شهرضا نیوز

امیدواریم اختلافات با ایران حل‌وفصل شود

کدخبر: 63020
۱۳۹۳/۱۲/۲۱ در ساعت ۱۶:۰۰

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در دیدار با جان کری همتای آمریکایی خود در واشنگتن، از جمهوری اسلامی ایران خواست تا زمانی که مذاکرات هسته‌ای طی هفته آینده از سر گرفته می شود، آمادگی خود را برای دستیابی به توافق اعلام کند.

اشتاین مایر گفت: این مساله کاملا روشن است که ما می خواهیم ببینیم دستیابی به بمب اتمی برای ایران غیرممکن باشد.

وزیر خارجه آلمان افزود: ایران باید با صراحت روشن این مساله را اعلام کند.

وزرای خارجه آمریکا و آلمان به این مساله اشاره کردند که علی رغم پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران، هنوز نقاط اختلاف باقی مانده است.

اشتاین مایر تاکید کرد: پیشرفت قابل مشاهده بوده است. ولی بار دیگر، هر دوی ما متقاعد شده‌ایم که هنوز همه مواضع به طور کامل، به یکدیگر نزدیک نشده است. ایران اکنون باید در خصوص انتخاب‌های اساسی تصمیم بگیرد.

جان کری نیز به موارد اختلافی در مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد ولی ابراز امیدواری نمود که طی روزهای آینده، این موارد اختلافی نیز حل و فصل شود. وی گفت: آلمان یک شریک ضروری در مذاکرات بوده است.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: کارشناسان هسته‌ای آلمان، وقت قابل توجهی را برای تجزیه و تحلیل طرح های پیشنهادی صرف کرده و به ما کمک نموده‌اند تا گزینه‌ها را درک کنیم و واقعا سهم زیادی در توانایی ما برای رسیدن به این لحظه حساس در مذاکرات، داشته‌اند.

قرار است مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی طی هفته آینده برگزار شود.

اشتاین مایر گفت: پیشرفت‌هایی در جریان دور آخر مذاکرات حاصل شده ولی من و جان کری هر دو بر این باوریم که موانعی وجود دارد که باید بر آن غلبه شود. ایران باید تحرک نشان دهد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران قرار است روز دوشنبه با وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس در شهر بروکسل دیدار و گفتگو کند. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، میزبان این نشست خواهد بود.

منبع: تسنیم