سرویس: اجتماعی ۱۶:۰۰ - پنج شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۴

خبر خوش هاشمی برای ۱۰.۵ میلیون حاشیه‌نشین

وزیر بهداشت گفت: تا پایان شهریورماه تمامی مناطق حاشیه‌نشین کشور که جمعیتی بالغ بر ۱۰.۵ میلیون نفر هستند، از خدمات بهداشتی و درمانی بهره‌مند می‌شوند.

حسن قاضی زاده هاشمی صبح امروز در مراسم افتتاح فاز دوم طرح تحول نظام سلامت در حاشیه شهر مشهد مقدس، اظهار داشت: برکسی پوشیده نیست بهداشت از نظر دینی سفارش شده و در اولویت قرار دارد؛ در کشور ما متاسفانه بهداشت فردی و اجتماعی سال‌هاست که مغفول مانده و در این زمینه نیازمند یک همت جمعی هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: سال گذشته در استان سیستان و بلوچستان با ۶۰ درصد کاهش پزشک روبه‌رو بودیم که این ضعف طی سال گذشته برطرف شد.

وی از ایجاد اشتغال برای متخصصان در کشور خبر داد و گفت: در سال گذشته ۴ هزار متخصص در مراکز پزشکی سراسر کشور به خدمت گرفته شدند؛ امروزه در کشور به ازای هر ۴۵ هزار نفر یک مرکز پزشکی به وجود آمده است.

قاضی‌زاده هاشمی از تحت پوشش قرار گرفتن شهرهای ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر از خدمات بهداشتی و درمانی خبر داد و خاطرنشان کرد: با برنامه‌یزی‌های صورت گرفته تمامی شهرهای ۲۰ تا ۵۰ هزار کشور که جمعیتی بالغ بر ۱۴٫۵ میلیون نفر را دارا هستند، از تمامی خدمات بهداشتی و درمانی بهره‌مند خواهند شد.

وزیر بهداشت، درمان و‌ آموزش پزشکی با اشاره به طرح رصد بیماران گفت: طرحی با عنوان رصد بیماری‌ها در وزارتخانه ایجاد شده است که به واسطه آن می‌توانیم تمامی بیماری‌ها را در سطح کشور رصد کنیم، این مهم نیز به حمایت دولت و مجلس نیاز دارد.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: این نخستین بار است که نظام بهداشتی ایران در حال رشد است و ما شاهد فاصله‌گیری دولت از تصدی‌گری هستیم؛ همچنین شاهدیم این امر سبب استقبال بخش خصوصی نیز شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: با توجه به اینکه از وضعیت حاشیه‌نشینی در کشور راضی نیستیم، باید این خبر را داد که تا پایان شهریور ماه تمامی مناطق حاشیه نشین کشور که حدود ۷۰۰ سکونتگاه غیر رسمی هستند و جمعیتی بالغ بر ۱۰٫۵ میلیون نفر را دارا هستند، از خدمات بهداشتی و در مانی بهره‌مند خواهند شد.

وی از پوشش کامل حاشیه‌شهر با خدمات درمانی و بهداشتی تا پایان سال خبر داد و گفت: تا پایان سال تمامی مناطق حاشیه نشین شهر تحت پوشش قرار خواهند گرفت. بنده نیز در این جا رقمی معادل ۱۰۰ میلیارد تومان را به مجموعه بهداشتی و درمانی مشهد اختصاص می‌دهم.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: اگر نتوانیم زیرساخت‌های لازم را به وجود بیاوریم، قطعاً تمامی فعالیت‌های ما بیهوده خواهد بود لذا باید تمامی دستگاه‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی به پای کار بیایند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: این یک امر بسیار موثر است که دانشگاه با نظام پزشکی در حال ادغام شدن است بنابراین لذا لازم است تا در این باره دانشگاه را به حاشیه شهر متصل کنیم.

وی شناسایی را مهم ترین عامل پیشگیری از بیماری‌ها دانست و افزود: شناسایی قدم اول است و سبب پیشگیری خواهد شد که در صورت انجام این مهم می‌توان امید داشت تا دانشگاه‌ها نیز در این امر مهم وزارت بهداشت را یاری کنند.

قاضی‌زاده هاشمی توجه به بهداشت را وظیفه تمامی دستگاه‌ها عنوان کرد و گفت: تمامی دستگاه‌ها وظیفه دارند تا در رابطه با اشاعه بهداشت به پای کار بیایند زیرا تمامی دستگاه‌ها بر وجود و یا عدم وجود بهداشت می‌توانند تاثیرگذار باشند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بسیاری در کشور از مسائل و بیماری‌های روانی شکایت دارند، خاطرنشان کرد: وزارت ارشاد بر این موضوع تاثیر بسزایی دارد و می‌تواند شادابی را به جامعه بیاورد.

وی با اشاره به اهمیت جمع‌آوری تمامی اطلاعات پزشکی مردم در کشور تصریح کرد: این امر می‌تواند در پیشگیری و یا حتی درمان افراد کمک بسزایی کند که نتیجه این اقدامات در آینده قطعاً کاهش بیماری‌ها و بالا رفتن امید به زندگی در کشور خواهد بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: امید به زندگی در ایران هم اکنون ۶۲٫۸ سال است که آن نیز در پایان با بیماری‌های بسیاری همراه است.

وی از افزایش اضافه وزن در کشور خبر داد و گفت: هم اکنون در کشور ۲۵ میلیون نفر دچار عارضه چاقی هستند.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه بیماری دیابت در کشور روز به روز در حال افزایش است خاطرنشان کرد: تنها ۵۰ درصد از افراد دیابتی در کشور از بیماری خود خبر دارند و سایر افراد هیچ اطلاعی از این بیماری ندارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سلامتی را لازمه پیشرفت دانست و افزود: اگر بتوانیم از هم‌اکنون بیماری را در کشور کنترل کنیم در آینده با جامعه‌ای سالم روبه رو خواهیم بود که آن جامعه نیز لازمه اصل پیشرفت خواهد بود.

منبع: تسنیم

و.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.