سرویس: اجتماعی ۱۶:۱۲ - چهارشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی خبر داد:

درخواست غرامت ایران از آمریکا برای تأخیر در تحویل اشیای تاریخی

مدیرکل موزه‌های میراث فرهنگی گفت: ۱۰۸قطعه‌ تاریخی ایران به آمریکا تحویل داده شده بود که به‌خاطر تأخیر در اجرای این شرایط، ایران از آمریکا درخواست غرامت کرد.

محمدرضا کارگر، در پاسخ به سؤالی در خصوص جزئیات ۱۰۸ قطعه‌ای که آمریکا به ایران تحویل داد با بیان اینکه این اشیا مربوط به منطقه چغامیش استان خوزستان است، اظهار داشت: این اشیا در سال ۱۳۴۳ با موافقت نخست‌وزیر ایران به آمریکا می‌رود.

وی با اعلام “این منطقه از نظر باستان‌شناسی بسیار بااهمیت است چون تمدن پیوسته‌ای را در این منطقه شاهد هستیم که بروز و ظهورش مربوط به شوش و فرهنگ تمدن عیلامی است” اضافه کرد: این اشیا در سال ۱۳۴۳ با سه شرط به دانشگاه شیکاگو می‌رود؛ اول اینکه این اشیا باید سالم برگردند، دوم اینکه بعد از گذشت ۳ سال باید به ایران تحویل داده شود و سوم اینکه اشیا را خودِ آنها به ایران برگردانند.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی با ابراز اینکه بخشی از این اشیاء در زمان مقرر، یعنی سه سال بعد از تحویل، توسط آمریکایی‌ها به ایران بازگردانده شد، تصریح کرد: ۱۰۸ شیء در آن زمان از بین اشیای تحویل‌شده نزد آمریکایی‌ها ماند که بعد از انقلاب جزو دعاوی‌های ایران از آمریکا مطرح شد.

کارگر با بیان اینکه پس از انقلاب، اوایل دهه ۶۰ ایران به بازگردانده نشدن این اشیا اعتراض کرد و  بارها خواسته ایران در  دادگاه لاهه مطرح شد، اضافه کرد: در این بین ایران تقاضای غرامت هم کرده است که در حال پیگیری مراحل خود است.

وی با اظهار اینکه مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو اعلام کرد که حاضر است این اشیا را برگرداند، خاطرنشان کرد: این اتفاق خوشبختانه بامداد امروز افتاد و مجموعه‌ای از اشیا از جمله، نقش مهر، سفال و غیره به ایران تحویل شد.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به این سؤال که آیا محتویات کتیبه‌ها خواناسازی شده است یا خیر، گفت: در این زمینه منتظر گزارش مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو هستیم.

وی با بیان اینکه این اتفاق مبارک، حاصل تلاش همه دولت‌های بعد از انقلاب بوده است، خاطرنشان کرد: این اتفاق نشان می‌دهد اگر دیپلماسی حقوقی مستمر در دعاوی داشته باشیم می‌توانیم به موفقیت‌های زیادی دست یابیم.

منبع: تسنیم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.