایی شد.

گودرز نجفیان رئیس مؤسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: با مشارکت بخش خصوصی و در راستای برون‌سپاری وظایف دولت دو بذر هیبرید زودرس دهقان و فجر رونمایی شد.

وی با بیان اینکه توسعه سطح زیر کشت ارقام زودرس یکی از سیاست‌های بخش کشاورزی است، گفت: دو بذر هیبرید ذرت با نام فجر و دهقان از گروه AM هستند که برای تولید این بذور ۱۲ سال تحقیقات و مطالعه به عمل آمده است. میانگین عملکرد بذر فجر ۱۰٫۷ تن در هکتار بوده و مناسب برای کشت‌های دوم بعد از گندم است.

رئیس مؤسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور دیگر ویژگی‌های این بذر را جلوگیری از تأخیر در کشت پاییزه و صرفه‌جویی در مصرف آب دانست و خاطرنشان کرد: بذر فجر در مقابل انواع بیماری‌ها و آفات و مقایسه با بذور قبلی مقاوم‌تر است.

وی با بیان اینکه بذر هیبرید ۴۰۰ با نام تجاری دهقان نیز نتیجه ۱۲ تا ۱۳ سال تحقیقات بخش کشاورزی است که در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، تصریح کرد: عملکرد این بذر مناسب اقلیم‌های سرد کشور و کشت‌های تأخیری است.

نجفیان در پایان گفت: استفاده از این بذر نیز علاوه بر صرفه‌جویی در منابع آبی در برابر آفات و بیماری‌ها نیز مقاوم‌تر است.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.