سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۵۶ - چهارشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۴

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا:

۱۱ متخلف تغییر اراضی زمین‌های کشاورزی در شهرضا شناسایی شدند

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: به دنبال گشت‌زنی، گشت حفاظت از اراضی در شهرضا، تعداد ۱۱ مورد ابلاغیه توقیف عملیات به متخلفان تغییر کاربری تحویل و پیگیری شد.

عبدالرضا تاکی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به تشکیل گشت اراضی در شهرضا اظهار کرد: این اکیپ روزانه با برقراری گشت از ساخت سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی جلوگیری و متصرفین غیر مجاز راشناسایی و ضمن ابلاغیه توقف عملیات نسبت به معرفی متخلفان به مراجع قضایی اقدام می کنند .
وی با اشاره به عزم جدی و پشتکار و اراده سریع مجموعه شهرستان و مراجع قضایی برای نظارت و اعمال کنترل و توقیف هر گونه تحرک و اقدام برای تغییر در کاربری اراضی بیان کرد: زمین های مستعد برای کشت و تولید بسیار محدود است ولی توسعه بیش از حد حریم شهری و ساخت ساز های غیر مجاز شهروندان از عوامل تهدید اراضی کشاورزی به شمار می رود.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان شهرضا گفت: در چند سال اخیر کار نظارت بر کنترل و جلو گیری از تغییر کار بری اراضی به شدت و با هوشیاری دنبال شده است.
وی افزود: شهروندان قبل از خرید و انتخاب ملک برای تهیه و احداث مسکن با مراجعه به جهاد کشاورزی از روند مجاز بودن زمین برای تغییر کاربری مطلع شوند .
تاکی بیان کرد: هر شخصی بدون مجوز از کمیسیون تبصره یک ماده یک قانون حفظ کاربری نسبت به تغییر کاربری و تبدیلاراضی اقدام نماید از مصادیق تغییر کاربری غیرمجاز شناخته شده و وفق ماده ۳ قانون حفظ کاربری علاوه بر قلع وقمع بنای احداثی، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی زراعی به قیمت روز با کاربری جدید که مورد نظر متخلف است، محکوم می شود.
وی تصریح کرد: یکی از چالش های جهان امروز حفظ محیط زیست و حفظ عرصه های زراعی و باغی است، چرا که بستر اصلی توسعه اقتصادی و زیرساخت تأمین غذایی کشور محسوب شده و همواره یکی از دغدغه‌های قانون گذار حفظ همین عرصه‌هابوده که با تصویب قانون حفظ کاربری این امر به وزارت جهاد کشاورزی و در استان‌ها و شهرستان‌ها به سازمان جهاد کشاورزی گذاشته شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا افزود: این سازمان تمام توان اجرایی خود را در مسیر حفاظت و صیانت از عرصه‌های کشاورزی معطوف داشته و هر گونه تغییر و تبدیل عرصه های کشاورزی ممنوع است.
وی با اشاره به اقدامات این سازمان در اجرای پیشگیری از تغییر کاربری اراضی خاطر نشان کرد: این مدیریت با بهره گیری از توان تمام کارشناسان در ستاد، مدیریت های شهرستان ها و مراکز جهادکشاورزی موضوع تخریب اراضی را با جدیت پیگیری نموده است.
تاکی با اشاره به اینکه ارائه هر گونه خدمات از طرف دستگاه‌های خدمات رسان، باید تنها با استعلام جهاد کشاورزی انجام شود، بیان کرد: دستگاه‌های خدمات رسان حق ایجاد شبکه جدید در خارج از محدوده قانونی شهر را ندارند.
وی تصریح کرد: خرید و فروش اراضی کشاورزی در خارج از محدوده شهر توسط دفاتر املاک تنها پس از استعلام از جهاد کشاورزی و موافقت آن اداره مجاز است و از این به بعد با متخلفان برخورد قانونی انجام می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا اظهار داشت: گشت تغییر کاربری در قالب یک تقسیم متشکل از نمایندگان جهاد کشاورزی، شهرداری و نیروی انتظامی دائر و به صورت مستمر موارد تغییر کاربری را رصد و به شدت برخورد می‌کنند.
وی گفت: اکیپ‌های گشت حفاظت اراضی کشاورزی در راستای جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز به تعداد ۵ نفر از کارشناسان امور اراضی در قالب ۳ اکیپ تشکیل شده است.
تاکی افزود: این اکیپ در سطح روستاها، مزارع و حومه شهرستان در ایام تعطیلات نوروزی به گشت زنی پرداختند که به دنبال آن تعداد ۱۱ مورد ابلاغیه توقیف عملیات به متخلفان تغییر کاربری تحویل و پیگیری شد.
 

همچنین بخوانید:

2 دیدگاه برای “۱۱ متخلف تغییر اراضی زمین‌های کشاورزی در شهرضا شناسایی شدند”

  1. درویشی پور گفت:

    سلام
    اگر واقعا هدف جلوگیری از تخریب زمیتهای کشاورزی میباشد اعلام بفرمایید تا مردم هم بصورت بازرسان افتخاری وغیر محسوس ، موارد را به آن اداره اطلاع دهند.

  2. نجفی گفت:

    سلام آب کجا بود که کشاورزی کنند یه فکری برای بی آبی کنید نه تحدید مردم روستا

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.