سرویس: فرهنگی ۱۶:۵۲ - سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳

ارکستر سمفونیک تهران با «سمفونی ۹ بتهوون» به سکوت ۲ ساله‌اش پایان داد

ارکستر سمفونیک تهران شب گذشته با رهبری علی رهبری و با اجرای سمفونی شماره ۹ بتهوون پس از ۲ سال تعطیلی فعالیت‌هایش را از سر گرفت.

شب گذشته ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ ارکستر سمفونیک تهران پس از دو سال تعطیلی با اجرای سمفونی شماره ۹ بتهوون به روی صحنه آمد و به اجرای برنامه پرداخت.

رهبری ارکستر سمفونیک تهران را در این اجرا «علی رهبری» بر عهده داشت و مهمانان ویژه‌ای از جمله علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمدرضا عارف، احمد مسجدجامعی، شهرام ناظری و جمعی از هنرمندان سرشناس عرصه موسیقی در تالار وحدت حضور داشتند.

قبل از اجرای ارکستر سمفونیک تهران فیلمی در سالن پخش شد که شامل صحبت‌های چند تن از مسئولان کشور بود.

در این فیلم بخش‌هایی از سخنرانی حسن روحانی در جمع هنرمندان پخش شد که این سخنرانی مربوط به سال ۱۳۹۲ در تالار وحدت بود. روحانی در آن مراسم به هنرمندان قول داده بود که به تعطیلی ارکسترها ظرف چند ماه آینده پایان دهد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور یکی دیگر از مسئولانی بود که در این فیلم خطاب به تماشاگران صحبت می‌کرد.

جهانگیری در صحبت‌هایش گفت: خوشحالم که در آستانه سال نو شاهد فعالیت دوباره ارکستر سمفونیک تهران هستیم. این ارکستر پس از ۸ دهه فعالیت مستمر در دولت پیشین تعطیل شد. اکنون شاهد فعالیت دوباره این ارکستر هستیم و امیدوارم این ارکستر با حضور شاداب و اثربخش هنرمندان در داخل و خارج از کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: به طور حتم ارکستر سمفونیک تهران با همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را ادامه خواهد داد و در این مسیر هر گاه نیاز به کمک دولت باشد از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در فیلم پخش شده در تالار وحدت صحبت می‌کرد گفت: امیدوارم که ارکستر سمفونیک تهران یکی از دوره‌های درخشان خود را آغاز کند و فعالیت‌هایش برای موسیقی کشور اثرگذار باشد.

وی خطاب به اهالی موسیقی و علاقه‌مندان به هنر وعده داد که ارکستر ملی ایران نیز فعالیت خود را از اردیبهشت سال ۱۳۹۴ از سر گیرد.

علی رهبری، مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران و رهبر این ارکستر یکی دیگر از کسانی بود که در فیلم پیش از اجرا صحبت می‌کرد.

علی رهبری گفت: همیشه این آرزو در قلبم بودم که روزی به ایران بیایم و ارکستر سمفونیک تهران را سازماندهی کنم اما فکر نمی‌کردم این آرزو هرگز عملی شود اما امروز خوشحالم اینجا هستم و آرزویم محقق شده است.

وی تاکید کرد: امروز همه مسئولان از رئیس جمهور، وزیر ارشاد و معاون هنری وزیر جملگی دست به دست هم داده‌اند و ما را برای ادامه فعالیت ارکستر یاری می‌دهند.

اجرای ارکستر سمفونیک تهران با نواختن سرود ملی ایران آغاز شد و پس از آن سمفونی شماره ۹ بتهوون در ۴ موومان نواخته شد.

در پایان اجرای ارکستر سمفونیک تهران، تماشاگران علی رهبری و ارکسترش به شدت تشویق می‌کردند.

علی رهبری که چند بار صحنه را ترک کرده بود مجبور شد برای پاسخ به تشویق‌های تماشاگران چند بار روی صحنه برگردد.

تشویق‌های تماشاگران بالاخره علی رهبری را وادار به سخن گفتن کرد.

علی رهبری در صحبت‌هایش گفت: امروز تصمیم داشتم که هیچ حرفی نزنم اما تشویق‌های شما مرا مجبور به صحبت کردن کرد. وقتی ۳۰ سالم بود و جلوی ارکستر برلین ایستادم گمان می‌کردم که آن شب بهترین شب زندگیم است. اما اکنون به جرات می‌گویم که امشب بهترین شب زندگی من بود.

وی ادامه داد: من با پدر بزرگان این نوازندگان که اکنون روی صحنه هستند کار کرده‌ام و امروز با نوه‌های آنها کار می‌کنم. این نوازندگان فرزندان شما هستند و نباید آنها را رها کنیم که اگر آنها رها شوند گناهی بزرگتر از آن نیست.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران با اشاره به تک‌خوان‌های ارکستر گفت: خوشبختانه امشب همه چیز خوب بود اگر پدرم زنده بود می‌گفت دعای مادرت به دادت رسید که حتی تک‌خوان‌های ارکستر هم در ایران زندگی می‌کنند.

علی رهبری با اشاره به کیفیت اجرای ارکستر گفت: امشب ارکستر سمفونیک تهران در نواختن سمفونی شماره ۹ بتهوون بهتر از ۱۰ سال پیش هم عمل کرد.

وی در پایان صحبت‌هایش گفت: قطعه خاصی برای اجرای دیگر آماده نکرده‌ایم اما چند میزان از بخش سوم سمفونی ۹ بتهوون را برایتان تکرار می‌کنیم. من این سمفونی را در ارکستر‌هایی مانند ارکستر برلین، وین، لندن و جاهای دیگری رهبری کرده‌ام و به شما قول می‌دهم این چند میزان که در ادامه می‌شنوید از نظر کیفیت هیچ فرقی با اجرای بزرگترین ارکستر‌های دنیا ندارد.

امروز ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ علی رهبری نشستی برگزار می‌کند تا در این نشست برنامه‌های ارکستر سمفونیک تهران را در سال آینده تشریح کند.

منبع: تسنیم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.