سرویس: اخبار شهرضا ۰۳:۱۹ - سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳

معاون کتابخانه‌های عمومی اصفهان:

کتابخانه علامه طباطبایی شهرضا رتبه نخست را در مباحث فرهنگی دارد

معاون کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان گفت: کتابخانه علامه طباطبایی شهرضا رتبه نخست را در مباحث فرهنگی دارد و سایر کتابخانه‌های شهرستان از نظر فنی و عمومی امتیازات لازم را دارند.

به گزارش شهرضانیوز، امیر هلاکویی در جلسه کمیته دائمی نهضت مطالعه مفید شهرستان شهرضا با اشاره به شاخص‌های سنجش عملکرد کتابخانه‌ها اظهار کرد: شاخص کتاب به ازای هر نفر، ۴ جلد کتاب باید در کتابخانه وجود داشته باشد که در استان به ازای هر نفر نیم جلد کتاب و در شهرضا ۰۹/۰ است که از آمار استان بالاتر است.
وی با بیان اینکه از نظر تعداد اعضا باید ۳۵ درصد جمعیت استان یعنی حدود یک میلیون و ۶۹۰ هزار نفر عضو کتابخانه باشند، افزود: متأسفانه این رقم در استان حدود ۰٫۳ درصد یعنی ۱۸۷ هزار نفر و در شهرضا ۵درصد است.
معاون مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اصفهان گفت: در بخش زیربنای کتابخانه‌های عمومی در کل استان مجموع زیر بناها ۳۸۶ هزار متربع و در شهرستان شهرضا ۶ هزار و ۶۶۵ متر مربع است.
وی با اشاره به اینکه به خاطر جابه‌جایی در نهاد مصوبات جلسه نهضت مطالعه مفید ۸ ماه به تعویق افتاده است، بیان کرد: کتابخانه علامه طباطبایی شهرضا رتبه نخست را در مباحث فرهنگی دارد و سایر کتابخانه‌های شهرستان از نظر فنی و عمومی امتیازات لازم را دارند.
هلاکویی بیان کرد: در نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، نمایه نشریات با بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار مقاله و پژوهش و پایان نامه موجود است.
وی افزود: در استان اصفهان ۱۶۳ کتابخانه نهادی به صورت مستقیم توسط نهاد کتابخانه‌های استان و ۱۱۳ کتابخانه مشارکتی نیز با مشارکت نهاد کتابخانه‌های استان اداره می‌شود.
معاون مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اصفهان در زمینه تأثیر کتاب‌های الکترونیکی بر میزان استقبال مردم برای عضویت در کتابخانه‌ها، افزود: با وجود کتاب‌های الکترونیکی هیچ‌گاه از استقبال مردم نسبت به کتاب‌های کاغذی کم نشده و کتاب‌های کاغذی همواره مخاطب خودش را داشته است.
وی با اشاره به کسب رتبه دوم امانت کشوری توسط کتابخانه علامه طباطبایی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی در حلقه ارتباطی کتاب در بخش توزیع کتاب قرار دارد و متأسفانه شبکه توزیع و تولید با مخاطب تناسب ندارد.
هلاکویی با بیان اینکه در رابطه با مساجد که کانون دارند بیشتر ارشاد ورود پیدا می‌کند، تصریح کرد: اکنون در بیشتر کتابخانه‌ها نرم افزار جامع سامان که یک نرم افزار تحت وب است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: با استفاده از این نرم افزار به صورت آنلاین تعداد، سن و جنس اعضا، همچنین وضعیت تحصیلی و تعداد کتاب‌های امانت گرفته شده توسط اعضا و سایر اطلاعات قابل مشاهده است.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.