سرویس: بین الملل ۱۴:۰۰ - جمعه ۲۱ فروردین ۱۳۹۴

ائتلاف معارضان سوریه در آستانه فروپاشی

معارضان سوریه تلاش دارند گروهی را جایگزین ائتلاف فعلی سوری‌های مخالف تشکیل دهند که مذاکرات با نظام دمشق را برای دستیابی به راهکاری برای حل بحران آغاز کند.

حدود ۱۵۰ تن از مخالفان داخلی و خارج‌نشین قرار است اوایل ماه می در قاهره در «کنفرانس ملی دموکراتیک سوریه» شرکت کنند.

معارض برجسته «هیثم مناع» که از سازمان دهندگان این کنفرانس است، در سخنانی تصریح کرد: «شرکت کنندگان در این کنفرانس اساسنامه ملی سوریه را تصویب خواهند کرد. ائتلاف تاکنون موفق نشده است نماینده تمامی معارضان سوری باشد؛ چون این گروه در حالی خود را تنها نماینده معارضان و جامعه سوریه معرفی کرده است که بسیاری از گروه‌های آن کنار گذاشته شده‌اند».

مناع افزود : «ولی هدف ما این است هیئتی را تشکیل دهیم که متوازن و فراگیر باشد و کسی را اخراج نکند و در مذاکرات با هیئت دولت رودررو شود».

سوریه از ۴ سال شاهد شدیدترین حملات تروریستی است که از پشتیبانی تسلیحاتی و مالی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برخوردار است. معارضان که با تحریک و پشتیبانی طرف‌های خارجی برای براندازی نظام «بشار اسد» رئیس‌جمهوری این کشور دست و پا می‌زنند، تاکنون نتوانسته‌اند جبهه یک‌پارچه‌ای را تشکیل دهند و طی ۲ سال اخیر نیز گروه‌های معارض شاهد درگیری‌های داخلی شده است.

معارضان سوریه به‌شدت از اختلافات و درگیری‌های داخلی بر سر قدرت و وفاداری به کشورهای خارجی رنج می‌برند. سازمان ملل متحد نیز اوایل سال ۲۰۱۴ برگزاری دو دور نشست بین هیئت‌های معارض و نظام را سازماندهی کرد ولی این نشست‌ها به‌دلیل اختلاف طرفین بر سر اولویت بندی و روند مذاکرات بی‌نتیجه پایان یافت.

«آرون لوند» کارشناس سیاسی در مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی «سیریا این کرایزس» نوشت: «ائتلاف معارضان در بدو تأسیس در نوامبر ۲۰۱۲، زیر پرچم قطر و سپس عربستان بود و امروز “خالد خوجه” (رئیس ائتلاف) نفوذی ترکیه محسوب می‌شود».

وی افزود: «خوجه همانند آنکارا موضع سخت‌گیرانه‌ای در مذاکرات صلح اتخاذ و تأکید کرده است هرگونه مذاکرات باید به توافقی بر سر نحوه خروج بشار اسد از قدرت منتهی شود».

هیثم مناع در ادامه اظهاراتش افزود: گروه جدید بر «تعهدات منطقه‌ای و بین‌المللی برای انجام مذاکرات براساس مفاد بیانیه ژنو، تعریف دستور کار دقیق و تعهد قاطع به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رعایت تصمیمات گرفته شده» تأکید خواهد کرد.

بیانیه ژنو بر تشکیل دولت انتقالی تصریح کرده ولی سرنوشت بشار اسد را به‌وضوح مشخص نکرده است.

مناع که از بارزترین شخصیت‌های «هیئت هماهنگی ملی نیروهای تغییر در خارج» است، عنوان کرد: «ما با هیئت دولتی درباره همه موضوع‌ها از جمله سرنوشت اسد مذاکره خواهیم کرد».

وی در حالی که از مذاکره معارضان با نظام دمشق استقبال می‌کند، ولی با مشارکت در نشست مشورتی طرفین در مسکو که از دوشنبه گذشته آغاز شده است، مخالفت کرده است.

منبع: تسنیم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.