سرویس: سیاسی ۱۴:۳۰ - جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۲

در خطبه‌های پیش از نماز جمعه مطرح شد

انتقاد نیکزاد از نگاه سرمایه‌ای به مسکن/ وضع مالیات برای تحقق عدالت در خانه‌دارشدن

علی نیکزاد صبح امروز در جمع نمازگزاران نماز جمعه با اشاره به عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دو دولت نهم و دهم گفت: حمل و نقل چه از روش‌های دریایی، جاده‌ای و ریلی تأثیر زیادی بر توسعه کشور دارد، به طوری که می‌تواند امنیت ایجاد کرده و شرایط سرمایه‌گذاری و پیشرفت اقتصادی را فراهم کند. […]

علی نیکزاد صبح امروز در جمع نمازگزاران نماز جمعه با اشاره به عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دو دولت نهم و دهم گفت: حمل و نقل چه از روش‌های دریایی، جاده‌ای و ریلی تأثیر زیادی بر توسعه کشور دارد، به طوری که می‌تواند امنیت ایجاد کرده و شرایط سرمایه‌گذاری و پیشرفت اقتصادی را فراهم کند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: قبل از دولت نهم حدود ۳۶ هزار و ۱۴۳ کیلومتر انواع راه در کشور ساخته شد، اما در ۸ سال دولت نهم و دهم این آمار به ۶۳ هزار و ۲۵۳ کیلومتر رسید که در مقایسه با زمان گذشته می‌توان گفت: رشد احداث انواع راه در کشور به میزان ۱٫۸ برابر بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز ۴۸ هزار و ۱۶۰ کیلومتر انواع راه ریلی و جاده‌ای در دست ساخت داریم که ۲۱۸۵ کیلومتر آزاد راه، ۹۸۵۶ کیلومتر بزرگراه، ۸ هزار کیلومتر راه‌آهن و حدود ۲۵ هزار کیلومتر نیز راه روستایی است.

نیکزاد با اشاره به اینکه تا قبل از انقلاب اسلامی تنها ۲۰۰ کیلومتر راه مناسب روستایی درکشور وجود داشت،گفت: بعد از انقلاب و تا سال هشتادو چهار، ۵۴ هزارو ۹۵۴ کیلومتر راه روستایی در کشور احداث شد اما از سال ۸۴ تاکنون این آمار به ۱۰۱ هزار و ۴۵۰ کیلومتر رسیده است.

وی با اشاره به وضعیت احداث راه ریلی در کشور گفت: تا سال هشتادو چهار، ۱۱ هزار کیلومتر خط ریلی در کشور وجود داشت که به طور میانگین سالانه ۳۰۰ کیلومتر در کشور راه ریلی احداث می‌شد اما از سال ۸۴، ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه ریلی احداث شده است که این شبکه ریلی به اضافه ۸ هزار کیلومتری که در دستور کار قرار داریم می تواند تمام کشورهای همسایه را به هم متصل کرده و زمینه‌ساز تجارت و ترانزیت مناسبی برای کشور و همسایگان باشد.

وی با اشاره به آخرین آمار تصادفات جاده‌ای در کشور گفت: تا سال ۸۴ سالانه ۱۹ هزار و ۸۹ نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دادند اما با یک اقدام جهادی و با همکاری همه قوا توانستیم این آمار را سالانه ۱۵ درصد کاهش دهیم، به طوریکه در سال ۹۱ آمار کشته‌شدگان جاده‌ای به ۱۳ هزار و ۹۵ نفر رسید که البته این آمار شرایط مطلوبی ندارد و باید بیش از کاری که تاکنون انجام شده است فعالیت کرد.

نیکزاد با اشاره به آمار احداث مسکن در طول دو دولت نهم و دهم در جمع نمازگزاران گفت: در واقع باید گفت مسکن مهر و سیاست احداث مسکن در دولت نهم و دهم بازگشت به گفتمان امام است، بطوریکه وام قرض‌الحسنه، زمین رایگان در اختیار کسانی قرار داده شد که نه خانه و نه زمین و نه حتی وامی برای خرید مسکن از دولت گرفته بودند.

وی ادامه داد: در سایت‌های مسکن مهر تمام اقدامات رفاهی از قبیل گازرسانی، آبرسانی و برق‌رسانی و حتی شبکه فاضلاب احداث شد به طوری که تمام سایت‌های مسکن مهر دارای امکانات رفاهی هستند و حتی احداث ۶۰۰ مسجد به همراه مدرسه و مجتمع‌های تجاری به منظور رفاه حال ساکنین این سایت‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در شرایطی که اقتصاد ایران از سوی استکبار جهانی و شیطان بزرگ مورد تحریم قرار گرفته است مسکن می‌تواند موتور محرک اقتصاد شود زیرا ۱۰۳ رشته در مسکن مرتبط هستند و با فعالیت ساخت و ساز در کشور می‌توان اقتصاد کشور را حرکت داد.

نیکزاد گفت: اگر صنعت مسکن متوقف شود نباید انتظار تحرک اقتصاد را داشته باشیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۴۳ درصد از فعالیت‌های احداث مسکن در کشور صنعتی ‌سازی است که در گذشته تنها ۲۰ تا ۲۳ درصد ما احداث مسکن به صورت صنعتی را داشتیم.

وی با اشاره به آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال ۸۵ گفت: در آن سال حدود ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار در کشور زندگی می‌کردند که بر اساس آمار انجام شده ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه در کشور وجود داشت بنابراین کمبود یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور به چشم می‌خورد اما در سال ۹۰ براساس سرشماری نفوس و مسکن ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار در کشور زندگی می‌کنند و ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده در کشور وجود دارد بنابراین ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بیش از تعداد خانوار در کشور است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هم‌‌اکنون براساس آماری که به دست آوردیم یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که برخی از خانوارها دارای ۲ تا ۳ واحد مسکونی هستند، بنابراین روش‌های مختلفی وجود دارد که نقل و انتقالات مسکن در کشور کاهش یابد بطوریکه در دنیا با اخذ و وضع مالیات این کار را کنترل می‌کنند.

وی ادامه داد: ما نیز باید به سمت کنترل نقل و انتقالات مسکن برویم تا بتوانیم عدالت را در این زمینه فراهم کنیم.

نیکزاد گفت: هم‌اکنون ۱۲ میلیون جوان در شرف ازدواج در کشور وجود دارد که بنابراین این ۱۲ میلیون جوان نیازمند ۶ میلیون واحد مسکونی هستند،بنابراین دولت آینده از هم‌اکنون باید به احداث ۶ میلیون واحد مسکونی در کشور فکر کند و به هیچ عنوان نباید سیاست احداث مسکن متوقف شود.

وی خاطرنشان کرد: در طول ۸ سال گذشته ۱۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شد بطوریکه هم‌اکنون ۵ میلیون و ۱۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی وجود دارد که از این میزان ۳ میلیون واحد مسکونی مقاوم سازی شده و ۲ میلیون واحد نیز مقاوم‌سازی نشده است بنابراین بدون پیش‌بینی باید گفت: در هنگام وقوع یک زلزله ۶ ریشتری باید منتظر فاجعه در کشور باشیم بنابراین از هم‌اکنون هم خانوارهای روستایی و هم دولت جدید باید به فکر مقاوم‌سازی این ۲ میلیون واحد روستایی باشد.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.