شهرضا نیوز

ایران باز هم برای کارشناسان آژانس بین‌المللی انژری اتمی شفاف‌سازی کرد

کدخبر: 62630
۱۳۹۳/۱۲/۱۸ در ساعت ۱۴:۰۰

کارشناسان آژانس بین‌المللی انژری اتمی و سازمان انرژی اتمی کشورمان در راستای مرحله سوم همکاری‌های ایران با این نهاد بین‌المللی با یکدیگر دیدار و نشستی را برگزار کردند.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، دستور کار مذاکرات یک‌روزه فنی، حقوقی میان ایران و آژانس شامل پیگیری دو موضوع «ارایه اطلاعات مربوطه مورد توافق و توضیحات مربوط به مقاله منتشر شده در ایران در رابطه با ترابرد نوترون و مدل‌سازی‌ها و محاسبات مربوطه و استفاده ادعایی از آنها در مواد فشرده» و «ادعای آژانس مبنی بر انفجارهایی در مریوان» است. همچنین قرار است مسائل دیگری به‌ویژه موضوعات بعدی مورد ادعای آژانس در قالب توافق «چارچوبی برای همکاری» مورد بررسی قرار گیرد.

این مذاکرات به‌سرپرستی رضا نجفی و ترو واریورانتا، نماینده دائم ایران در آژانس و معاون مدیرکل آژانس در محل سازمان انرژی اتمی برگزار شد.

پیشتر بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، گفته بود که در سفر دوروزه تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، دو موضوع  از مرحله سوم همکاری‌ها میان و این نهاد بین المللی پیگیری خواهد شد.

به‌گفته کمالوندی، “آژانس بین المللی انرژی اتمی در تحلیل اطلاعات ارسال شده از سوی ایران درباره دو موضوع از مرحله سوم همکاری‌ها تأخیر دارد”، وی افزود: یکی از این موارد «ارایه اطلاعات مربوطه مورد توافق و توضیحات مربوط به مقاله منتشر شده در ایران در رابطه با ترابرد نوترون و مدل‌سازی‌ها و محاسبات مربوطه و استفاده ادعایی از آنها در مواد فشرده» است. وی تأکید کرد: “توضیحات ارایه شده از سوی ما کافی بوده است و بیشتر از این نیز توضیح خاصی ندارد”.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان، موضوع دیگر را ادعای آژانس مبنی بر انفجارهایی در مریوان عنوان کرد، وی گفت: “به آنها اعلام کردیم که اگر شما فکر می‌کنید انفجارهایی صورت گرفته است، مکان آن را مشخص کنید تا ما به شما دسترسی (مدیریت شده) بدهیم”.

وی همچنین ابراز کرد: “طرح همکاری‌های گام به گام ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر این فرض استوار است که پس از نهایی شدن موضوعات مختلف در هر گام، می‌توانیم سراغ گام‌های بعدی برویم، از این رو تا این دو موضوع نهایی نشود، سراغ گام‌های بعدی نخواهیم رفت”.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: “گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی مبهم بود و مطلوب ما نبود زیرا ما توضیحات قانع کننده ارایه کردیم اما در گزارش اخیر دبیرکل به‌خوبی منعکس نشده بود”.

کمالوندی افزود: “به‌طور حتم یکی از محورهایی که در سفر تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران مطرح و پیگیری خواهد شد درباره دو موضوع اخیر از مرحله سوم همکاری‌ها است که ما گلایه‌های خود را در این زمینه اعلام خواهیم کرد”.

معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی با بیان «‌همکاری با آژانس و شفاف سازی همواره مورد نظر ما قرار داشته است» گفت: “جمهوری اسلامی ایران کار خلافی انجام نداده که بخواهد آن را پنهان کند بنابراین تا جایی که می‌توانیم شفاف سازی می‌کنیم و این شفاف سازی‌ها همچنان ادامه خواهد داشت”.

به‌گفته کمالوندی، در جلسه امروز (دوشنبه) میان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران، روش کار مشخص خواهد شد.

منبع: تسنیم