سرویس: سیاسی ۱۲:۰۰ - جمعه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

روحانی در بازگشت از اندونزی مطرح کرد

مذاکراه با رئیس‌جمهور چین درباره مسائل هسته‌ای و پروژه‌های اقتصادی

رئیس‌جمهور اسلامی ایران پس از انجام سفری دوروزه به جاکارتای اندونزی به تهران بازگشت.

به گزارش شهرضانیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور که در بازگشت از اندونزی و در فرودگاه مهرآباد با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: قرن کنونی، قرن آسیا نام گرفته و روز به روز پیشرفت و توسعه در آسیا بیشتر می‌شود و در آفریقا نیز این حرکت توسعه، رو به جلو است.

وی در تشریح دستاوردهای اجلاس سران آسیا و آفریقا در جاکارتا، گفت: در این اجلاس که به‌مناسبت شصتمین سال برگزاری اجلاس باندونگ برگزار شد، مقام‌های ارشد بیش از یکصد کشور جهان شرکت داشتند و موضوعات مختلف از جمله راههای گسترش همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای این دو قاره مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

رئیس‌جمهور افزود: با توجه به وضعیت کنونی منطقه و جهان، موضوع مبارزه با تروریسم بر همه مباحث تقریباً سایه افکنده بود و وضعیت کشورهایی که با این معضل مواجه‌اند همانند سوریه و عراق و معضلاتی که مردم یمن با آن مواجه هستند، مورد بحث قرار گرفت.

روحانی در ادامه به دیدارهای حاشیه‌ای که در جریان این اجلاس دوروزه انجام شد، اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس با رؤسای جمهوری چین، ویتنام، اندونزی و نخست وزیران ژاپن و بنگلادش ملاقات‌هایی داشتیم. همه آنان خواهان گسترش و توسعه روابط با ایران بودند و با تبریک به‌خاطر مقاومت ملت ایران، اشاره داشتند: در مسیر مذاکرات با ۱+۵ در قدم‌های نهایی هستید.

وی با تأکید بر اینکه همکاری‌های اقتصادی ایران و چین در سال جاری حرکت رو به جلویی را طی خواهد کرد، اظهار داشت: مذاکرات با رییس جمهوری چین در خصوص موضوعات گسترده‌تری از جمله مذاکرات هسته‌ای، پروژه‌های اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی تهران ــ پکن و مسایل منطقه‌ای بود.

رئیس‌جمهور همچنین به نشست خود با علما، اساتید و فرهیختگان اندونزی اشاره کرد و گفت: در این نشست، راجع به شرایط منطقه و نظرات ایران اسلامی در خصوص وحدت اسلام و مبارزه با تروریسم صحبت شد.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.