سرویس: بین الملل ۱۴:۰۰ - یکشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۴

هاموند:

قدرت‌های غربی در مذاکرات با ایران به‌دنبال توافق بد نیستند

وزیر خارجه انگلیس پس از نشست با همتایان آمریکایی، فرانسوی و آلمانی خود اعلام کرد قدرت‌های بزرگ غربی رویکرد واحدی درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران دارند.

به گزارش شهرضانیوز به نقل از «رویترز»، روز گذشته، «فیلیپ هاموند»، «جان کری»، «لوران فابیوس» و «فرانک والتر اشتاین‌مایر» وزرای خارجه انگلیس، آمریکا، فرانسه و آلمان برای رایزنی درباره روند مذاکرات هسته‌ای با ایران، در لندن نشستی برگزار کردند.

این وزرا در بیانیه‌ای مشترک پس از مذاکرات در لندن اعلام کردند: «توافق کردیم که پیشرفت بزرگی (با ایران) در زمینه‌های اصلی به دست آمده است به‌رغم آنکه هنوز مسائل مهمی وجود دارد که تا این لحظه هیچ توافقی در خصوص آنها به دست نیامده است… اینک زمان آن فرا رسیده است که ایران به‌ویژه تصمیمات سختی اتخاذ کند».

هاموند به خبرنگاران عنوان کرد: وزرای خارجه کشورهای غربی همگی توافق دارند که «ما به توافق بدی که به خطوط قرمز ما جواب ندهد، دست پیدا نخواهیم کرد».

این ۴ کشور به‌اضافه چین و روسیه تا پایان ماه جاری میلادی تلاش می‌کنند تا چارچوب توافقی که توقف برنامه هسته‌ای ایران در مقابل لغو برخی تحریم‌ها را تضمین می‌کند، نهایی کنند.

وزیر خارجه انگلیس در این بیانیه مشترک گفت: «هرگونه راه‌حلی باید جامع، بادوام و قابل راستی‌آزمایی باشد. هیچ‌یک از کشورهای ما نمی‌توانند توافقی را که این شروط را برآورده نکند، امضا کنند».

به نظر می‌رسد تأکید آنها بر این رویکرد مشترک با هدف واکنش به فشار فرانسه صورت می‌گیرد که آمریکا را برای اعمال شروط دشوارتری تحت فشار قرار داده است.

مسئولان آمریکایی در اظهارات خود از انتقاد صریح فرانسه از مذاکرات ابراز نارضایتی کردند و نگرانی خود را در خصوص اینکه شاید پاریس مانع دستیابی به توافق در سازمان ملل متحد شود، بیان کردند.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.